Hei!
Olisin tiedustellut, kuinka menetellä, jos ei ole varma, onko oikeutettu saamaan työttömyyden ajalta peruspäivärahaa vai työmarkkinatukea. Olen juuri valmistunut, ja ilmoittautunut työttömäksi työnhakijaksi sekä saanut työvoimapoliittisen lausunnon. En ole vielä ehtinyt hakea sähköisen asiointipalvelun kautta työttömyystukea.
Mietin nyt kuitenkin sitä, että koska olen viimeisen seitsemän vuoden aikana (eli sinä aikana, kun olen opiskellut), tehnyt useita lyhytaikaisia ja tilapäisiä töitä, voisin olla työmarkkinatuen sijasta oikeutettu peruspäivärahaan.
Kun haen verkossa tukea, joudunko määrittelemään hakemuksessa haenko työmarkkinatukea vai peruspäivärahaa? Jos haen peruspäivärahaa, joudun ilmeisesti toimittamaan palkkakuitit yms. kaikista aiemmista työsuhteistani? Jos en niiden perusteella kuitenkaan ole oikeutettu saamaan peruspäivärahaa, maksetaanko sen sijaan sitten automaattisesti työmarkkinatukea? Lähinnä huolestuttaa vain se, että jos haen peruspäivärahaa, enkä ole siihen oikeutettu, joudunko kielteisen päätöksen jälkeen vielä erikseen hakemaan työmarkkinatukea uudella hakemuksella.
Työmarkkinatukea vai peruspäivärahaa?
1
221
Vastaukset
- kela
Hei,
kiitos kysymyksestäsi ja onnittelut valmistumisen johdosta!
Työttömyysetuushakemuksessa kysytään onko työssäoloehtosi täyttynyt. Jos ruksitat tähän "kyllä", se tarkoittaa, että haet peruspäivärahaa. Tällöin sinun tulisi toimittaa hakemuksesi liitteeksi työ- ja palkkatodistukset työssäoloehdon selvittämistä varten sekä viikkokohtaisen selvityksen osa-aikaisen työn toteutuneista työtunneista.
Mikäli selvitystesi perusteella katsomme, että et ole oikeutettu saamaan peruspäivärahaa, hakemuksesi käsitellään työmarkkinatukihakemuksena, eli uutta hakemusta ei tätä varten tarvita.
Ystävällisin terveisin,
Kirsi Kelasta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.998118Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m906108Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875577Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot685531Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1134760Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1232528Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys482408Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e61379Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71364Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa461210