Miksei hallitukseen?

Kansa äänesti sankoin joukoin persuja, koska tahtoivat muutosta nykypolitiikkaan. Äänivyöryn syy oli kansan halu vastustaa jatkuvaa kurjistumista. Portugalin tuen vastustaminen ei mielestäni ollut äänivyöryn syy vaan halu saada aikaan sisäpolitiikan muutosta.

Pettyykö kansa kun Soini ei mennyt hallitukseen pitämään pienpalkkaisten ym puolia?
32155
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 32

Vanhimmat

Siksi ei hallitukseen, koska Soinilta meni vastuupaikassa hyytelöt housuun.

Äänestä

Persuilla ei vaan riitä päteviä edustajia ministeritasolle.

S**tanan hyvä, että jäivät oppositioon, toivottavasti nyt kuluvan kauden aikana möhlivät oikein kunnolla "voimantunnoissaan", että pässiä-narussa kuljetettava perus-kansakin huomaa äänestäneensä perseitä itseään edustamaan.

H*lv*tin helppoa on räksyttää kaikesta, jota valtaapitävät puolueet JOUTUVAT päättämään saadakseen tehtyä edes jonkinlaisen kompromissi-hallitusohjelman. TOTTAKAI siellä on tikulla-silmään pisteltäviä ikäviä leikkauksia ja muita päätöksiä, jotka vaan on PAKKO tehdä, jotta Suomi ei ajautuisi esim. Portugalin tasolle.

Maksatko sinä nyt esim. tupakasta, bensasta, limusta ja karkista mieluummin pikkuisen enemmän, kuin muutaman vuoden päästä hattu kourassa olet kerjuulla EU:n ovenraossa?
Minä ainakin maksan.

Jatkossa normaaliruoka on edullisempaa vrt. em. "turhakkeisiin" eli karkkiin nähden. Tupakointi ei ole pakollista (poltan kyllä itsekin) eikä bensaa kulu yhtään enempää kuin itse päättää ajella.

KOK ja SDP ei paras pari, mutta yritetään nyt selvitä ja ainakin parempi kuin PERseiden kanssa.

Äänestä
  • "TOTTAKAI siellä on tikulla-silmään pisteltäviä ikäviä leikkauksia ja muita päätöksiä, jotka vaan on PAKKO tehdä, jotta Suomi ei ajautuisi esim. Portugalin tasolle."

    Ei se auta, kun talousjärjestelmää ei muuteta, vaan yritetään pelastaa vanhaa idioottimaista Reaganin ja Thatcherin luomaa roskajärjestelmää, joka on tuhonnut käytännössä jokaisen maan talouden, missä sitä on testattu, käytännössä kaikki Euromaat ovat ylettömästi velkaa, ovat olleet jo vuosia, nämä kaikki joutuvat tähän IMF:n ohjelmaan jo siksikin, että EU on ottamassa IMF:n mukaan taloutensa hoitoon.

    Kaikkialla, missä IMF on vaikuttanut maiden talouksiin, kyseisten maiden taloudet ovat käytännössä romahtaneett ja monin paikoin köyhyys kasvanut niihin mittoihin, että tulonjaosta on joissain maissa käyty sisällissotia.

    Äänestä

  • "Persuilla ei vaan riitä päteviä edustajia ministeritasolle."

    Tuo on totta, mutta vain puolet selityksestä. Toinen puoli liitty siihen että PS:a uupuu politiikka. Miltä pohjalta pitäsi neuvotella kun itse ei oikei tiedä mitä haluaa?

    Neljän vuoden kuluttua on kokeneita edustajia enemmän. Mutta ovatko päteviä? Luultavasti eivät, koska mikään ei viittaa siihen että PS lähtisi kehittämään itselleen politiikkaa, eli tahtotilaa siitä miltä yhteiskuntamme kokonaisuudessa pitäisi näyttää.

    Politiikka on vaikeaa ilman politiikkaa.

    Äänestä

  • DDDDR wrote: "KOK ja SDP ei paras pari, mutta yritetään nyt selvitä ja ainakin parempi kuin PERseiden kanssa.".
    Tilanne on se että on molempien suurpuolueiden edun mukaista työllistää kansa.
    Kansallisen porvaripuolueen olemassaolo riippuu työtätekevästä kansasta ja Sosialististen työläisten oikeuksia puolustavien puolueen olemassaolo samoiten. Kuinka työläistä voisi puolustaa "riistoporvaria" vastaan, jos ei ole töitä.
    Ei se että häbvitettäisi kansallisen sosialismiperiaatteiden mukaisesti jokin pakolais/kansanryhmä maasta tuo ihmisille työtä ja hyvinvointia.
    Ainoastaan tuottava työ tuo pitkäkestoista ja jatkuvaa hyvinvointia ja nyt on "ruorissa" puolueet joiden intressit kansan parhaaksi osuvat työn suhteen yhteen. Uudessa hallituksessa ei ole myöskään unohtunut arvojen merkitys tärkeiden asioiden pysyvyyden suhteen, joten asiat eivät ole niin pahasti, kuten media saa ne näyttämään. Näillä mennään ja menestytään rajattomassa maailmassa kovenevan kilpailun keskellä.

    Äänestä

Protestiääniä sai PS.
Protestiäänestäjälle ehdokkaan pätevyydellä ei mitään merkitystä.

Ehdokkaille tulisi lailla säätää seulonta, näyttöä onnistumisesta jollakin
elämänalueella. Myös kaikki ääriliikkeisiin elämässään kuuluneet ulos.

Soinilla on loistava ammattipoliitikon kyky ennakoida tulevaa ja menetellä niin.
Hän tiesi hallitukseen menon tarkoittavan lyhytikäistä hallitusta. Siksi ei mennyt.............. Itsekkin olen protestiksi äänestäjä.

PS edustajat koostuu kaikenmaailman ajatuksista, kesk. sdp. punavihr. äärioik. Ei näistä ole mitään takeita että köyhille apua haluaisivat.

Sitäkään ei tiedä kuinka moni ehdokas on vanhoista puolueista
soluttautunut PS riveihin.

Äänestä

Aittoniemi sanoo, että persut hajoaa ja soinin sutkauttelu loppuu. Totta turisee.

Äänestä

Etkö ole huomannut... Jutta ja Paavo sanovat että NYT on kaikkien aikojen köyhyysmyönteinen hallitus!
Ja se on Persujen ansiota! Muut puolueet tekee työtä pelkoperseessä... mutta takinkääntäjille käy kuitenkin seuraavissa vaaleissa ohraisesti!

Äänestä
  • "mutta takinkääntäjille käy kuitenkin seuraavissa vaaleissa ohraisesti! "

    Soini sanoi että jos kansalta saa mandaatin niin pitää mennä hallitukseen. Hän sai jytkymandaatin ja luikki pakoon. Mutta käykö ohrasesti ensi vaaleissa? En usko. Eikä käy ohraisesti hallitusneuvotteluissakaan. PS jättäytyy suunitelmiensa mukaisesti siitä taas. Tekosyytä kukaan ei tänään tiedä. Ehkä Suomi on silloin Kreikan tiellä ja Soinin mielestä penniäkään ei saa säästä ja EU:a on pakotettava pelastamaan meidät vararikosta.

    Äänestä

Täällä ainakin olen tyytyväinen vastauksiin miksi ei menneet ja jos linja ja puheet pitävät aion jatkossakin äänestää perusS:ää Jos olisivat tukeneet tukipaketteja joilla peitellään veronmaksajien rahoilla käytyä/käytävää osakekauppaa jotka menee kuitenkin perselleen ahneuden iskiessä olisin vaihtanut äänestyskohdetta. Koska kansalaisten menettäessä rahansa ja omaisuutensa joka on tarkoitettu vanhoille päiville ja eläkkeenä maksettavana rahana omaan ansaittuun hyvinvointiin eikä pörssipeleihin on tuo rikos jo sitä luokkaa ettei sen peittelyä voi jatkaa ja samalla vaatia jatkamaan työuraa koska ei kehdata sanoa että eläkerahasi on menetetty jo pörssipeleissä. Tuollaisen mokan ilmi tullessa kansannousu olisi sitä luokkaa että vanhat sotaveteraanitkin nousisi punkastaan ylös herroja pillistä puristelemaan. Soini ja perussuomalaiset tuntuvat tällä hetkellä olevan ainoa puolue jolla on mahdollisuus ajaa kansan asiaa ja se onnistuu myös oppositiosta käsin ja ei se ole kirkossa kuulutettu ettei nykyinen hallitus tule kaatumaan ennen aikojaan.

Äänestä
  • Soinilla on kova tehtävä säilyttää saadut äänet ja saada ensi vaaleissa lisää.
    Rikkaat äänestää aina. Köyhät, joihin siis lasken myös pienituloiset töissä käyvät ja eläkeläiset äänestävät muita kansanryhmiä harvemmin.

    Jos köyhät äänestäisivät aktiivisemmin voisi säästölistalla olla:
    - katto eläkkeisiin esim. maksimi 3000e/kk
    - ministeriöt ja hallitukset yhdistetään eli karsitaan virkamiesten työpaikkoja
    ( esim. opetusministeriö ja kouluhallitus yhdeksi virastoksi)

    valtion tulopuolella taas esim. verotuksen kiristäminen tulojen ollessa yli 50 000e/vuosi jne

    Äänestä

  • old_profile_30625 kirjoitti:

    Soinilla on kova tehtävä säilyttää saadut äänet ja saada ensi vaaleissa lisää.
    Rikkaat äänestää aina. Köyhät, joihin siis lasken myös pienituloiset töissä käyvät ja eläkeläiset äänestävät muita kansanryhmiä harvemmin.

    Jos köyhät äänestäisivät aktiivisemmin voisi säästölistalla olla:
    - katto eläkkeisiin esim. maksimi 3000e/kk
    - ministeriöt ja hallitukset yhdistetään eli karsitaan virkamiesten työpaikkoja
    ( esim. opetusministeriö ja kouluhallitus yhdeksi virastoksi)

    valtion tulopuolella taas esim. verotuksen kiristäminen tulojen ollessa yli 50 000e/vuosi jne

    Kyllä köyhät ja nukkuvat herää,kun nykyinen takinkääntäjien hallitus pääsee töihin.. ja Soini kyykyttämään niitä!

    Äänestä

  • "Täällä ainakin olen tyytyväinen vastauksiin miksi ei menneet ja jos linja ja puheet pitävät aion jatkossakin äänestää perusS:ää"

    Mitkä lijapuheet? Mikä linja? Olen kuullut Soinin solvaavan kaikkia ja puolustavan itseään hullun vimmalla, mutta enpä ole mistään linjasta kuullut.

    Soini syyttää Kataista, mutta totuus on toinen. Miskiköhän Jutta viikon välirikon jälkeen jatkoi sixpackneuvotteluja? Viikon akana kaikki neuvotteli kaikkien kanssa kulisseissa. Hänelle oli käynyt selväksi että hänen johdollaan hallitusneuvottelut olis kariutunut heti. Miksi? Soini ei olisi suostunut hallitukseen millään kokoonpanolla.

    Miksi Soini ei kertonut tätä puoluekokouksessa, vaan syyttii syyttömiä?

    Äänestä

  • old_profile_30625 kirjoitti:

    Soinilla on kova tehtävä säilyttää saadut äänet ja saada ensi vaaleissa lisää.
    Rikkaat äänestää aina. Köyhät, joihin siis lasken myös pienituloiset töissä käyvät ja eläkeläiset äänestävät muita kansanryhmiä harvemmin.

    Jos köyhät äänestäisivät aktiivisemmin voisi säästölistalla olla:
    - katto eläkkeisiin esim. maksimi 3000e/kk
    - ministeriöt ja hallitukset yhdistetään eli karsitaan virkamiesten työpaikkoja
    ( esim. opetusministeriö ja kouluhallitus yhdeksi virastoksi)

    valtion tulopuolella taas esim. verotuksen kiristäminen tulojen ollessa yli 50 000e/vuosi jne

    "- katto eläkkeisiin esim. maksimi 3000e/kk"

    Eläkkeet eivät rasita valtiontaloutta. yli 3000 e/kk eläkkeitä on niin vähän ettei tuosta saada juuri mitään edes eläkeyhtiöiden kassoihin.

    "verotuksen kiristäminen tulojen ollessa yli 50 000e/vuosi jne "

    Pieni joukko kyseessä taas. Keskipalkkaiset ovat yhteenlaskettuina maamme ylivoimaisesti rahakkain ryhmä. Siinä pienetkin muutokset merkitsevät paljon.

    Köyhien äänestyskäyttäytymisessä on sekin ongalma että he äänestävät epäpuolueita jotka käytänössä eivät tee mitään. Jos äänestäisivät kahta oikeata vasemmistopuoluetta sasivat enemmän vastinetta rahoilleen.

    Äänestä

  • rautaako? kirjoitti:

    "Täällä ainakin olen tyytyväinen vastauksiin miksi ei menneet ja jos linja ja puheet pitävät aion jatkossakin äänestää perusS:ää"

    Mitkä lijapuheet? Mikä linja? Olen kuullut Soinin solvaavan kaikkia ja puolustavan itseään hullun vimmalla, mutta enpä ole mistään linjasta kuullut.

    Soini syyttää Kataista, mutta totuus on toinen. Miskiköhän Jutta viikon välirikon jälkeen jatkoi sixpackneuvotteluja? Viikon akana kaikki neuvotteli kaikkien kanssa kulisseissa. Hänelle oli käynyt selväksi että hänen johdollaan hallitusneuvottelut olis kariutunut heti. Miksi? Soini ei olisi suostunut hallitukseen millään kokoonpanolla.

    Miksi Soini ei kertonut tätä puoluekokouksessa, vaan syyttii syyttömiä?

    EU. Maahanmuutto. Tuossa pari yleisintä jotka puhuttavat. Jutta ja Jyrki pääsi sen takia sopuun kun molempia rupesi pelottamaan että jompi kumpi joutuu jäämään pois kokonaan hallituksesta. Se on ainut syy eli Audin penkki sai syömään periaatteet ja nielemään toistensa kynnyskysymykset.

    Äänestä

  • rautaako? kirjoitti:

    "- katto eläkkeisiin esim. maksimi 3000e/kk"

    Eläkkeet eivät rasita valtiontaloutta. yli 3000 e/kk eläkkeitä on niin vähän ettei tuosta saada juuri mitään edes eläkeyhtiöiden kassoihin.

    "verotuksen kiristäminen tulojen ollessa yli 50 000e/vuosi jne "

    Pieni joukko kyseessä taas. Keskipalkkaiset ovat yhteenlaskettuina maamme ylivoimaisesti rahakkain ryhmä. Siinä pienetkin muutokset merkitsevät paljon.

    Köyhien äänestyskäyttäytymisessä on sekin ongalma että he äänestävät epäpuolueita jotka käytänössä eivät tee mitään. Jos äänestäisivät kahta oikeata vasemmistopuoluetta sasivat enemmän vastinetta rahoilleen.

    Vasemmisto ja Sdp eivät ainakaan pidä työläisten ja köyhempien puolta. Milloin tuommoinen vahinko olisi sattunut? Potkivat päähän korkeintaan ja lumekorotuksia antavat eli vasemmalla antavat ja oikealla ottavat kolminkertaisesti takaisin ja viitsivät vielä väittää voiton saaneensa neuvotteluissa. Heti myymässä periaatteitaan kun Audin ovea vilauttaa ja unohtavat heti ne joiden etuja pitäisi ajaa. Ei ääniä ikinä ja sen karvaasti kokevat seuraavissa vaaleissa, sen saat nähdä.

    Äänestä

  • old_profile_51687 kirjoitti:

    Vasemmisto ja Sdp eivät ainakaan pidä työläisten ja köyhempien puolta. Milloin tuommoinen vahinko olisi sattunut? Potkivat päähän korkeintaan ja lumekorotuksia antavat eli vasemmalla antavat ja oikealla ottavat kolminkertaisesti takaisin ja viitsivät vielä väittää voiton saaneensa neuvotteluissa. Heti myymässä periaatteitaan kun Audin ovea vilauttaa ja unohtavat heti ne joiden etuja pitäisi ajaa. Ei ääniä ikinä ja sen karvaasti kokevat seuraavissa vaaleissa, sen saat nähdä.

    ehkä nimimerkki "rautaako?" tarkoitti niillä kahdella oikealla vasemmistopuoplueella kommunisteja, kommunisteillahan löytyy ainakin kolme puoluetta ;-)

    Äänestä

Jännää, että palstalla jo moneen kertaan selitettyä asiaa kysytään taas uudelleen, eivätkö suomalaiset osaa seurata nettiä ja käyttää hakukoneita, vai missä vika, kun tuollainen aloittelijamainen kysely on jatkuvasti päällä, lukee vaan ne entiset vataukset asiaan ja kommentoi niihin ketjuihin, säästytään typerältä toistolta.

Äänestä
  • "Jännää, että palstalla jo moneen kertaan selitettyä asiaa kysytään taas uudelleen"

    Mitään selityksiä ei ole tullut. Soini kaikkia muita pitsi itse sylttytehdasta osoittavia sepitykiä sitäkin enemmän. Niitä ei pidä sekoittaa vastauksiin.

    Mutta kaipa oikea syy oli ammattitaidottomuus ja poliittisen linjan puute. Ja sitten vain keksittiin tarpeeksi vesitiivis kynnyskysymys.

    Äänestä

Ei gallupeihin voi hakukoneella vastata.

Vastaan: Kyllä petti omat ja vieraat

Äänestä

Soinilta petti kantti ja sitten Soini petti kansan.

Äänestä

Siinä sdp:n takinkääntäjä luuseri kirjoittelee skeidaa persuista,luullen että näillä jutuilla ihmisten mielimuuttuu.
Sorry vain,erehdyt kylläkin.
Ei muutu.

Vai kirjoittaako siellä vasureitten Arhinmäki itte?

KAIKKIEN TAKINKÄÄNTÄJIEN ÄITI.(jos ei jopa isoäiti).

