Stora Enso irtisanoi 340 työntekijää -
Joutuu maksamaan miljoonien korvaukset
Tiistai 21.6.2011 klo 16.18
Stora Enso joutuu maksamaan miljoonien eurojen korvaukset Kemijärven ja Summan tehtailta vuonna 2008 irtisanotuille työntekijöille.
Työtuomioistuimen tuomion mukaan metsäyhtiö rikkoi yhteistoimintalakia, koska päätökset irtisanomisista oli tehty jo ennen yt-neuvottelujen loppumista.
Yhtiö joutuu maksamaan yhteensä lähes 5,8 miljoonaa euroa.
340 irtisanottua saavat kukin 17 000 euroa.
STT
17000 EUROA
43
1284
Vastaukset
- summalainen 20cm
rahat alkoikin jo loppua! nyt rillataan ja ryypätään taas vähän aikaa!
- KOssu69
Naminami vitun köyhät!! Paperimiehet ja Ahtaajat ovat tämän maan kuninkaita!
- King Nothing
Joo. Kuninkaita jotka ovat tiputettu valltaistuimelta. Vielä viimeinen "kädenpuristus" Euroissa ja se siitä tittelistä.
- e5jyedyt
voih, olisimpa minäkin paperimies!
- shsaejth
No sittenhän sinä olisit työtön
- e5jyedyt
shsaejth kirjoitti:
No sittenhän sinä olisit työtön
nii. rikas työtön, saatana!
- exsummaex
saanko minäkin rahaa vai kuka ne saa
- vikhelmi
no tuosta rahasta pois verot ja liittohan ei maksa muutamaan kuukauteen mitään, niin se siitä!
- kokenut 63
liiton päivät menneet jo loppuun kelasta turha kysellä mitään 8-9 kuukauteen ei tuo raha mitään bonusta ole
- tilitussi
kokenut 63 kirjoitti:
liiton päivät menneet jo loppuun kelasta turha kysellä mitään 8-9 kuukauteen ei tuo raha mitään bonusta ole
Eipä saa ainakaan mitään tukiakaan! eikä etuisuuksia kelasta / sossusta. Mut kyllä yli 30vuotta noin kovapalkkaisissa töissä, on kartuttanut jo omaisuutta mitä voi myydä asunto, mökki, vene.
- %
korot.
- %tietoa on
Eikö koroistakin makseta verot ja vielä pidemmäksi ajaksi liitto katkaisee maksun.
- joooo-o
Eipä haittaa sillä pari kuukautta nosteltu jo eläkettä. On siis ylimääräistä tuloa.
- kuultua
Ei taida mennä veroa ollenkaan näistä oikeuden määräämista korvauksista ?
En ole varma mutta kuulin että laki sanoo näin, tiedä sitten onko totta ? - Summan tehtaan täti
Heh heh kateelliset. 17 tonnia on kiva lisä pienen eläkkeen (yli 2 donaa/kk käteen) lisäksi..
- 3500 handuun
Täti, onko >2000 hyvä eläke?
Aika pieni on jos on koko ikänsä tehnyt töitä. - hhmfm
3500 handuun kirjoitti:
Täti, onko >2000 hyvä eläke?
Aika pieni on jos on koko ikänsä tehnyt töitä.Tätihän sanoi että pieneen eläkeeseen eikä kehunut sitä hyväksi.
- gyggeli
hhmfm kirjoitti:
Tätihän sanoi että pieneen eläkeeseen eikä kehunut sitä hyväksi.
No tossahan kysyttiin että onko >2000 e eläke hyvä.
Onko se? - 9876545678
gyggeli kirjoitti:
No tossahan kysyttiin että onko >2000 e eläke hyvä.
Onko se?Onhan se. Useimmilla selvästi alle 1000 Euroa.
- Aina toiset saa.
Menee yöunet kun kateus kalvaa.
- vi--- ahtaaja
Hah haa...Nuijat te ootte vaan PALKKATYÖLÄISIÄ,ja sitten omasta mielestänne jotain varakkaita haa...
- eleleleleleleKELE
Demarit kun pääsi hallitukseen niin ne esittää nyt, että eläkeputkijärjestelmä liian kalliina lopetetaan ensi vuoden alusta.
- Rohkeasti eteenpäin!
Oikeus ja kohtuus on toteutunut! Vihdoin näilläkin ylimielisiillä klovneilla koittavat realistiset ajat. Voi pojat!!!! Nyt on kyllä niin kuuuusiset paikat.
Täältä tullaan elämä! HIIOHOI!!!! - putki kutsuu
onkin hyvä jos ei liitto maksa mitään muutamaan aikaan, säästyy päivät ja minä pääsen siitäsyystä putkeen. OIKEUS VOITTAA
- Summan tehtaan täti
Täti oli Lontoossa shoppailemassa ja vähän juhlimassakin ja siksi en ole vastannut uteluun, onko yli 2000 euron eläkkeeni omasta mielestäni hyvä. Kyllä sillä tulee toimeen erittäin hyvin ja varsinkin kun sitä vertaa esim. useimpien ikäisteni satamaduunarien eläkkeisiin. Käteen jäävä osuus on minulla about kaksinkertainen.
