Heidätkin on unohdettu.
kirjoita adressiin nimesi:
http://www.adressit.com/sairaallakin_on_oikeus_ihmisarvoiseen_elamaan
ja vie tietoa eteenkinpäin!
kirjoita adressiin nimesi:
http://www.adressit.com/sairaallakin_on_oikeus_ihmisarvoiseen_elamaan
ja vie tietoa eteenkinpäin!
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ei siihen mitään adresseja tarvita - yrittäjällä on mahdollisuus ottaa sairastumista varten vakuutus jonka laajuuden ja hinnan voi itse määrittää maksukykynsä ja halunsa mukaan. Ei tämä asia yhteiskunnalle kuulu ja jos et ole tähän valmis, niin mene palkkatöihin !
Vakuutuksella vaan ei tee vittuakaan, jos osaaminen on ainoastaan yrittäjällä itsellään, eikä ko. homman suorittamisen oppia pysty toiselle siirtämään (tämä siis tilanne osalla toimijoista). Kuitenkin toisaalta tämä riski on yrittäjällä tiedossa jo aloitettaessa. Myös sekin on tiedossa, ettei yhteiskunnalla juurikaan ole vastuuta tai vakuutta mihinkään, mutta koura kyllä käy kukkarolla, jos vähänkin tulee menestystä - ja vaikkei tulisikaan menestystä on maksusuorituksia pitkä rivi.
Sikälihän tässä on puolin ja toisinkin ihan turhaa loilottaa yrittäjän ja yhteiskunnan keskinäisistä vastuista ja velvollisuuksista, kun yrittäjä ottaa toimintansa aloitettuaan kaikki riskit ja on valmis sitten antamaan osan voitoistaan yhteiskunnalle. Kuvio on varsin pitkälle yksisuuntainen, eikä siinä sen enempää. Paskan tuurin käytyä yrittäjä on omillaan ja saa käpristyä omaan vittuuntuneeseen maailmaansa. Tuurilla (siis hyvällä tuurilla) tässä seilataan.
Mahdollisesti itsekin joudun jonakin päivänä "ajopuuksi", mutta tietysti toivoisin, että olisin sitä ennen ehtinyt turvata taloudellisen puolen jotenkuten kestäväksi. Tässä vaan usein on homman nimi se, että töitä tehdään vähintään 10 v talkoina, jonka jälkeen jää nähtäväksi onko rahaa tulossa vai jatkuvatko talkoot. On sellaisiakin, jotka onnistuvat nopeasti, mutta kyllä suuri osa yrittäjistä tekee hommia alle minimipalkkojenkin. Oma valinta kuitenkin, jota ikävä kylläkin on usein merkityksetöntä edes katua, kun yrittäjyydestä ei niin vain irtaannuta - heikossa tilanteessa ainakaan.
Toivotan oikein hyvää onnea ja terveyttä kaikille yrittäjille ja miksen myös muillekin! Voimia niille, jotka ovat katkenneet ennen taloudellista läpimurtoaan!