Mistä punakorvakilpikonna?

Niza

Olisko kellään tietoa, mistä voisin ostaa punakorvakilpikonnan? Olemme pitkään harkinneet asiaa ja tulleet siihen tulokseen, ettei me voida hankkia maakilpikonnaa, joten punakorvakilpikonna olisi paras vaihtoehto. Mielellään Pohjois-Savosta.

2

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KONNUUS1

      Punakorvakonnia saa, valitettavasti, lähes mistä tahansa..! Nimittäin niistä on hälyttävän suurta liikatarjontaa; useat eläinsuojeluyhdistykset niitä ottavat jatkuvasti hoteisiinsa, ja uusia vain tulee..

      Toivon mukaan kukaan ei näitä lisäännytä, omassa akvaariossakaan, sillä näitä on aikoinaan saanut ostaa eläinkaupasta sellaisina pikkuisina söpöläisinä; kohtapa sitten konna onkin kasvanut ruokalautasen kokoiseksi, eikä enää olekaan niin "söpö" kun sotkevat kovasti sekä vaatii kovasti vaivannäköä hoidossa ja akvaarion puhtaana pysymisessä.

      Tosiaan, kannattaa kysellä paikkakuntanne tai lähialueiden eläinsuojeluyhdistykseltä; veikkaanpa että sieltä löytyy kotia kaipaavia yksilöitä =0)

      • KONNUUS1

        ..Vielä lisäyksenä..

        Maakonnien hoito on paljon helpompaa päivittäisessä arkielämässä, kuin vesikonnien hoito. Vaikka maakonna vaatii pinta-alaltaan laajemmin tilaa, eivät ne sotke läheskään niin paljon kuin vesikonnat. Myöskin niiden ruokinta on jotenkin "miellyttävämpää" ja helpompaa koskapa ovat kasvissyöjiä.

        Vesikonna vaatii tasokasta ruokaa, eikä esim. pärjää millään vesikonnille tarkoitetuilla pelleteillä. Myöskin niiden ruokinta sottaa akvaarioveden (->vesi pilaantuu helposti!!) joten niitä pitää ruokkia erillisessä vesialtaassa.

        Veikkaan että vesikonnan viikoittainen hoito vaatii paljon useamman hoitotunnin, kuin maakonnan hoitamisessa. Myöskään ei pidä unohtaa, että vesikonnakin tarvitsee PALJON tilaa; vähempää kuin 400 litraista akvaariota ei kannata edes harkita yhdelle täysikasvuiselle vesikonnalle, ja siinäpä on veden kanssa läträämistä.. ;0)

        Mutta, molemmissa on puolensa; silti kannattaa miettiä tosissaan, mihin omat rahkeet riittävät =0)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      28
      3345
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      95
      3120
    3. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      76
      2994
    4. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      68
      2917
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      52
      2862
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      86
      2632
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      35
      2450
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      57
      2311
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      41
      2147
    10. Vielä ei ainakaan

      Kukaan muu tunnu miltään sun jälkeen. Olit niin ainutlaatuista
      Ikävä
      32
      1933
    Aihe