alku-lopputekstit

(oo)

Miten kannattaa ihan harrastelijaleffaan alku-ja lopputekstit, leffan nimi alkuun, loppuun tekijät? Onko käypää laittaa vain tiimin nimi? Saataisiin tämäkin homma tehtyä oikein.

2

649

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elokuvantekijä

      Asiasta ei ole mitään lakia, käytäntö on muokannut asian.

      Harrasteleffassa alkuun sopii elokuvan nimi ja myös maininta, jos pohjautuu tositapahtumiin tai kirjaan/novelliin.

      Loppuun tekijöiden nimet. Koska harrasteleffoissa ei palkkoja makseta, on nimi leffan lopussa kiitos avustamisesta. Mielummin nimiä liikaa kuin liian vähän. Voihan nimilistan jättää katsomatta.

      Näyttelijät merkitän ensin ja sitten tekninen ryhmä. Yleensä ohjaja viimeisenä juuri ennen tuotantoyhtiötä. Harrasteryhmä voi keksiä itseleen nimen, jota käyttää kaikissa töissään ja se on siis "tuotantoyhtiö".

      Näyttelijät sukunimen mukaisessa aakkosjärjestyksessä, vaikka kirjoitusasu olisi etunimi-sukunimi.

      Kun saat elokuvasi valmiiksi, osallistu kilpaisluun. DV-Videolehdessä monia kilpailuja. Esim. Lehden omassa kilpailussa pääpalkintona 1600,- euron projektori. Katso tarkemmin lehden sivulta 83. www.videolehti.fi

      • Harrastaja

        Ostin DV-Videolehden ja voin sitä kaikille suositella.

        Hyviä artikkeleita useita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      48
      1271
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      158
      1077
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      61
      942
    4. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      179
      747
    5. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      27
      746
    6. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      51
      741
    7. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      8
      732
    8. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      11
      719
    9. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      346
      708
    10. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      665
    Aihe