0,5 litran pullot?

Pullot hukassa

Minne hävisivät pitkät puolen litran olut pullot. Enää harvoin sattuu silmään. Siinä oli juuri sopiva pakkaus oluelle. Kaikki oluet on nykyään inhoittavissa tölkeissä ja niissähän kyllä kokovalikoimaa riittää 0,33-1,0l.

Korjatkaa jos olen väärässä mutta syynä on kai ilmeisesti tölkkien haittaveron poistuminen 2007 jonka jälkeen tölkkeihin pakkaaminen kasvoi räjähdysmäisesti. Silloin kun verosta keskusteltiin niin mieleen on jäänyt radiossa kuulemani lausahdus muistaakseni Laitilan Panimolta jossa todettiin että tölkit ovat vieläpä paljon epäekologisempi vaihtoehto lasipulloihin nähden. Onkohan tuo totta? Eli ainoa syy tölkkien massavoittoon on se että niiden valmistaminen ja käyttö tulee halvemmaksi?

kyllähän asia on niin että olut kuuluu juoda lasipullosta ja siihen paras on juurikin tuo puolen litran pullo!

2

691

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OlutFriikki

      Ekoloogisuudesta voidaan olla montaa meiltä.

      Lasi pullot ovat painavia, hajoavat helposti, pestävä ennen käyttöä ymv Metallitölkkien kierrätys toimii vähintään yhtä hyvin kuin lasipullojen osalta. Metallitökkien kuljettaminen on paljon helpompaa, menevät pienempään tilaan ja ovat kevyitä, eikä niitä tarvitse pestä ennen kierrätystä.
      Epäilen, että metallitölkin saa aika helposti näyttämään vähintääkin yhtä ekoloogiselta kuin lasipullonkin.

      Myyjä myy ja panimo valmistaa sitä mitä asiakkaat ostavat. Jos tölkit käyvät paremmin kaupaksi, niitä myös tuodaan markkinoille pulloja enemmän. Itselle on se ja sama kunhan sisältä on hyvää ja raikasta olutta.

    • 9+16

      oikeat oluet myydään edelleen lasipulloissa, vain nuo oluena myytävät hiilihapotetut keinotekoiset olutvedet myydään tölkeissä. näin sen pitää ollakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      158
      1483
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      255
      1063
    3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      183
      712
    4. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      691
    5. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      201
      649
    6. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      63
      615
    7. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      40
      546
    8. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      66
      506
    9. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      30
      474
    10. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      31
      461
    11. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      23
      459
    12. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

      Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
      Ikävä
      26
      440
    13. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      53
      437
    14. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      25
      435
    15. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      37
      432
    16. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      419
    17. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      69
      411
    18. Valtiomies puhuu?

      "Trump väitti jo aiemmin maanantaina Truth Socialissa, että hän itse riittää suojaamaan maailmaa tekoälyn vaaroilta. – 
      Maailman menoa
      77
      394
    19. 19
      394
    20. Poromiehentien remontti ...

      Mikä tilanne? mistä mennään
      Hyrynsalmi
      6
      393
    Aihe