Mistä nautit arjessa?

ruska___

Itse en saa mistään revittyä nautintoa tai iloa irti arjesta, tai elämästä yleensäkään. Mitkä ovat niitä pieniä asioita, joista te muut saatte elämäänne iloa arkena? Mitä te teette, että jaksatte tätä maailmaa?

6

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Harrasta

      hyötyliikuntaa ja muiden auttamista.

    • 20 6 2011

      No elämä sinäänsä on ihanaa, vaikka alamäki on joskus jyrkkä. Kuinka vanha olet? Oletko perheellinen? Et ole yksin joka tuntee että mikään ei maistu. Se menee vaan ohi aikanaan ja jos käy kävelemäsä sellasen tunnin verran niin se tuo endorfiiniä kroppaan ja hyvän olon, kokeileppas. Hyvää kesää sinulle.

    • näin...

      Tuo muiden auttaminen on kyllä hyvä keino. Kun näkee kuinka huonoissakin olosuhteissa ihmiset jaksavat päivästä toiseen pitää myönteisen elämänasenteen yllä niin se pistää mittasuhteita myös omalle elämälle ja oppii arvostamaan sitäkin vähää mitä itsellä on. Ota selvää miten ihmiset, jotka ovat kokeneet elämässään mitä järkyttävimpiä kohtaloita, ovat kaikesta huolimatta selvinneet ja mitä opetettavaa heillä on sinulle.

      Sitten voi kysyä itseltään: mikä tekee minut iloiseksi, rentoutuneeksi, mikä saa minut hymyilemään tai nauramaan? Ja lisätä niitä asioita elämäänsä. Esimerkkinä: lemmikkieläimen kanssa leikkiminen, komedian katselu, liikunta, lasten kanssa leikkiminen ja heittäytyminen lasten maailmaan, luovuus, luonnonläheisyys.... Kiinnittämällä huomio kaikkeen sellaiseen minkä kokee hyväksi tai missä näkee jotain kaunista.

      Mutta yleisesti ajateltuna kaikki lähtee omasta asenteesta. Kun muuttaa omia ajatuksia myönteisemmäksi, niin ulkoiset olosuhteet seuraavat perässä. Olemalla kiitollinen ihan pienistä asioista kiitollisuuden kohteet elämässä alkavat vähitellen lisääntymään. Tällä hetkellä voin olla kiitollinen vaikka siitä, että minulla on niin hyvä näköaisti, että pystyn lukemaan ja kirjoittamaan. Noin yksinkertaisista asioista voi aloittaa olemaan kiitollinen ja muistaa että kaikille ihmisille ne eivät todellakaan ole itsestäänselvyyksiä.

      "Kun muutat tapaasi katsoa asioita, asiat joita katsot, muuttuvat" - W. Dyer

      Näin se vain on.

      Esimerkki: Kaksi ihmistä voi vaikkapa katsella auringonlaskua ja toinen heistä on täysin näkemänsä lumoissa ja hymy leviää hänen kasvoille, kun taas toinen vilkaisee samaa näkyä kerran ja sanoo alakuloisesti "mitä sitten". Ei se ilo olekaan siinä auringonlaskussa vaan ihmisen sisällä itsessään. Sieltä sitä on etsittävä.

      • ruska__

        Kiitos tästä viestistä. En osaa oikein muuta sanoa, auttoi.


    • asFCQEF

      Riippumatostani ja skootteristani. Ainoat valopilkut elämässäni.

    • Omasta ajasta nautin

      "näin..." -nimimerkki kirjoitti selkeästi ja tyhjentävästi sen mitä aloituksesi mielessäni herätti.

      Välillä on huonompia päiviä, mutta sisäinen valo auttaa nousemaan sieltä masennuksen mustasta bitumista aina tarpeeksi pitkäksi aikaa, jotta voi hengittää...

      Hyvät muistot eivät ole minulle aina voimavara, tulee liian haikea mieli ja jää itku päälle ainakin huonoina päivinä :(.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1222
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      335
      685
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      636
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      99
      622
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      582
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe