Ken hienot kulissit rikkoo ja täydelliseltä näyttävän kauniin idyllin, joutuu maksamaan siitä kalliisti. Millään muulla maailmassa ei ole väliä kunhan omat vaivalla hankitut kulissit eivät saa säröjä. Missään tapauksessa ihminen, jonka elämä ei ole läheskään täydellistä, eikä täytä tiettyjä kriteereitä, niin ei saa tulla pilaamaan teoillaan ja häpäisemään sellaisia ihmisiä, jotka haluavat elää täydellisessä idyllissä. On erittäin tärkeää, että hienot kulissit eivät saa minkäänlaisia kolhuja pintaan ja niiden paikkailu olisi todella nöyryyttävää. Kaikki muu, kuten inhimmillisyys epätäydellisiä ihmisiä kohtaan ovat aivan toisarvoisia asioita ja niihin ei tarvitse uhrata sekunttiakaan aikaa varsinkaan silloin jos toisen maailma on romahtamassa pois sijoiltaan.
Ei saa tulla rikkomaan idylliä
Epätäydellinen
15199
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
ihanko totta? kerro lisää!
Naapurit kertoo sitten lisää.
Kyllä se siitä kun kermaperseet asuu vähän aikaa juoppojen kanssa samassa talossa ja paskaa lojuu rappukäytävällä niin käsitykset voi muuttua. voi olla, että naapurit käy lainaamassa vähän bisseä, mut kyl siihen tottuu ajan myötä.
miten bissee voi ''lainata'' saaksen kustuna takas
Se kauniin talon ylläpitäminen on elämää tärkeämpää ja kaikenlainen muu kulissien ylläpitäminen. Naapuritalon lapsia jos vahingossakin eksyy pihalle, niin huh huh mikä huuto.
Olipa hyvä kirjoitus.
Moni kakku päältä kaunis, vaan on silkkoa sisältä. Pätee yhä edelleen. Tuollaisilla ihmisillä on yleensä luurankoja kaapeissaan sen verran, että ne halutaan pitää poissa hinnalla millä hyvänsä. Uskottomuutta, perheväkivaltaa yms. Sääliksi käy.
Kiitos vastauksesta, se piti tosi hyvin paikkansa. Otin asioita vähän selville ja olit oikeassa, niitä luurankoja on roppakaupalla ja on toimittu selän takana niin rankalla tavalla, ettei ole ihme, jos kulisseja suojellaan noin voimakkaasti. Mitenköhän pitäisi toimia, jos hyvin läheinen ihminen on pettänyt aivan kaikessa ja todella törkeällä tavalla ? Mutta toisaalta, itsepähän joutuu nyt vastaamaan teoistaan siellä seinien sisä puolella.
Nosta kissa pöydälle. Siitä se lähtee.
miau sanoi kissa ja lähti
Kyllä ei moni uskoisi mitä meidänkin naapurin seinien sisällä tapahtuu. Ollaan niin idylliperhettä ulospäin ja asiat on ihan päin hel....... Muija pettää, ukko läiskii, lapsi oireilee. Huhhuh. Ihan hirvittää jo ajatella mitä tuleva mökkijuhannus tuo tullessaan. Mut hei, hienot on talot ja vehkeet!
On muuten surkuhupaisaa, jos upean talon omistaja moittii muita kateudesta ja samaan aikaan takapihalla on helvetti irti.
Tuntemani idyllikulissin pettäjävaimo on hankkiutunut yleensä mm. juhannuksena töihin ettei tarvitse mökille lähteä. Siellä kun mies jonkun oluen jälkeen alkaa kaivella vaimon tekosia esille. Touhu voi mennä sen verran värikkääksi, että vaimo pääsee helpommalla kun on sopivasti töissä. Ovela veto. Saa nähdä koska mies sen tajuaa.
Nimeommaan. Ja kun mies on mökillä niin hiiri pääsee hyppimään pöydällä ihan vapaasti. Tai tässä tapauksessa jonkun kollin päällä...
Meidän kulmilla ainakin moni tietää erään rouvan puuhastelut. Siellä se kesäkukkia istuttaa ja pihalla kapsuttaa jotta kaikki näyttäis hienolta - siis muiden silmissä. Mitä sen talon seinien sisällä tapahtuu, onkin sitten ihan muuta. Sitä varjellaan, tosin turhaan kun kaikki jo tietää.