- kjjsgdjkk
nyt täti kuule sormi pepaan ja vuokra yksiön ovi kiinni.
- Veronmaksaja.
Maksaakohan Hamina stevecon duunareille mitään korvauksia kun estivät aikoinaan stevecon toiminnan ja tuli yli sata työttömäksi ja loput joutuivat töihin Kotkaan ja Haminaan, nyt olisi Hämäläisellä ainakin rahaa maksaa ensimmäiselle korvauksia kun oli kaupungin hallituksessa ajamassa stevecoa pois.
- ex ahtaaja
steveco maksoi niille jotka olivat työttömänä vielä vuoden päästä irtisanomisesta 18000 e ja verot pois
- Andrei Andrevitsh
Maksaahan Hamina, totta helvetissä se maksaa ja vieläpä ihan vitukseenkin maksaa.. Haminalaiset, niin tavalliset veronmaksajat kuin koroilla eläjätkin, taitavat olla tämän typerän kansakunnan se kaikkein typerin osuus..
- EG
2012 lopullinen verotus saatta olla 17000 euron valtionlahjan saaneille yllättävä. Joten rahat kiertoon ja pian, maksetaan lisäveroja sitten vaikka eläkkeestä.
- veroittaja
Ei mene veroa, koska on oikeuden määräämä vahingonkorvaus.
Ja tuohon summaan tulee tietenkin viivästyskorot päälle eli summa on kai noin 20000€ - kysyjä...
veroittaja kirjoitti:
Ei mene veroa, koska on oikeuden määräämä vahingonkorvaus.
Ja tuohon summaan tulee tietenkin viivästyskorot päälle eli summa on kai noin 20000€Saako tuon summan kaikki tehtaalla työskennelleet ja irtisanotut vai vaan paperimiehet?
Entäs konttorihenkilöt ym.?
- Myöskin summalainen
Ei saa kaikki, vain paperiliittolaiset ja niistäkin vain ne jotka eivät lähteneet irtisanomisaikana storan muille tehtaille kesä/määräaikaisiin/toistaiseksi töihin. Jotkut ovat jo saaneet jo toisenkin irtisanomisen storan tehtailta. Ne jotka olivat aktiivisia ja ottivat työtä samasta yhtiöstä työtä vastaan jäävät ilman korvausta.
Että on se tasapuolista tämä oikeus Suomessa. Ei saa toimihenkilöunionin eikä sähköliiton jäsenet. - Mie tiiän...
Ainoastaan Paperiliittoon kuuluvat saavat korvauksen, eivät Loimaan Kassan jäsenet, eivätkä esim. Sähköliittoon kuuluvat. Konttorihenkilökunta kuuluu ilmeisesti enimmäkseen Teknisiin, joten ilman jäävät kuin Pasin kukko...
- Sähköö
Mistäs tiedät ettei Sähköliiton jäsenet saa?
- Tietoa on...
Sähköö kirjoitti:
Mistäs tiedät ettei Sähköliiton jäsenet saa?
Minäpäs tiedän, että ne saa 34000euroa
- Varmaa tietoa...
Tietoa on... kirjoitti:
Minäpäs tiedän, että ne saa 34000euroa
Ei ne mitään saa.
Paperimiehet vaan saa 17000 euroo korot.
Ja veroja niistä ei mene yhtään. - AKTiI
Tietoa on... kirjoitti:
Minäpäs tiedän, että ne saa 34000euroa
Joo ja ahtaajat saa 68000euroa saunalisät.
- Päätös
Varmaa tietoa... kirjoitti:
Ei ne mitään saa.
Paperimiehet vaan saa 17000 euroo korot.
Ja veroja niistä ei mene yhtään.http://www.sahkoliitto.fi/?x21187=390457
Talousasioita sivusi myös äänestys Storan Enson oikeuspäätöksestä. Paperiliitto oli haastanut Stora Enson oikeuteen Kemijärven ja Summan tehtailla vuonna 2008 käydyistä yt-neuvotteluista ja voitti työtuomioistuimessa. Sähköliitto ei vienyt asiaa oikeuteen ja edustajisto päätti, että liitto ei itse jälkikäteen maksa 46 irtisanotulle jäsenelleen hyvitystä asiasta.
- saitsulla
mites mie kun oon jo saitsu eläkeel ja mese pitäis kohta vaihtaa ja oon koneahtaajana ollu mut vähä töisenä kuminkiin...terveisin jamilahen pien poika.
- e 200 diesel
etkös sinä ollut aikoonaan summan tehtaallakin hetken aikaa kyllä mesen vaihto rahat kuuluu sullekin
- Kuivapesu
Olen minäkin siellä ollut, mutta en kysele "verirahojen" perään. Ei nääs kyvyt riitä kansakoulupohjalta!
- 14tuumaaa
mitkä verirahat häh mie kysäsen veljeltä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p575765Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "752952Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella222198No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol401955- 191838
Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1621833Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v61559Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy83118281-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome191171Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah741018