Soutuveneillä ei soudeta!

huolestunut soutaja

Olen seurannut samalla järvellä kulkevia soutuveneitä ja järkytyksekseni huomannut että valtaosaa ajetaan perämoottorilla. Minä itse soudan aina kuin on mahdolista ja perämoottori on veneessäni vain esimerkiksi hankalien tuuliolojen varalta. Miksi hankitaan soutuvene jos sitten ajetaankin perämoottorilla, perämoottoriveneet on perämoottoreita varten. Onko nykyajan soutuveneen omistajat niin laiskoja ettei airoihin haluta tarttua, mielestäni tämä kehitys on huolestuttavaa, pitäisikö perämoottorit kieltää soutuveneistä. Onko muissa vesistöissä huomattu tätä huolestuttavaa kehityssuuntaa.

3

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vastauksia kysymyksi

      Soutuveneet on halpoja ja niihin saa halpoja moottoreita.. Ovat laiskoja. Ei pitäisi kieltää. On huomattu.

    • A.Ero

      Mulla on soutuveneessä 20 heppanen motori. Suap tota soutaakkin jos ahistaa, tai bensa loppuu.
      Voi siitä huolestuakkin jos haluaa.

    • PuSe

      Miksi hankitaan em. yhdistelmä? Se on ihan kätevä tapa liikkua vesillä. Paljon mukavampi ja käytännöllisempi kuin esim. uiminen. Tavaratkin kulkee helpommin ja kuivina.

      Soutuveneen perän muoto mahdollistaa sen että voi käyttää muutaman heposen moottoreita. Jos hankkii samankokoisen veneen tasaperämallina, se ei kulje mihinkään 4 hp moottorila vaan vaatii tuplatehon että päästään samoihin nopeuksiin mitä soudari 4 heppaisella. Siis ekologisempi vaihtoehto.

      Soutuvene on myös mukavampi soutaa jos mylly tilttaa tai bensa loppuu. Tasaperäisen soutamisessa ei ole kyse matkanteosta.

      Soutuveneen kokoiset veneet vedetään yleensä maihin silloin kun niillä ei ajella. Perinteinen suippoperäinen vene on varustettu tapin reiällä ja tapilla.
      Tappi pois ja sadevedet valuu kuin kourua pitkin pois veneestä.

      Tasureissa on mitä ihmeellisempiä ratkaisuja sadeveden pois johtamiseksi. Monissa menee vesi takahotlariin. Niihin kun on tehty sellainen monasti kun leveä perä mahdollistaa sellaisen tekemisen.
      Sitten siellä mätänee kaikki varusteet.

      Pirun hyvin suunniteltuja veneitä nuo soutuveneet. ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1826
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1272
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1017
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      105
      919
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      853
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      762
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      761
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      701
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      683
    Aihe