Konttisen kamerat ei näy Tompassa.

Geepeli

Latasin entisten tilalle uudet Konttisen kameratolpat Tomtomiin mutta en saa näkymään niitä KP luettelossa. Miten ne saa näkymään Tompassa että voisi ottaa ne käyttöön?
Kopioin ne siihen Western Europe kansioon missä aiemmatkin oli, muuta ei muistaakseni tarvitse tehdä?
Toiseksi meinasin palauttaa navikaattorin aikaisempaan tilaan mutta palautus ei onnistunut kun herjasi että ei muistikortti ole läsnä vaikka se oli sisällä.
Kiitän etukäteen hyvistä vastauksista.

13

334

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei kai start

      Konttisella on niille asennusohje... siellä hakemistossa ja normaalisti ne näkyy KP-listalla kopioinnin jälkeen (kai purit sen ZIPin?).
      Jos olet hankinnut Start-mallin, niin onnea ja menestystä yritykseen (kts vanhemmat keskustelut ja hae netistä lisäinfoa).

    • teithän kaikki ...

      ... toimenpiteet, jotka tuossa asennusohjeessa mainitaan?
      http://tomtompoi.1g.fi/ohje.html
      Tiedostot ovat Konttisen sivuilla pakattuna ja ne täytyy purkaa ennen W-E -kansioon tallentamista.

    • olisit lisäksi...

      ...kertonut Tomppasi mallin?

    • geepeli

      Kaikki tehty ohjeen mukaan, paketit purettu ja kuvalliset ohjeet tavattu ei oo eka kerta kun teen.
      Jostain luin että voisi olla liikaa KP paikkoja ja Tomppa ei enää näytä enempää poi pisteitä?
      Tomppa on mallia Go 630, muuten pelittää hyvin.
      Sitten vaikuttaako kun poistin tompasta edelliset kamerat toiminnolla poista KP?

      • Kokeile KP

        KP pisteiden rajoitus ei ainakaan itsellä ole tullut vastaan eikä KPeen sisältämät POIt (niitä saa olla todella paljon).
        Suosikkien raja on sen sijaan tullut vastaan.

        Itse poistan vanhat tiedostot ihan tietokoneen resurssienhallinnasta DELlillä ja kopioin uudet hakemistoon, en ole kokeillut em. Tompan omaan KP poistoa.
        Oletuksena konttisen tiedostot tulee eripäiväyksenä/nimisenä kuin vanhat, joten ei pitäisi poistot vaikuttaa oli muistissa tai ei.

        Helppoahan tuo on kokeeksi siirtää muutama KP-ryhmä pois.


      • eerops

        Itsellä myös GO630, mutta tuollaista ongelmaa ei ole tullut eteen. Enneminkin toisinpäin eli tuli jäi tuplat. Löysin oman tapaukseni googlettamalla; http://keskustelu.suomi24.fi/node/9172000.
        En muistanut tuolloin kirjoitettaessa enkä muista vieläkään, mitä tein ongelman poistamiseksi. Jotain värkkäsin navigaattorin kanssa jne...
        Yhteistä on se, että poistin vanhat kameratiedostot (navilta), ennen kuin tein uusille KP:t. Tai sitten ongelma oli se, että tein KP:t navin kautta?


      • eerops
        eerops kirjoitti:

        Itsellä myös GO630, mutta tuollaista ongelmaa ei ole tullut eteen. Enneminkin toisinpäin eli tuli jäi tuplat. Löysin oman tapaukseni googlettamalla; http://keskustelu.suomi24.fi/node/9172000.
        En muistanut tuolloin kirjoitettaessa enkä muista vieläkään, mitä tein ongelman poistamiseksi. Jotain värkkäsin navigaattorin kanssa jne...
        Yhteistä on se, että poistin vanhat kameratiedostot (navilta), ennen kuin tein uusille KP:t. Tai sitten ongelma oli se, että tein KP:t navin kautta?

        "että tein KP:t navin kautta" => korjaus => että tein KP:t Homen kautta


    • Geepeli

      Kokeilkaa joku jos uskallatte, poistatte konttisen tolpat navin "poista KP" punasta ruutua heittää ja yritä laattaa uusia tai samoja tolppia navin tiedosto kansioon tietokoneella.
      En tiedä voisiko tuo olla ongelma tässä tapauksessa?

      Olis ihan mukava ennen lomareissua saada tuo asia kuntoon.

    • eerops

      Onko sulla ne vanhat kameratiedostot vielä Tompalla? Jos ei ole, niin laita uudestaan ja kokeile laittaa ne KP:ksi uudelleen. Sitte vaihdat uudet kameratiedostot KP:ksi. Voi olla hakuammuntaa...

    • geepeli

      Vanhoja ja uusia on laitettu ja poistettu mikään ei näy KP.ssä??

      • tuans

        Kokeile vielä vaihtaa tiedostojen nimet toiselle nimelle ennen niiden kopiointia toomtomiin. Siis lisää tiedostonimien alkuosan perään vaikka "2".

        -anssi


    • BU!

      Ja jos mikään muu ei auta, niin backuppi laitteeseen ja sitten uudelleen päivittämään.

    • geepeli

      Vika korjattu, huomasin että muistikortilla on myös sama kansio johon kamerat voi siirtää, olivat vain sisäisessä muistissa. Tomppa käyttää muistikorttia jossa kartta joten kamerat pitää olla myös siellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      341
      3984
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3610
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      5
      2322
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      112
      1714
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1668
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1359
    7. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      990
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      102
      989
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      885
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      86
      791
    Aihe