Hei!
Olisin tiedustellut, kuinka menetellä, jos ei ole varma, onko oikeutettu saamaan työttömyyden ajalta peruspäivärahaa vai työmarkkinatukea. Olen juuri valmistunut, ja ilmoittautunut työttömäksi työnhakijaksi sekä saanut työvoimapoliittisen lausunnon. En ole vielä ehtinyt hakea sähköisen asiointipalvelun kautta työttömyystukea.
Mietin nyt kuitenkin sitä, että koska olen viimeisen seitsemän vuoden aikana (eli sinä aikana, kun olen opiskellut), tehnyt useita lyhytaikaisia ja tilapäisiä töitä, voisin olla työmarkkinatuen sijasta oikeutettu peruspäivärahaan.
Kun haen verkossa tukea, joudunko määrittelemään hakemuksessa haenko työmarkkinatukea vai peruspäivärahaa? Jos haen peruspäivärahaa, joudun ilmeisesti toimittamaan palkkakuitit yms. kaikista aiemmista työsuhteistani? Jos en niiden perusteella kuitenkaan ole oikeutettu saamaan peruspäivärahaa, maksetaanko sen sijaan sitten automaattisesti työmarkkinatukea? Lähinnä huolestuttaa vain se, että jos haen peruspäivärahaa, enkä ole siihen oikeutettu, joudunko kielteisen päätöksen jälkeen vielä erikseen hakemaan työmarkkinatukea uudella hakemuksella.
Työmarkkinatukea vai peruspäivärahaa?
1
205
Vastaukset
- kela
Hei,
kiitos kysymyksestäsi ja onnittelut valmistumisen johdosta!
Työttömyysetuushakemuksessa kysytään onko työssäoloehtosi täyttynyt. Jos ruksitat tähän "kyllä", se tarkoittaa, että haet peruspäivärahaa. Tällöin sinun tulisi toimittaa hakemuksesi liitteeksi työ- ja palkkatodistukset työssäoloehdon selvittämistä varten sekä viikkokohtaisen selvityksen osa-aikaisen työn toteutuneista työtunneista.
Mikäli selvitystesi perusteella katsomme, että et ole oikeutettu saamaan peruspäivärahaa, hakemuksesi käsitellään työmarkkinatukihakemuksena, eli uutta hakemusta ei tätä varten tarvita.
Ystävällisin terveisin,
Kirsi Kelasta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as442998Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna232884- 462703
- 562568
Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.582468Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)482460On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle532231Pohdinttavaksi
No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä782138- 692038
- 452032