Perusturvan korotus onkin vain 25 euroa

Tyyris Tyllerö

SDP söi taas sanansa. Hallitusohjelmaan tehty kirjaus tarkoittaa lehtitietojen perusteella sitä, että perusturvan korotus leikkautuu toimeentulotuessa, joka nousee vain 25 eurolla.

Muistatteko, kun demarit haukkuivat edellistä hallitusta siitä, että takuueläkkeen nostaminen ei nosta toimeentulotukea.

Nyt kun SDP pääsi vaikuttamaan asioihin, se toimii juuri sillä tavalla mitä se itse oli suureen ääneen arvostellut.

http://www.taloussanomat.fi/politiikka/2011/06/24/100-euron-korotus-perusturvaan-onkin-vain-25-euroa/20118912/12?ref=tf1

Minun mielestäni SDP toimii puolueista kaikkein rumimmin. Se vedätttää katteettomilla vaalilupauksillaan kaikein huonoimmassa asemassa olevia ihmisiä, jotka eivät yleensä osaa eivätkä ymmärrä nähdä vaalilupausten todellista sisältöä. Näitä ihmisiä on helpointa vedättää ja juuri sitä SDP tekee toistuvasti.

Samalla tavalla muistutan ennen vaaleja SDP:n kovasta arvostelusta sen suhteen, että toimeentulotuessa leikataan kaikkein köyhimmiltä lapsilisät. Asia vääristeltiin tahallisesti julkisuudessa ja yritettiin nostaa kansan ärtymystä. Osittain varmaan siinä onnistuivatkin, mutta sen sijaan että tekisivät mitään asialle jättävät sen siihen tilaan missä se oli.

Eikö demareita hävetä?

10

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tökköuatra

      Jaahas se rupesi vanhempien rahoilla elävä kokoomusnilkki haukkumaan juhannuksen kunniaksi kaikkien köyhimpiä tyhmiksi ja helposti vedätettäväksi. Se voi olla, että joku päivä nämä vedätettävät potkii Tyyriksen pullalla ja sipsillä lihonutta persettä.

    • Rividemari

      Suurimman virheen demarit teki, kun antoivat käteisen jatkaa hallitustunnustelijana ja nousta pääministeriksi. Porvarihallitus tuhosi veropohjan lahjoillaan rikkaille ja samalla Suomen talouden. Valtiovarainministerinä käteinen sai aikaan alijäämän, että nyt on aivan pakko leikkauksilla ja kiristyksillä pienentää velkapääomaa. Aivan sama tilanne kuin Lipposen hallituksessa aikanaan. Porvarithan ei ole koskaan halunneet ottaa aiheuttamaansa velkavastuuta, vain yhteiskunnasta nypityt rusinat ovat kelvanneet.
      Näinä heikkoina taloudenpäivinä ei köyhän mieltä paljon piristä uutiset, että Suomessa on rikkaita enemmän kuin koskaan ennen.

      • Veni66

        Demut jäi taas valheesta kiinni. Urpilainen puhui tv:ssä ihan selvällä suomenkielellä, että perusturvaa nostetaan satasella. No ei nostettu. Paskapuhetta siis kaikki.


    • rähmälleen!

      Mitä muuta voi odottaa kokoomuksen eteen apupojaksi rähmälleen syöksyviltä?

    • puutaheinääköpötellä

      Hölmo se, joka uskoo poliitikkojen puheita.

    • valepukkinnö!1

      Katainenhan kuulemma antoi periksi Demareille kaikessa ..Miksi siis Kataisen syy tää25e tai 100e?????? Eikö se kuuluis pareminkin Urpilaiselle???Sehän se valehteli....

    • Kokkarit kuseen

      Kieroilua koko ajan.

      Toitotettiin vain satkua, jees kansa hurraa.

      Esim. asuntoinin ei pitänyt koskea, kaikki partyt olivat yhtämieltä tv:n keskusteluissa.

      Heti kun on päästy sisään, niin poliittinen muisti on "hyvä".

      Demut eio moksiskaan, pääasia, (naisäänestäjille, että Jutta hyvällä pallilla ja Filtatohveli neuvoo kukkien kasvatuksessa).

      No Luuranko Ihalainen potkii kohta kokkeja perseeseen, alkaa tulla vakinaistakin jobia eikä vitun kierrätystä, jonka ne hyvin hallitsee.

      ja 70 prossaa uskoon euroon, esim. Saksassa alle puolet.

      Vitun tyhmä kansa.

    • KYSEENALAISTAJA

      Mitä? Minua on siis jälleen petetty.Politiikot ovat ilmeisesti antaneet perättömiä vaalilupauksia. Miten tähän pitää suhtautua SUOMEN KANSA! Kertokaa ja Toimikaa!!!

      • pölökusti et opi

        Palkkio, kun äänestit taas valehtelevia demuja!


    • pyövelinpelko

      Ei muuta kuin köyhät barrikaadeille Sata euroo on meidän! Tai hallitus vaihtoon ja justiinsa.. tai tarvitaanko koko hallitusta? Kaikkihan taitaa olla samaa pyöveliä köyhälle.......

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4547
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3793
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      147
      3509
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      41
      1992
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      125
      1064
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      136
      991
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe