Milloin minulla on oikeus työttömyysturvaan?

?????

kela.fi -sivuilta luin seuraavaan lauseen:

"Jos et ole aikaisemmin täyttänyt työssäoloehtoa eikä sinulla ole ammatillista koulutusta, voit saada työmarkkinatukea vasta 5 kuukauden odotusajan jälkeen. Työllistymistä edistävän palvelun ajalta työmarkkinatuki voidaan maksaa odotusajasta huolimatta."

Olen alle 25-vuotias ja vailla ammatillista koulutusta. Olen ollut työttömänä työnhakijana nyt yhtäjaksoisesti 2kk ja käyn kuntouttavassa työtoiminnassa. Onko minulla siis mahdollisuus edes tuon "5 kuukauden odotusajan" jälkeen saada työmarkkinatukea?

4

391

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kela

      Hei,

      Kiitos kysymyksestäsi! Työ- ja elinkeinotoimisto selvittää ensin oikeutesi työttömyysetuuteen. Jos TE-toimisto toteaa, ettei työttömyysetuuden maksamiselle ole esteitä, voit hakea työmarkkinatukea.

      Työmarkkinatukea voidaan maksaa myös 5 kuukauden odotusajan aikana, jos olet työllistämistä edistävässä palvelussa. Tässä poikkeuksena on kuntouttava työtoiminta. Jos sinulla on odotusaika, et voi saada kuntouttavan työtoiminnan ajalta työmarkkinatukea.

      Työmarkkinatuen maksamisesta löytyy lisää tietoa linkistä
      http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/130608102511ML?OpenDocument

      Ystävällisin terveisin,
      Kirsi Kelasta

    • siis...?

      No mitä rahaa tuon kuntouttavan työtoiminnan ajalta sitten saa, vai saako mitään?
      Jotain kai on kuitenkin pakko saada, että pystyy siellä kuntouttavassa työtoiminnassa käymään.

    • tyokkari

      Hei ja kiitos kysymyksestäsi!

      Työmarkkinatukea maksetaan vasta viiden kuukauden odotusajan jälkeen työnhakijalle, joka ei ole täyttänyt työssäoloehtoa, eikä ole suorittanut peruskoulun tai lukion jälkeistä tutkintoon johtavaa, ammatillisia valmiuksia antavaa koulutusta. Odotusaika täyttyy, kun työnhakija on työttömäksi työnhakijaksi rekisteröidyttyään ollut yhteensä viisi kuukautta työssäoloehdon täyttävässä työssä, yrittäjänä tai työttömänä työnhakijana työ- ja elinkeinotoimistossa tai työttömyysturvalain mukaisessa työllistymistä edistävässä palvelussa, pois lukien kuntouttava työtoiminta.

      Odotusajasta vähennetään aika, jonka työnhakija on ollut työmarkkinoilla edellä kerrotulla tavalla työttömäksi työnhakijaksi rekisteröitymistä edeltävien kahden vuoden aikana. Mukaan ei kuitenkaan lasketa aikaa, jonka työnhakija on ollut työmarkkinoilla päätoimisen opiskelun, siihen liittyvän lomajakson tai eri oppilaitosten välisen lomajakson taikka korvauksettoman määräajan tai työssäolovelvoitteen aikana.

      Jotta olet oikeutettu työmarkkinatukeen odotusajan jälkeen, sinun tulee hakea aktiivisesti ammatilliseen koulutukseen sekä kevään että syksyn yhteishaussa sekä myös muiden työttömyysetuuden saamisen työvoimapoliittisten edellytysten tulee täyttyä.

      Lisätietoa kysymykseesi liittyen löydät alla olevasta linkistä:

      http://www.mol.fi/mol/fi/00_tyonhakijat/07_tyottomyys/01_tyottomyysturva/01_edellytykset/03_tmtuki_alle_25-v/index.jsp

      sekä oheisesta linkistä, kohdasta ” Olen nuori alle 25 -vuotias TE -toimistossa työnhakijana oleva, eikä minulla ole ammatillista koulutusta. Olenko oikeutettu työttömyysetuuteen?”:

      http://keskustelu.suomi24.fi/node/9765585

      Joidenkin työllistymistä edistävien palveluiden, esimerkiksi työharjoittelun, aikana voi saada työttömyysetuutta myös silloin, kun työttömyysetuuden saaminen työttömyysajalta on estynyt esimerkiksi työssäolovelvoitteen vuoksi ennen työharjoittelun alkamista.

      Terveisin Teppo työkkäristä

    • kela

      Hei siis...?,

      Työttömyysetuutta ei makseta kuntouttavan työtoiminnan ajalta, jos oikeutta työttömyyetuuteen ei ole johtuen työssäolovelvoitteesta, ammatillista koulutusta vailla olevia nuoria koskevasta rajoituksesta tai odotusajasta. Eli mikäli näiden syiden vuoksi ei voi saada työttömyysetuutta kuntouttavan työtoiminnan ajalta, on mahdollista hakea etuus sosiaalitoimistosta.

      Ystävällisin terveisin,
      Kirsi Kelasta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe