alku-lopputekstit

Miten kannattaa ihan harrastelijaleffaan alku-ja lopputekstit, leffan nimi alkuun, loppuun tekijät? Onko käypää laittaa vain tiimin nimi? Saataisiin tämäkin homma tehtyä oikein.
2712
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Asiasta ei ole mitään lakia, käytäntö on muokannut asian.

Harrasteleffassa alkuun sopii elokuvan nimi ja myös maininta, jos pohjautuu tositapahtumiin tai kirjaan/novelliin.

Loppuun tekijöiden nimet. Koska harrasteleffoissa ei palkkoja makseta, on nimi leffan lopussa kiitos avustamisesta. Mielummin nimiä liikaa kuin liian vähän. Voihan nimilistan jättää katsomatta.

Näyttelijät merkitän ensin ja sitten tekninen ryhmä. Yleensä ohjaja viimeisenä juuri ennen tuotantoyhtiötä. Harrasteryhmä voi keksiä itseleen nimen, jota käyttää kaikissa töissään ja se on siis "tuotantoyhtiö".

Näyttelijät sukunimen mukaisessa aakkosjärjestyksessä, vaikka kirjoitusasu olisi etunimi-sukunimi.

Kun saat elokuvasi valmiiksi, osallistu kilpaisluun. DV-Videolehdessä monia kilpailuja. Esim. Lehden omassa kilpailussa pääpalkintona 1600,- euron projektori. Katso tarkemmin lehden sivulta 83. www.videolehti.fi

Äänestä
  • Ostin DV-Videolehden ja voin sitä kaikille suositella.

    Hyviä artikkeleita useita.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


(oo) kirjoitti:

Miten kannattaa ihan harrastelijaleffaan alku-ja lopputekstit, leffan nimi alkuun, loppuun tekijät? Onko käypää laittaa vain tiimin nimi? Saataisiin tämäkin homma tehtyä oikein.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu