Konttisen kamerat ei näy Tompassa.

Geepeli

Latasin entisten tilalle uudet Konttisen kameratolpat Tomtomiin mutta en saa näkymään niitä KP luettelossa. Miten ne saa näkymään Tompassa että voisi ottaa ne käyttöön?
Kopioin ne siihen Western Europe kansioon missä aiemmatkin oli, muuta ei muistaakseni tarvitse tehdä?
Toiseksi meinasin palauttaa navikaattorin aikaisempaan tilaan mutta palautus ei onnistunut kun herjasi että ei muistikortti ole läsnä vaikka se oli sisällä.
Kiitän etukäteen hyvistä vastauksista.

13

347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei kai start

      Konttisella on niille asennusohje... siellä hakemistossa ja normaalisti ne näkyy KP-listalla kopioinnin jälkeen (kai purit sen ZIPin?).
      Jos olet hankinnut Start-mallin, niin onnea ja menestystä yritykseen (kts vanhemmat keskustelut ja hae netistä lisäinfoa).

    • teithän kaikki ...

      ... toimenpiteet, jotka tuossa asennusohjeessa mainitaan?
      http://tomtompoi.1g.fi/ohje.html
      Tiedostot ovat Konttisen sivuilla pakattuna ja ne täytyy purkaa ennen W-E -kansioon tallentamista.

    • olisit lisäksi...

      ...kertonut Tomppasi mallin?

    • geepeli

      Kaikki tehty ohjeen mukaan, paketit purettu ja kuvalliset ohjeet tavattu ei oo eka kerta kun teen.
      Jostain luin että voisi olla liikaa KP paikkoja ja Tomppa ei enää näytä enempää poi pisteitä?
      Tomppa on mallia Go 630, muuten pelittää hyvin.
      Sitten vaikuttaako kun poistin tompasta edelliset kamerat toiminnolla poista KP?

      • Kokeile KP

        KP pisteiden rajoitus ei ainakaan itsellä ole tullut vastaan eikä KPeen sisältämät POIt (niitä saa olla todella paljon).
        Suosikkien raja on sen sijaan tullut vastaan.

        Itse poistan vanhat tiedostot ihan tietokoneen resurssienhallinnasta DELlillä ja kopioin uudet hakemistoon, en ole kokeillut em. Tompan omaan KP poistoa.
        Oletuksena konttisen tiedostot tulee eripäiväyksenä/nimisenä kuin vanhat, joten ei pitäisi poistot vaikuttaa oli muistissa tai ei.

        Helppoahan tuo on kokeeksi siirtää muutama KP-ryhmä pois.


      • eerops

        Itsellä myös GO630, mutta tuollaista ongelmaa ei ole tullut eteen. Enneminkin toisinpäin eli tuli jäi tuplat. Löysin oman tapaukseni googlettamalla; http://keskustelu.suomi24.fi/node/9172000.
        En muistanut tuolloin kirjoitettaessa enkä muista vieläkään, mitä tein ongelman poistamiseksi. Jotain värkkäsin navigaattorin kanssa jne...
        Yhteistä on se, että poistin vanhat kameratiedostot (navilta), ennen kuin tein uusille KP:t. Tai sitten ongelma oli se, että tein KP:t navin kautta?


      • eerops
        eerops kirjoitti:

        Itsellä myös GO630, mutta tuollaista ongelmaa ei ole tullut eteen. Enneminkin toisinpäin eli tuli jäi tuplat. Löysin oman tapaukseni googlettamalla; http://keskustelu.suomi24.fi/node/9172000.
        En muistanut tuolloin kirjoitettaessa enkä muista vieläkään, mitä tein ongelman poistamiseksi. Jotain värkkäsin navigaattorin kanssa jne...
        Yhteistä on se, että poistin vanhat kameratiedostot (navilta), ennen kuin tein uusille KP:t. Tai sitten ongelma oli se, että tein KP:t navin kautta?

        "että tein KP:t navin kautta" => korjaus => että tein KP:t Homen kautta


    • Geepeli

      Kokeilkaa joku jos uskallatte, poistatte konttisen tolpat navin "poista KP" punasta ruutua heittää ja yritä laattaa uusia tai samoja tolppia navin tiedosto kansioon tietokoneella.
      En tiedä voisiko tuo olla ongelma tässä tapauksessa?

      Olis ihan mukava ennen lomareissua saada tuo asia kuntoon.

    • eerops

      Onko sulla ne vanhat kameratiedostot vielä Tompalla? Jos ei ole, niin laita uudestaan ja kokeile laittaa ne KP:ksi uudelleen. Sitte vaihdat uudet kameratiedostot KP:ksi. Voi olla hakuammuntaa...

    • geepeli

      Vanhoja ja uusia on laitettu ja poistettu mikään ei näy KP.ssä??

      • tuans

        Kokeile vielä vaihtaa tiedostojen nimet toiselle nimelle ennen niiden kopiointia toomtomiin. Siis lisää tiedostonimien alkuosan perään vaikka "2".

        -anssi


    • BU!

      Ja jos mikään muu ei auta, niin backuppi laitteeseen ja sitten uudelleen päivittämään.

    • geepeli

      Vika korjattu, huomasin että muistikortilla on myös sama kansio johon kamerat voi siirtää, olivat vain sisäisessä muistissa. Tomppa käyttää muistikorttia jossa kartta joten kamerat pitää olla myös siellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      20
      1781
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      154
      1776
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      324
      1450
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1118
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      209
      1112
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      140
      1089
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      985
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      965
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      4
      959
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      908
    Aihe