Edelleenkään Suomessa ei ole nähty sellaista maa- ja metsätalousministeriä, jolla ei olisi oma lehmä ojassa esim. tukiasioista päätettäessä. Tällä kertaa arpa osui hauholaiseen maanviljelijään Jari Koskiseen, joka ehti olla pikaisesti maanvilje... siis maa- ja metsätalousministerinä jo Lipposen II hallituksessa.
Jari Koskinen maa- ja metsätalousministeriksi
13+19
4121
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Oliko nyt taas kepun vika...
Vakavasti sanottuna, ministerillä pitää olla asiantuntemusta, kuinka joku kaupugissa kasvanut bisnesihminen voisi tietää maatalouden asioista.
Esimerkiksi:
Sosiaali- ja terveysministeri (kok) Paula Risikko, 51, Seinäjoki
Terveystieteiden tohtori ja viimeiset neljä vuotta peruspalveluministerinä toiminut Risikko lienee seuraava sosiaali- ja terveysministeri.
Oikeusministeri (rkp) Anna-Maja Henriksson, 47, Pietarsaari
Varatuomari Anna-Maja Henriksson valittiin eilen oikeusministeriksi. Henriksson on toisen kauden kansanedustaja. Toimi viime vaalikaudella lakivaliokunnan varapuheenjohtajana.
Ympäristöministeri (vihr) Ville Niinistö, 34, Turku
Ulkomaankauppa- ja eurooppaministeri (kok) Alexander Stubb, 43, Espoo
Toiminut pitkään tutkimus- ja asiantuntijatehtävissä.
Työ- ja elinkeinoministeri (kok) Jyri Häkämies, 49, Kotka
Työskennellyt Kymen Sanomien myyntijohtajana sekä Kymenlaakson kauppakamarin toimitusjohtajana.
.
Häkämies täysi turhake, Stubb omaa hyvän sanallisen esityksen herresmies,Henriksonin näytöt aika ohkaiset, Niinistön tietotaito menee harakoille tuolla jakkaralla, Soininvaaralle ois sopivasti sivussakin!
Sellainen se pitää ollakin, jolla on ns. oma lehmä lieassa. Ministerinkin pitää olla mahdollisimman hyvin sitoutunut alaansa.
-