Kervinen jyrää, ei voi mitään

-fanittaja

Suomi24 / Paikkakunnat / Kymenlaakso / Kotka / Peli kovenee Kervis-asioissa
2 Vastausta 6 Lukukertaa

Peli kovenee Kervis-asioissa

ex-valtuutettu
18.6.2011 12:36

Olen seurannut alusta saakka tätä Kervisen juttua. Salminen nimitti sen kaupunginvaltuuston puheessa 2009 Kervis-asioiksi, joita on kaupunginhallituksessa käsitelty vuosia melkein joka toinen vikko.

Muistan oliko 2005 kun kansliäpäällikkö lehdessä sanoi että kukaan ei ole Kervis-asioissa jäävi.

Vuosia on kulunut, mutta nyt näyttää siltä kuin vastuulliset virkamiehet joutuisivat joltakin osin vastuuseen. Näin tulkitsisin.

Kervisen kirjoituksista ja oikeudelle toimitetuista selvityksistä näkyy hänen määrätietoinen toiminta, jota on ehkä aliarvoitu. Sen tähden kaupungin virkamiehet joutuvan entistäkin kovemmin kaivautumaan puolustusasemiin, välttyäkseen rikosseuraamuksilta

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vakavaksi vetää

      Arto Hirvonen
      17.6.2011 17:36

      --- Saapunut viesti ---
      Aihe: Rikosylikomisarion todistusteema Kouvolan hovioikeuden R 11/285 asiassa
      Lähetetty: 17.6.2011 9:27
      Lähettäjä: [email protected]


      Kouvolan hovioikeudelle


      Kouvolan hovioikeudelle R 11/285 asiaan


      Koska R 11/285 rikosasian todistajakertomuksissa on todennettavissa virkamiesten törkeää valheellisuutta, niin katson oikeusturvani edellyttävän rikosylikomisario Bengt Brinkaksen todistelua asiassa, joten nimeän Brinkaksen todistamaan sitä, ettei poliisi ole löytänyt mitään viitteitä kaupunginlakimies Marianna Ruonalan todistamasta kaupunginsihteerin poliisille lähettämästä ilmoituksesta.

      Rikosylikomisario Brinkas on tarkasti tutkinut asiaa ja on suullisesti allekirjoittaneelle ilmoittanut, ettei poliisilta löydy Ruonalan todistajakertomuksen mukaisia tietoja. Näin ollen Birnkaksella on poliisiesimiehenä virkavelvollisuus todistaa kaupunginlakimies Ruonalan todistajankertomuksessa kerrotun todistelun paikkaansa pitämättömyys.

      Kaupunginlakimies Ruonala on valheellisella todistelulla 22.2.2011 harhauttanut käräjäoikeuden puheenjohtajaa, kertoessaan väärää ja perätöntä tietoa Kervisen lähettämästä uhkaavasta viestistä ja tässä yhteydessä sekoittanut asiaan kaupunginsihteerin, joka ei ole tehnyt poliisille ilmoitusta Ruonalan väittämästä Kervisen kaupungintalon kirjaamoon lähettämästä "mistä hirmuteot kumpuavat" -otsikoidusta sähköpostiviestistä.

      Nyttemmin Kymenlaakson rikospoliisissa tiedetään, että kaupunginlakimies Ruonalan todistajakertomuksessa esitettyä Kervisen kaupungintalon kirjaamoon lähetettyä sähköpostiviestiä ei tosiasiassa ole olemassa, eikä siten mitään kaupunginsihteerin poliisille lähettämää ilmoitustakaan, jolloin kaupunginlakimies Ruonalan todistelu asiassa on täysin perätöntä.

      On todella törkeää, että korkeassa virka-asemassa oleva kaupunginlakimies Marianna Ruonala sekoitti väärällä ja valheellisella todistelulla asiaan kaupunginsihteerin ja poliisin, todistaessaan kaupunginjohtaja Henry Lindelöfin eduksi ja Asko Kervisen vahingoksi.


      Haminassa 17.6.2011
      Asko Kervinen

      • Hurjaa menoa

        Voiko virkamiehet päästä valheella näin pitkälle, ennen kuin seinä tulee vastaan??


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3992
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2307
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1461
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe