Hei.Olen 25vuotias nuori mies,175cm/80kg,minulla on verenpaine luokkaa 130/140-55/60 ja syke n.60..Onko tuo alapaine liian ailhainen ja mitä haittaa siitä on?En tiedä liittyykö mitenkään mutta raajat pistelee ja puutuu todella herkästi,sekä myös monesti kylmähköt..Sitten vielä pulssi tuntuu rinnassa todella voimakkaalta(ei nopealta)..Näitä oireita on ollut kyllä jo yli vuoden ollut..
Matala alapaine?
7
3372
Vastaukset
- Nuoruuden vaivoja
No nuo arvot ovat oikein hyviä arvoja.
Nuorena alhainen verenpaine tosiaan voi heikentää ääreisverenkiertoa, mutta se pitäs korjaantua, kun lisäät liikuntaa ja jalkakuntoharjoittelua (pumppausta).
Minä tein aikanani nuorena, kun mun verenpaineet oli tuota 100/60 luokkaa, ja varpaita sekä sormia paleli kamalasti, niin tummista kaalinlehdista keitin 10 litran kattilalla mustan puhuvan liemen, ja laitoin sen jalkakylpyvatiin. Kylmää vettä toiseen vatiin, ja annoin vaihtokylpyjä jaloille ja käsille.
Kuumasta kaalivedestä kylmään veteen ja päinvastoin. Sen jälkeen hieroini omenviinietikalla kädet ja jalat. Mutta kyllä korjaantui ääreiverenkierto. Seuraavana yönä oli jaloilla niin kuuma, että lakanat kostuivat, kun ne alkoivat hikoilla kun muuloin normaalisti niitä yölläkin paleli.
Siihen jäi käisen ja jalkojen paleleminen. Sitten niissä oli niin hyvä verenkierto, etten mä talvellakaan alle 10 asteen tarvinnut minkäänlaisia käsineitä - Jonttuuu
Niin kädet puutuu ja rupeaa tikustelemaan pelkästä verenpaineen mittauksesta,myös jalat jos hiemankaan pitää vaikka kättä reidellä istuessa..Ja pulssin voimakkuus,en tiedä liittyykö se sitten mitenkään näihin..
- hggfUIHVKJNDM,
En mitenkään pelottele tms. mutta esim aortaläpän vuotoon voi liittyä tuo erittäin matala alapainen ja korkea pulssipaine, joka sinullakin on.
- hyväthän sulla
Minulla on vuosikausia ollut alapaine vakiona tuollaisissa 55-60 arvoissa. Ja yläpainekin samoissa kuin sinulla. Itselläni jalat palelevat usein, mutta käsissä ei tunnu mitään.
Ihan normaaleja matalan verenpaineen oireita alan saamaan, kun paineeni tipahtavat selkeästi alle 100/50.
Olen tosin jo tuplasti aloittajan ikäinen. Yleisesti matalista paineista on vain sanottu, että on hyvä juttu, kunhan vaan ei tule pöyrrytystä esim. nopeasti seisomaan noustessa. - iittu.
Minullakin paineet aloittajan kanssa aika samaa luokkaa,matala alapaine myös itsellä,sekä tuo sydän jyskyttää voimakkaasti rinnassa???
- Aorttaläpän vuoto
Minulla alapaineet myös matalat (45-65), mutta yläpaineet korkeat, johon syön lääkettä. Itselläni (46v) arvot liityvät aorttaläpän vuodon etenemiseen.
- Jonttuuu
Sydän kyllä ultrattu itsellä,ei siellä ainakaan mitään vikaa lääkärin mukaan näkynyt..Onko muuten normaalia vähän raskaamman fyysisen rasituksen jälkeen että alapaine laskee entisestään?Yläpaine kyllä nousee mutta pitäisikö alapaineenkin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa33098Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.92138Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1141755Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä
Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus101086Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.
Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R450982Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa
Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn129976- 35764
- 53723
- 67691
Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.30665