Kristillisdemokraattien Bjarne Kallisin mielestä puheenjohtaja Päivi Räsäsen selän takana on neuvoteltu tavalla, joka ei ole hyväksyttävä.
Taustalla on sukupuolineutraali avioliittolaki, joka ei ole mukana uuden hallituksen ohjelmassa. Tavoitetta ei kirjattu nimenomaan kristillisdemokraattien vaatimuksesta.
Eduskunnassa aloite asiasta aiotaan kuitenkin tehdä – KD:stä huolimatta.
"Hallitusneuvottelijat ja tulevat ministerit Paavo Arhinmäki (vas) ja Ville Niinistö (vihr) kertovat että sukupuolineutraalisen avioliittolaista on sovittu, 'että asiaa ei kirjata hallitusohjelmaan kristillisten vastustuksen takia, mutta eduskunnassa tehdään lakialoite oikeusministeriön avustuksella ja kaikki muut paitsi KD sitoutuivat tämän lain läpiviemiseen'," Kallis taustoittaa ja jatkaa:
"Tuleva oikeusministeri Anna-Maja Henriksson (rkp) ehti jo kutsua puolueen nuorisojärjestön edustajia ministeriöön keskustelemaan tästä kysymyksessä olevasta laista."
"Päivi Räsänen sanoo olevansa täysin tietämätön tällaisesta sopimuksesta. Tuskin kukaan edellä mainituista henkilöistä valehtelee, joka tarkoittaa sitä että Päivi Räsäsen selän takana on neuvoteltu ja sovittu asiasta, joka oli KD:lle kynnyskysmys.," Kallis tulkitsee.
Hän kysyy, "miten ministerit tämän jälkeen voivat toisiinsa luottaa, kun yhtä heistä on julkisesti näin nöyryytetty?"
"Löytyykö mahdollisesti muita kysymyksiä, joista vain osa hallituspuolueista on tehnyt sopimuksen? Mikä estää, etteikö jatkossa menteltäisi samalla tavalla.," hän pohtii.
Kallisin mielestä hallitusyhteistyö on saanut pahan kolauksen jo ennen kuin hallitus se on ehtinyt aloittaa.
"Tosiasia on myös se, että KD on menossa hallitukseen, jonka keskeiset ministerit ovat sitoutuneet viemään sukupuolineutraalisen avioliittolain läpi eduskunnassa."
IS
RÄSÄSTÄ NÖYRYYTETTIIN HETI
9
81
Vastaukset
- EX KD
Kyllä Räsänen on ollut tietoinen asasta.
Hallitusneuvotteluissa asia on sovittu, ja Räsänen on ollut niissä mukana.
Mutta Räsänen on jo niin monesti kääntänyt takkinsa, ettei muista mitä milloinki on sopinu/sanonu. - enmukana
Räsäsen kannattaa erota heti. Päästää tilalle joku joka ymmärtää mitä on neuvoteltu ja mistä.
Jos misti ja ymmärrys on nuin huonoja.....
Lehden mukaan asia on sovittu HALLITUSNEUVOTTELUISSA. Ja kait Räsänen oli siellä mukana?- on hänellä!
Autuas hymy? Miksi?
- EX KD
Autua hymy johtuu siitä, että ei haittaa mitä tekee. Saa vaikka valehdella, kuten on monesti tehnytkin.
Kunhan muistaa sunnuntaina käydä kirkossa hakemassa anteeksiantoa. Päivi Räsänen on ainoa tervepäinen noista puheenjohtajista jotka neuvottelivat suomen tulevaisuudesta neljäksi vuodeksi..
Nämä Lieropuolueet: RKP, vihreät ja vasemmistoliitto saattavat pilata peruuttamattomasti Suomen moraalisen selkärangan!!
Olen tosi murheellinen tästä sairaasta kehityksestä..- KKDDXX
Samoin minä ainoana Räsänen näistä neuvottelijoista ei edes tiedä mistä on sovittu.
Selkarankaa Räsäseltä vaaditaankin. On ihmisoikeusasia jos sukupuolineutraalia avioliittolakia ei saada suomeen. Se on jo kaikissa muissa pohjoismaissa.- Likainen Hallitus:.!
.
”Päivi Räsästä nöyryytettiin julkisesti”
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/113287-”paivi-rasasta-noyryytettiin-julkisesti”
.
- EX KD
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/avioliittohuijaus-nyt-puhuu-paivi-rasanen/art-1288396744879.html
Näin sanoo Päivi itse... - hannuhannele
KD.ssä vasen käsi ei näemä tiedä mitä oikea tekee.
Tällainen puolue sitten otetaan hallitukseen.
Räsäselle sopiva ministeriö olisi, Omien etujen ajamisministeriö.
Kallis toisena ministerinä ja hänen ministeriönsä voisi olla luulominusteriö.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2624606Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1323003Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442797Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761761Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061624Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 591360
- 941253
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2121138- 471129