0,5 litran pullot?

Pullot hukassa

Minne hävisivät pitkät puolen litran olut pullot. Enää harvoin sattuu silmään. Siinä oli juuri sopiva pakkaus oluelle. Kaikki oluet on nykyään inhoittavissa tölkeissä ja niissähän kyllä kokovalikoimaa riittää 0,33-1,0l.

Korjatkaa jos olen väärässä mutta syynä on kai ilmeisesti tölkkien haittaveron poistuminen 2007 jonka jälkeen tölkkeihin pakkaaminen kasvoi räjähdysmäisesti. Silloin kun verosta keskusteltiin niin mieleen on jäänyt radiossa kuulemani lausahdus muistaakseni Laitilan Panimolta jossa todettiin että tölkit ovat vieläpä paljon epäekologisempi vaihtoehto lasipulloihin nähden. Onkohan tuo totta? Eli ainoa syy tölkkien massavoittoon on se että niiden valmistaminen ja käyttö tulee halvemmaksi?

kyllähän asia on niin että olut kuuluu juoda lasipullosta ja siihen paras on juurikin tuo puolen litran pullo!

2

690

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OlutFriikki

      Ekoloogisuudesta voidaan olla montaa meiltä.

      Lasi pullot ovat painavia, hajoavat helposti, pestävä ennen käyttöä ymv Metallitölkkien kierrätys toimii vähintään yhtä hyvin kuin lasipullojen osalta. Metallitökkien kuljettaminen on paljon helpompaa, menevät pienempään tilaan ja ovat kevyitä, eikä niitä tarvitse pestä ennen kierrätystä.
      Epäilen, että metallitölkin saa aika helposti näyttämään vähintääkin yhtä ekoloogiselta kuin lasipullonkin.

      Myyjä myy ja panimo valmistaa sitä mitä asiakkaat ostavat. Jos tölkit käyvät paremmin kaupaksi, niitä myös tuodaan markkinoille pulloja enemmän. Itselle on se ja sama kunhan sisältä on hyvää ja raikasta olutta.

    • 9+16

      oikeat oluet myydään edelleen lasipulloissa, vain nuo oluena myytävät hiilihapotetut keinotekoiset olutvedet myydään tölkeissä. näin sen pitää ollakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      146
      842
    2. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      81
      726
    3. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      56
      718
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      603
    5. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      41
      601
    6. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      60
      562
    7. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      71
      536
    8. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      527
    9. 26
      511
    10. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      505
    Aihe