Äänestä

Kansa pettyy, muttei ymmärrä pettyvänsä.

Kansaa on joka tapauksessa petetty. Se peitetään lisääntyneeseen hurmoksellisuuteen. Viikonlopun puoluekokouksessa shown hurmiksellisuus, ja asiatyhjyys, oli jo kaukan mauttomuuden väärällä puolella. Sitä katsellessaan tärisee kuin hyytelö.

Äänestä
  • Ainoat petetyt tuntuvat olevan perussuomalaisten vastustajat ja siitä ei voi syyttää ps:ää/Soinia ja eikä siitäkään jos perussuomalaisten hallitusohjelma ei kelpaa tai avaudu, siihen löytyvät syyt yleensä peilistä tai oman puolueen johdosta.

    Äänestä

No, ainakin faijani, joka höperyyksissään lipesi äänestämään persuja, sanoi että eipä äänestä persuja seuraavissa vaaleissa. Eli ainakin hän kokee tulleensa petetyksi ja ei varmasti ole yksin. Ainoastaan puolueväki uskoo, että oppositiossa istumalla kannatus vain nousee. Mutta tavallista persujen riviäänestäjää, joka ei tunnusta hurmoshenkistä persu-uskoa, ei varmaan kiinnosta enää puolue joka luovutti vallan muille, vaikka iso jytky tulikin.

Äänestä

Missä Soini - siellä poliittinen petos ja tekoitku mediaa varten.

Äänestä

Avaaja kyselee oikeastaan samaa kuin nimimerkki "mie oon sairas"

http://keskustelu.suomi24.fi/node/9925365

Kyseiselle nimimerkille on jo vastattu monin komentein tästä aiheesta, joten sieltä lukemaan pohjiksi...

Äänestä

Eurokriisit on oma asiansa, mutta persuja odotettiin hallitukseen hoitamaan kotimaan asioita. Mutta ei, Soinilla meni jaska housihin ja selkäranka petti. Ei ole Timosta kantamaan vastuuta. Timon Juna meni jo.

Äänestä
  • "Eurokriisit on oma asiansa, mutta persuja odotettiin hallitukseen hoitamaan kotimaan asioita."

    Eihän kukaan enään voi olla niin tyhmä, että ei tajua näiden asioiden kuuluvan yhteen, Suomi kun on euromaa myös. Euro ja sen säännöt vaikuttavat kotimaan asioiden hoitoon laajasti, myös eurokriisi vaikuttaa kotimaan mahdollisuuksiin hoitaa asioita.

    Äänestä

Nykypolitiikkaan ei olisi tullut muutosta, jos PS olisi ollut "mennyt" hallitukseen Kokoomuksen ehdoilla. Se olisi vain pettänyt ne omat muutosta tahtovat äänestäjänsä.

Joka tapauksessa Katainen on hallitustunnustelija, eikä Soini pääse hallitukseen ellei Katainen häntä sinne ole ottamassa.

Ehkäpä pitää ennemmin kysyä Käteiseltä, miksi hän antoi mielummin periksi KD:lle, Vasemmistoliitolle, demareille ja vihreille. Miksi Käteiselle on kaikista tärkeintä siirtää Suomen koko varallisuus EU:n kriisimaille? Enemmän, kun oikeistolaisen politiikan ajaminen, mistä ei siis hallitusohjelmassa ole enää jälkeäkään.

Äänestä

Miksi Soini menisi hallitukseen, kun raveissa, mökillä ja kaljasaavien äärellä on paljon helpompaa ja mukavampaa, eikä tarvitse kantaa ikävää vastuuta?

Äänestä
  • Miksi mennä muiden ehdolla kun voi mennä omillakin? Voi kysellä mukaan lähtijöitä, kun niitä näyttää löytyvän kun Audin ovea vilauttaa. Myyvät vaikka mummonsa ja pilkkahinnalla. Käteisellä varmaan on lehmä ojassa kun veroeurot pitää väkisin ujuttaa maailmalle vaikka tietää että munille menee. Olisiko kokoomuslaisia sotkeutunut eläkerahoilla kikkailuun?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


premiata kirjoitti:

Kansa äänesti sankoin joukoin persuja, koska tahtoivat muutosta nykypolitiikkaan. Äänivyöryn syy oli kansan halu vastustaa jatkuvaa kurjistumista. Portugalin tuen vastustaminen ei mielestäni ollut äänivyöryn syy vaan halu saada aikaan sisäpolitiikan muutosta.

Pettyykö kansa kun Soini ei mennyt hallitukseen pitämään pienpalkkaisten ym puolia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu