Suihkulähde tukkeutuu koko ajan

aviosiippa

Eli tuli vaimon pyynnöstä hommattua pieni markettitason 130L allas ja suihkulähde pihaan. Pelkäsin että altaan likaantuminen/roskaantuminen työllistäisi paljon, mutta suurin ongelma onkin lähteen suuttimen tukkeutuminen pienen pienistä roskista. Tämän jälkeen tukkeutuneet suuttimen aukot aiheuttavat sen että muista aukoista alkaa suihkuta liikaa ja lopputuloksena esim. allas tyhjä parissa tunnissa. Tai vähintäänkin typerän ja epäsymmetrisen näköinen puolitukkoinen suihku.

Olen yrittänyt puhdistaa aina suutinta mutta ei sitä nyt kolmea tai viittä kertaa päivässä jaksa irroitella.

Mikä avuksi? Pumpussa on roskansuodatin mutta jostain syystä pieni roska menee siitä läpi.

2

725

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suihkulähde expert

      Seuraavalla kerralla, kun tyhjennät altaan ja peset sen (kannattaa tehde 1-2vkn välein) laita altaan pohjalle betonikivi, tai iso karkkirasia (johon pumppu mahtuu), ja putsaaa pumpun roskansuodatin ja suutin, sen jälkeen laita pumppu PUHTAAN betonikiven päälle, tai karkkirasian sisälle (karkkirasiassa ei saa olla kantta ja sen avonaisen puolen pitää olla ylöspäin, eli pumppu tulee sinne sisälle) niin, että pumppu ei ime altaanpohjalla olevia roskia sisäänsä, sen pitäisi auttaa!!! mulla on ollu karkkirasiassa, enkä oo pessy allasta (130l) kuukauteen!! oon vaan lisänny sinne vettä!!!

    • J.F.K

      "peset sen (kannattaa tehde 1-2vkn välein)..."
      "karkkirasian sisälle (karkkirasiassa ei saa olla kantta ja sen avonaisen puolen pitää olla ylöspäin, eli pumppu tulee sinne sisälle)..."

      Asiaan enempi perehtyneenä pakko miettiä onko tuo 1-2 viikon välein oleva pesu vitsi vai ei. Onhan sitä meidän lyhyessä kesässä muutakin tekemistä. Karkkirasiat kohta menee samaan sarjaan.

      Hanki pumppu, jossa on suodatin, toimii hyvin altaassa:
      http://www.vesilahde.fi/products-page/pumput-ja-jarjestelmat/powerclear-5000-suodatinpumppu/
      ja laita altaaseen edulliset allassubtraatit sekä zeoliitti.

      Altaanhodosta löytyy perusasiat:

      http://static.ecome.fi/upload/51/vesipuutarha2011.pdf

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7413
    2. 79
      4924
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4809
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4228
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      3008
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2649
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2551
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      47
      2196
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2191
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1820
    Aihe