Pitäisikö Veikkaus, Toto, RAY laittaa yhden katon alle?
Vilkaisin Veikkauksen tilinpäätöstä, ja jos ei käynyt lukivirhettä, niin 1,7mrd liikevaihtoa pyörittävä monopolilaitos tuottaa tulosta vain 0,5mrd.
Hurjasti kuluu siis voiteluainetta sisäiseen pyöritykseen.
Sulkeutuneesta RAYstä en viitsi edes arvella. Edustuskiinteistöt ja toiminnan kannalta täysin turhat juhlimiset puhunevat puolestaan.
Vai keksiikö joku, miksi monopolilla suojattu uhkapelimyynnin osaaminen pitää pirstoa eri organisaatioihin? Ja jopa sen muotoisiksi, ettei toiminta ole läpinäkyvää! Muuta salattavaa ei pitäisi olla kuin asiakastiedot.
Voisi tarkemmalla kulusyynillä joko kasvattaa jaettavia voittoja, tilittää niitä tuloksensaajille (kulttuuri, liikunta, hyv.tek.järjestöt yms.) tai molempia.
Yhden talon alle?
2
201
Vastaukset
- ööö..tota...
Ihan aluksi kannattaisi perehtyä liiketalouden termeihin.
" Tulosta kertyi tilikaudelta 503.7 miljoonaa euroa, jossa kasvua edelliseen vuoteen oli 34.9 miljoonaa euroa eli 7.5 prosenttia. Edellisenä vuonna yhtiön tulos oli 468.8 miljoonaa euroa.
Pääoman tuotolla mitattuna Veikkaus Oy:n kannattavuus oli erinomainen.
Balance Consulting " - Rane Hesasta
Ahneus kasvaa syödessä, kuten saamme huomata Veikkauksen, Ray:n ja Fintoton mielipiteistä.
Joka vuosi pitäisi liikevoiton olla edellisvuotta suurempi, vaikka näiden yhtiöiden pelitarjonta menee alaspäin kuin pyy maailmanlopun edellä.
Ottaisivat mallia vetokohdevalikoimaan näiltä euroopassa toimivilta vedonlyöntitoimistoilta, joilla on valinnanvaraa ja valikoimaa.
Nämä isot raviradat ihmettelevät, että miksi raveissa on vuosi vuodelta vähemmän pelaajia paikanpäällä.
No tietekin, eihän kukaan enää viitsi ajaa satoja kilometrejä vuodessa ja kiertää näitä raviratoja, kun totoaminen on siirtynyt nettiin.
Ei se ole mitään ilmaista, kun polttoaineisiin, pääsylippuihin ja syömiseen menee rahaa, jotka säästää, kun voi kotona istuskella nojatuolissa netin äärellä ja näppärästi siinä laittaa totopeli sisään.
Joskus olen ravipelejä pelanut, mutta en enää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv2004333"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1002872Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m212835Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p912643Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am15223476 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark532275Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.332107- 202062
- 861976
Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1371971