Rokotteet neurologisten ongelmien takana:

varokaa THL'llää

8

395

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hthtrhtrhtrhtr

      Todennäköisesti monilla muillakin neurologisilla sairauksilla ja allergioilla on yhteys rokotteisiin, mutta tätä ei ole havaittu pitkän itämisajan (>1vuosi) takia

    • Hysteriaa

      Todennäköisyys saada neurologinen sairaus rokotteista on kuitenkin pieni. Henkilökohtaisesti olen sitä mieltä että otitpa lääkkeitä tai rokotteita aina on riski jotain saada joko lievempiä tai suurempia sivuvaikutuksia. Eikä THL llää pidä varoa vaan rokotteita ja lääkkeitä :D Siis jos nyt pelkää saavansa neurologisen sairauden tai vastaavan vakavan sairauden.

    • Kokemuksesta puhun

      HAVRIX-rokotteen ottamsen jälkeen on raportoitu sairastumisia ms-tautiin. On erittäin ikävää, että nämä kohtalokkaat rokotteiden sivuvaikutukset ovat saaneet niin vähän huomiota. Lääkeyhtiöt keskittyvät vain rahastamaan.

    • Rokotetohtori

      Mikä tahansa rokote on riski neurologisten sairauksien osalta. Tästä asiasta tosin vaietaan Suomessa hyvin tehokkaasti, syynä se, että lääkärit ovat täysin kimpassa globaalin lääketeollisuuden kanssa, samoin kuin viranomaiset.

      Esim. USA:ssa ilmoitetaan monissa rokotteissa (esim. hepatiittirokotteet) mahdollinen neurologisten sairauksien riski. Sitä ei ole todettu tilastollisesti, koska lääkeyhtiöillä ei ole ollut halua tutkia asiaa, mutta se riski todetaan silti virallisissa lääkeselosteissa. Suomessa asiasta ei mainita samojen rokotteiden tuoteselosteissa ollenkaan - uskomatonta ihmisten terveyden vaarantamista!

      Ylipäänsä mitään rokotteita ei pääsääntöisesti kannattaisi ottaa, erityisesti jos asuu Suomessa tai muissa länsimaissa.

    • busines.

      Rokotteet on vapaaehtoisia. joten sillä mennään

      kausirokotteet ovat vain rahastusta

    • Piikistä sairastunut

      Rokotteet on tosiaan vapaaehtoisia, mutta Suomessa on vallalla hirveä rokotteita puoltava ja tyrkyttävä propaganda, jota ylläpitävät viranomaiset ja globaalit lääkeyhtiöt kimpassa. Ja keskustelupalstoillakin haukutaan heti lyttyy, jos joku kirjoittaa, ettei halua ottaa itselleen tai lapsilleen rokotteita, koska ne lisäävät riskiä sairastua neurologisiin ja muihin sairauksiin.

      Lääkeyhtiöiden, viranomaisten ja lääkäreiden vastuulla on kertoa rokotteiden vaaroista ja riskeistä. Mutta kaikki nämä tahot ajattelevat vain omaa etuaan ja rahastamista ihmisten terveyden kustannuksella. Sikainfluenssarokotteen aiheuttama narkolepsia on tästä paras ja räikein esimerkki. Rokotteissa on kyseessä on miljardibisnes, jossa tavallisen ihmisen terveydellä ei ole mitään arvoa, eikä sitä kukaan puolusta.

      Rokotteet voivat laukaista neurologisia sairauksia, tämä fakta tulisi terveydenhuollon ammattilaisten myöntää ja saattaa kaikkien ihmisten tietoisuuteen.

    • H1N1-rokotusko syy?

      Olen sairastanut MS-tautia ainakin vuodesta -95 ja vuoteen 2009 se oli hyvin lieväoireinen.
      Olin vältellyt rokotteiden ottamista vuosikaudet, mutta kun alettiin puhua sikainfluenssan riskeistä, päätin pitkän harkinnan jälkeen sen ottaa.
      Vuoden 2009 lopulta vuoden 2010 alkuun olin väsynyt, käsi kipeä, mutta muuten vielä suht hyvässä kunnossa. Pikkuhiljaa krempat lisääntyivät. Varsinkin väsymys, suorastaan unisuus.Nyt olen ollut sairaslomalla fatiikin vuoksi.
      Aivojen magneettikuvissa ei näkynyt aktiivisia muutoksia. Käsittämätön väsymys lisäntyy koko ajan ja monet muut oireet.
      Voi olla, että MS-tauti on alkanut itsestään pahentua tai että syy on joku muu esimerkiksi tulehdus, mikä on jäänyt huomaamatat.
      Olen silti alkanut epäillä, että olisiko se rokotea ollut sittenkin syyllinen.

    • ................

      THL tutkii Pandemrixin muut haitat

      Terveyden ja hyvinvoinnin laitos selvittää parhaillaan,
      onko sikainfluenssarokote Pandemrix vaikuttanut muidenkin sairauksien
      kuin narkolepsian puhkeamiseen.

      ”Euroopan lääkevirasto suositteli rokottamisen aikana useiden neurologisten tautien, kuten Guillain-Barrén oireyhtymän, tehostettua seurantaa.
      Narkolepsian lisääntymisen myötä mielenkiinto on herännyt myös muita kroonisia sairauksia kohtaan”, kertoo erikoistutkija Hanna Nohynek THL:stä.

      Erityishuomio kohdistuu autoimmuunitauteihin.
      Narkolepsian ohella tunnettuja autoimmuunisairauksia ovat esimerkiksi
      nivelreuma, ykköstyypin diabetes, keliakia ja MS-tauti.
      Niissä elimistön immuunijärjestelmä hyökkää omia soluja vastaan.

      THL:n edustajat pohtivat lääkäreiden ja autoimmuunitautien tutkijoiden kanssa, mitkä kaikki taudit on syytä käydä selvityksessä läpi.

      Lue lisää tämän päivän Kalevasta.

      http://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/thl-tutkii-pandemrixin-muut-haitat/569638/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      8
      1656
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      128
      1653
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      251
      1179
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1078
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      199
      1038
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      128
      929
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      866
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      845
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      48
      843
    10. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      837
    Aihe