Konttiset kahtena!

eerops

Päivitin TomTom 630:een Konttisen kamerat viime viikonloppuna (14.6. päivityksen). Tein kaiken samalla tavalla kuin aikaisemmillakin kerroilla, paitsi hälytysäänen asetuksen (ensimmäisen kerran TomTomHOMEn kautta). Päivityksen jälkeen poistin Tompasta vanhat kameratiedostot. Parin reissun aikana olen huomannut, että Tomppa hälyyttää Konttisen kamerat kahteen kertaan. Navigaattorin näytöllä punainen kameran symboli näkyy vain yhtenä.

Tuplakamerahälytykset ovat tulleet Kemin ja Rovaniemen välillä, samoin Napapiirin kameroiden kohdilla. Tompassani on myös sen omat kamerat (ulkomailla ajamisen takia), mutta ne tulevat eri äänellä ja hieman ennen Konttisia.

Onko muilla ilmennyt samaa? Auttaisko kameratiedostojen uudelleen asennus? Olisko sillä vaikutusta, kun tein hälytysäänen asetukset aiemmasta poiketen TomTomHOMEn kautta? Kiitos etukäteen vastauksista ja neuvoista!

6

316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aika selvää

      Mä stimuloin Kemi Rovaniemi välin ja Napapiirin kautta eikä hälyttänyt kuin kerran. Poista vanha tolppakanta ennen uuden asennusta

      • Stimuliini

        Onks kiva käyttää sivistyssanoja, vaikka niitä ei ymmärräkän! Miten stimulointi liittyy edelliseen?


      • tarkoittaa

        yllyttää, kiihdyttää, kiihottaa, elvyttää, piristää, kannustaa, ärsyttää, virkistää, yllättää, henkevöidä tai henkevöittää.

        Tarkoitit varmaan simulointia?


      • Se oli lipsahdus
        tarkoittaa kirjoitti:

        yllyttää, kiihdyttää, kiihottaa, elvyttää, piristää, kannustaa, ärsyttää, virkistää, yllättää, henkevöidä tai henkevöittää.

        Tarkoitit varmaan simulointia?

        Niin tarkoitinkin! Pahoittelen syvästi stimullatiolla epähuomiossani aiheuttamaani hämminkiä: siinä piti olla nimenomaan simulointi eikä stimulointi


      • mitään..
        Se oli lipsahdus kirjoitti:

        Niin tarkoitinkin! Pahoittelen syvästi stimullatiolla epähuomiossani aiheuttamaani hämminkiä: siinä piti olla nimenomaan simulointi eikä stimulointi

        Tekevälle sattuu!


    • eerops

      Nyt hälyyttää vain yhtenä, hyvä niin. Aikaisemman päivityksen mukainen hälytys oli jotenkin kummasti "jäänyt päälle". Lisäsi vain tämän uuden. Aikani värkkäiltyäni sain vanhan hälytyksen pois. Tämän tapahtui Napapiirin peltipoliiisin lähistöllä.

      Oliskohan ollut syynä se, että poistin vanhat kameratiedostot Tompasta ennen kuin vaihdoin hälyyttämään uudelle ja siitä em. sekaannus?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      69
      2683
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      63
      2624
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1782
    4. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1607
    5. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1540
    6. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      9
      1470
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      15
      1382
    8. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1233
    9. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      8
      1197
    10. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      25
      1106
    Aihe