Pelkojen kaa voi elää pitkän elämän!

Varhaislapsuudessani kehitys alkoi alle 4v. kääntyä pahasti sivuraiteelle. Minusta tuli kauhea kakara suuren lapsikatraan keskimmäisenä.
Löin sisaruksiani kaikella käteen sattuvalla, jolloin varttuneemmat sisarukseni puuttuivat peliin (onneksi) rankalla kädellä.

Niin häiriintyneet kakarat nykyään heivattaisiin psykiatrisiin hoitopaikkoihin. Muistan lyöneeni kasvoihin meillä vuokralla asuvan perheen tyttövauvaa.
Yritin polttaa kotimme, mutta onneksi kivijalka oli niin korkea, että palo sammui itsekseen.
Kun vanhemmat olivat heinäpellolla, pudottelin kotimme kaiken särkyvän ikkunan alla olevaan kivikkoon.
Täti otti minut asumaan perheeseensä syntymäkotiinsa. Tein tietysti kolttosia sielläkin. Muistan pöllineeni mm. rahakukkaron.

Pimeänpelot tulivat nopeasti hallitseviksi. En uskaltanut nukkua samassa huoneessa omassa sängyssäni vaikka mummoni nukkui samassa tuvassa.

Koulumatkalla meitä oli yhtäaikaa useampia. Jos joskus jotui hiihtämään yksin pitkän metsätien, näin olemattomia kiiluvia sudensilmiä kuusikoissa.

Vielä kouluikäisenä mieltäni kiehtoivat veriset murhamaniat, joiden kohteiksi joutui mm. vierustoverini samanikäinen tyttö.
Näistä seurasi ankaraa syyllisyydentuntoisuutta ja lisää pelkoja.

Lukemisen ja kirjoituksen oppiminen kävi kuitenkin helposti. Pidin koulunkäynnistä 12v saakka. Pahat sisäiset häiriöt nyt estivät lisäoppimisen.

Näitä satavarmoja, selviä psykologisesti vaikeita lapsia kasvatettiin siinä 'sivussa'. Tiesin vieläkin vaikeimmista - lapsia eristettiin lautakojuun kuin kotieläimiä.

Luin 12v sanomalehdestä maailmanlopusta. Laskin, että se tulee kun olen 36v ikäinen. Teetin testamentin kotkalaisessa asianajoliikkeessä 35v.
Tuomari otti selville miksi tätä haluan. Hänelle selvisi, että olen kuolemapelkoinen.

Tottakai! Pelot rapauttivat elämäni huomaamattomaksi hiirulaisen koloeläjän elämäksi.

Kuten sanoin, pelkojen kaa voi elää ajallisesti pitkän elämän - mutta eihän se mitään oikeaa elämää ole ollut.

Ja pinnan alla - tiedostumattomalla psyykenalueella kasvoi rinnan "mustapersoonallisuus", kuun pimeä puoli. Sillä on vähän liikkumatilaa.

Näitä hallitsemattomien voimien tapaisia ihmiskohtaloita on joka puolella maailmaa erilaisissa laitoksissa, vankiloissa, sairaaloissa yms.

4

277

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cc

      Vasta tapaturmaeläkeellä ollessa tiesin syntyneeni lievästi autistiseksi,(as)

    • Aikuisikään asti vihasin ja syytin vanhempiani erilaisuudestani.

      Kerran käsiini osui mielenkiintoinen, ransk. lääkärin kirjoittama teos. Se herätti kiinnostuksen tietopuoliseen kirjallisuuteen.

      Opin, että evoluuttinen solubiologia ihmisen perimässä tekee 'prototyyppikokeilujaan' alvariinsa, kaikissa kansoissa.

      Lopetin ajanoloon ihmisten vanhempieni ja muidenkin syyllistämisen. Tietysti erakoiduin. Kusipää mikä kusipää - mutta luonnollisista syistä!

    • Nouuuuuuuu

      Sen tiedän, että pelkojen kanssa elämä ei tunnu elämiseltä. Pitkältä tuntuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2205
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      823
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      800
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      736
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      517
      716
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      615
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      580
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe