Laitoin tämän sinkku-palstalle, mutta paremmin sopii tänne...
En tiedä, onko tämä palsta omiaan tälle keskustelulle, mutta yritetään.
Pyydän kunnioitusta aihettani kohtaan ja mielellään kaikki "hyvät vitsit" saa jättää ulkopuolelle tästä keskustelusta. Olen ihan oikea ihminen oikean ongelman kanssa.
Olen 21-vuotias nainen. Haaveilen normaaleista asioista; miehestä, lapsista, perheestä. Normaalista elämästä. Elämäni sujuu ihan hyvin, opiskelen ja käyn töissä, joskus jotkut asiat stressaavat, mutta yleensä arki sujuu melko hyvin.
En ole koskaan seurustellut, mutta muutamia kertoja kiinnostunut miehistä, suuteluasteelle päässyt. Minua on sanottu viehättäväksi ja kauniiksi, ja miesten puolelta on tullut jonkinlaisia kiinnostuksen osoituksia, en ole siis harmaa hiiri, vaikka ehkä niin voisi kuvitella...
En koe sinkkuuttani sinänsä mitenkään ongelmaksi, mielummin olen yksin kun kokeilen "kokeiluja", mutta silti odotan kyllä kivan miehen tapaamista innolla.
Koen itseni joskus melko yksinäiseksi, vaikka minulla onkin kavereita. Kumppania odotan myös sen takia, että haluan hänestä minulle hyvän ystävän, sielunkumppanin.
En ole siis myöskään koskaan ollut yhdynnässä kenenkään kanssa. Olen kuitenkin tyydyttänyt seksuaalisia halujani itsetyydytyksellä muutamia vuosia pahimman halun yllättäessä. Näitä haluja on tullut vaihdellen; pari kertaa viikossa tai kahden kuun välein.. Todella vaihtelevasti siis. Viimeisen kahden vuoden aikana olen kokenut valtavaa syyllisyyttä itsetyydytyksen ja orgasmin jälkeen.
En tiedä johtuuko tuo syyllisyys "vääristyneistä" fantasioistani, vai mistä. Minusta tuntuu, etten kelpaa kenelekään, ja usein ajattelenkin, että olisi kiva, jos olisin miehen käytettävänä ihan täysin.. Että hän saisi tehdä minulla mitä lystää. Olen jutellut jonkun verran eri miesten kanssa seksipalstoilla ko. aiheesta ja se on kiihoittanut minua.
Olen myös pienenä lapsena muutamia kertoja kuullut vanhempieni yhdyntä-äänet, minkä muistan edelleen ällöttävänä ja kiellettynä, toisaalta hieman (mutta vain hieman) kiihottavana asiana. En ole koskaan puhunut tästä vanhemmilleni tai muillekaan.
Kun ajattelen tulevaisuuttani, poikaystävän tapaamista, niin ajattelen poikaystävää enemmänkin ystävänä, kuin seksuaalisena kumppanina. Uskon, että seksi voi olla parisuhteessa läheisyyttä ja rakkautta lisäävä asia, mutta en kuitenkaan koe sitä itselleni kovinkaan tärkeäksi asiaksi, jos parisuhteessa olisin. Vai onkohan tuo vain tuntemus, koska en ole koskaan kenenkään kanssa seurustellut?
Jotenkin koen todella utopistisena edes ajatusta, että voisin jonkun ihmisen kanssa olla oikeasti edes niin rentona, hänen silmissään kaunis, että voisin nautinnollisesti nauttia seksistä.. Ja enhän yleensä tunnekaan halua välttämättä moneen viikkoon...
Tässä joitain ajatuksiani. Ongelmaksi siis koen sen, että yleensä en koe minkäänlaista seksuaalista halua moneen viikkoon, mutta niinä harvoina hetkinä kun koen, niin nuo halut menevät aivan "yli" ja toivoisin että joku mies tekisi minulle seksuaalisesti ihan mitä vain hän haluaa.
Lisäksi en osaa kuvitella, että tulevassa parisuhteessa seksi olisi kovin tärkeä osa minulle, mikä on sinänsä harmi, koska yleensä miehille seksi on tärkeä asia, ja olisihan se toisaalta ihanaa tykätä siitä.
Voikohan nämä ongelmani johtua jostain "traumoista" (esim vanhempien seksiäänten kuuleminen) vai olenkohan esim. a-seksuaali?
Vai onko tämä ihan normaalia, kehitykseen kuuluvaa, ihmiselle, joka "ei tiedä mistä on jäänyt paitsi"?
Kiitos.
Seksuaalisuus (tai sen puute)
1
268
Vastaukset
- Jonkun Isukki
Ole rauhassa. Tuo on ihan normaalia 21-vuotiaan naisen ajatusmaailmaa. Nuorella naisella on paljon sisäistä epävarmuutta ja yksi epävarmuuden osapuolista on oma seksuaalisuus. Jokainen voi vain arvailla, miten tyttölapseen kohdistuu vaatimuksia jo heti ensimmäisistä ikävuosista lähtien. Pitää olla kiltti tyttö. Tätä kiltin tytön syndroomaa moni aikuistuva nainen elää. Koulussa opetetaan sukupuoliopetuksessa, että tytöillä yhä on se suurin vastuu, koska "pojat ovat poikia". Myös ainainen lutkan viitan uhka pyörii jokaisen naisen päällä, joten ei ole yhtään ihmeellistä, miksi jokainen nuori nainen on epävarma omasta identiteetistään. Yhteiskunta ja ympäristö vaatii toista ja oma kroppa toista. Myös pojille itsetyydytys on häpeän stigmaa tuova asia, joten epävarmuus on molemminpuolista.
Se, että koet seksuaalisuutesi häveliäänä asian on tietenkin lähtenyt sieltä lapsuudesta asti, koska vanhemmat eivät juuri näistä asioista halua puhua ja se vain luo entistä suurempaa kielletyn hedelmän tuntua tähän asiaan. Seksuaalisuus on siis tabu, jota ei ole soveliasta revitellä kylillä. Voin kuitenkin taata, että viimeistään 40:nä ymmärrät oman arvosi ja alat elämään sen mukaisesti, jos siis saat purettua omat traumasi. Niitä voi tietenkin estää tai hidastaa mahdolliset huonot ihmissuhteet ja huono kokemus miehistä. Joten vanhempana ihmisenä suosittelen opettelemaan tunnistamaan oman itsesi ja toimimaan sen intuition mukaisesti. Erehdyksiä varmasti tulee vastaan ja niistä oppii. Se, että et vielä ajattele parisuhdetta niin vakavasti tarkoittaa sitä, että et ole vielä valmis sitoutumaan. Yleensä kuitenkin naisen hormonaalinen, eli ns. biologinen kello alkaa tikittämään ennemmin tai myöhemmin, joten usko vaan, kyllä se oikea mies sinulle löytyy. Se vain vie enemmän aikaa. Sen ajan nauti seksuaalisuudestasi ja nuoruudesta, kohtuudella tietenkin. Liika on liikaa, kaikessa. Tärkeintä on kuitenkin se, että olet sujut itsesi, et ympäristösi kanssa. Kaikki lähtee itsestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1467841Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?1007310Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit317202Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t216828Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht26376Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t756374Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv236084Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1126002Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?475478Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa845380