Hei!
Olen ostamassa venettä jossa on peninsular V8 turbodiesel vuosimalli -07, käyttötunnit 150h. Onko kyseinen moottori luotettava esim verrattuna Volvoon ja saako siihen varaosia? Onko mitään järkeä ostaa tälläistä pakettia?
Peninsular 6.5 V8 diesel
9
2475
Vastaukset
- ippaQ
Miksei olisi järkeä ostaa jos hinta on kohdallaan. Et kerro mikä vene on kyseessä mutta kyllä sen pitää olla huomattavasti halvempi, kuin esim. mainitsemallasi Volvolla varustettuna. Eiköhän noihin jenkinrutkuihin saa osia kuten muihinkin koneisiin -tosin harvemmin kai mihinkään merkkiin VARAOSIA tarvitaan, ennemminkin huolto-osia ja tarvikkeita, apulaitteet on jokseenkin samoja moottorin merkistä riippumatta.
- ultrex
Vene olisi jänmarin 870. Mutta onko kone kestävä ?
- ippaQ
ultrex kirjoitti:
Vene olisi jänmarin 870. Mutta onko kone kestävä ?
Miten paljon koneesta on tehoja `ruuvattu` -nimittäin onko tarpeeksi liikuttamaan tuota venettä? Aliteho ja ilman saamattomuus tappaa moottorin varmemmin, kuin pieni liikaruuvaus. Riittävä teho lienee jossain 200 hv:n paikkeilla eli löpöä pitää mennä läpi n.40-45 l/tunti (siis täydellä teholla) matkavauhdilla (mikä se lieneekin) kulutus jäänee alle 20l/h. Koneen kestävyyteen on itsellä vain `toisen käden tietoa` ja sekin koskee 6,2 litraisia -toinen laakerivaurioinen 640 tunnin jälkeen ja toisella ajettu nyt 1300 tuntia -ja ainakin vielä kuulemma toimii!
- ultrex
ippaQ kirjoitti:
Miten paljon koneesta on tehoja `ruuvattu` -nimittäin onko tarpeeksi liikuttamaan tuota venettä? Aliteho ja ilman saamattomuus tappaa moottorin varmemmin, kuin pieni liikaruuvaus. Riittävä teho lienee jossain 200 hv:n paikkeilla eli löpöä pitää mennä läpi n.40-45 l/tunti (siis täydellä teholla) matkavauhdilla (mikä se lieneekin) kulutus jäänee alle 20l/h. Koneen kestävyyteen on itsellä vain `toisen käden tietoa` ja sekin koskee 6,2 litraisia -toinen laakerivaurioinen 640 tunnin jälkeen ja toisella ajettu nyt 1300 tuntia -ja ainakin vielä kuulemma toimii!
Selvä! Kone 250hv. On ehkä vähän liian iso mutta ei kai se haittaa.
- McWein
Miksiköhän sen pitäisi olla huomattavasti halvempi, kuin Volvon nokivasaralla varustettu, joka muuten on toivotonta savuttavaa sontaa, johon osat ovat huippuhintaisia ja hitaasti saatavissa. Volvoa syytä vältää, ja melkeinpä mikä tahansa, on parempi ratkaisu.
- FSD Sucks Oy
Soitapa suoraan FSD-Group -nimiseen puljuun ja kysele Ari-nimistä ketkua. Saat kyllä kelpo kehut, mies on jenkki!
- valittaja-LKV
ja kiinität ne suorat putket siihen turbiiniin, joka on tehty sylinterikansita, sanoo Välittäjä_LKV
- ippaQuun
vastaus kuvastaa myös palstan alennustilaa. Kysytään 6.5 koneesta, niin
alkaa kertomaan jonkun 6.2 koneesta, joka on aivan eri kone.....eli
jos toinen on ostamassa appelsiiniä kerrotaan "kokemuksia" banaanista. - puskaradio 2 Mzh
Itse en ainakaan ole kuullut mitään huonoa sanottavaa ko. merkistä vaikka tiedän ihmisiä ketkä koneita käyttää. Ainakin Turussa yksi yritys tuo Peninsular-venemoottoreita maahan, sieltä voit kenties kysellä myös varaosien saatavuutta. Yriyksen nimeä en nyt äkkiä muista, mutta yritä googlettaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3563045Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3011473En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841302- 1081301
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991285Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591245- 481135
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi791045Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa24941- 33847