Hei, onko tietoa mikä on, kun hevoselle näyttää multa maistuvan? Syö multaa koviin kipuihin asti. Mikä puutos on kyseessä, mistä apu?
Mullan syönti?
8
6696
Vastaukset
- koppa turpaan
Hmm... En tiedä et johtuuko puutoksesta mut tiiän joitain ahmatteja jotka heinät syötyään etsivät maasta kaikkea syötäväksi kelpaavaa (hiekka, juuret, multa yms.) Kannattaa laittaa hevoselle koppa turpaan jos syö tarhassa paljonkin multaa niin ei tule ähkyä yms hankaluuksia. Koppa kiinnitetään riimuun ja otetaan aina heinien syönnin ajaksi pois ja taas takaisin kun heinät on syöty. Talvisin kun on paksulti lunta maassa niin koppaa ei tarvitse. Toivottavasti tämä auttaa! :)
- Russponi
Tuo koppa juttu on siitä huono että hevonen ei voi juoda..... Eli en kyllä suosittele sitä, paitsi jos olet uottamassa hevostasi melkein kokoajan ! (hevosen pitää saada juoda jos on jano!) Onko pollellasi nuolukiveä tai saako se kivennäistä?
- urpå.
kopan kanssakkin pystyy juomaan, jos se ei ole umpinainen/liian pieni hevoselle!!
- kokemuksella96:P
no meillä annetaan psylsium kuuri, kirjoita esim. googleen hiekan syöti hevosella koska mullassa on hiekkaa ja ite oon lukenu että jos ei oo tarpeeksi syömistä tai tylsää, esim. ei heppa kamua, liikuteta jne. harvoin hevonen kuulemma syö kivennäisten ja mineraalia hakiessa multaa/hiekkaa.
katso onko suola kivi, heinää tarpeeksi, kaveri, ja liikutusta tai muuta aktiviteettiä.
mutta siihen mullan syöntiin on puututtava NOPEASTI!!!!!!!! koska se multa ei lähde mahasta! voi tulla mullan syönnistä >>> löysä tai vetinen paska, kylkiä näykkii tai pahimmassa tavassa ÄHKY! ja sitten voi suoliston seinämä pettää ja kivulias kuolema.
kanttii soittaa e.lääkärille ja syöttää se psylium kuuri, koska se sitoo hiekkaa ja se poistuu elimistöstä. tai parhaiten viedä klinikalle koska se psylium on pahan hajuista ja makuista ja sitä pitää syöttää paljon, mutta klinikalla se voidaan antaa suoraan maha laukkuun ja katsoa röngtenillä onko poistunut, mutta oikeasti mitä voit tehdä on SOITTAA ELÄINLÄÄKÄRILLE!!!!
en tiedä tuosta mullan syönnistä että onko sama homma ku meillä mutta me annetaan se kuuri ja on auttanu, kakka on normii ja ratsastavuuson parantunut:)
toivottavasti autto ees pikkusen:P - Essivaan.
Meidän hevonen söi viime syksynä hirmusesti maata (mm. juuri hiekkaa, multaa jne). Kysyttiin asiantuntevilta apua ja todetttiin että kyseessä oli raudanpuute. Nyt polle saa ruuan kanssa lisäaineita ja hiekansyöminen loppui milteipä välittömästi. Syy on joskus hyvin yksinkertainen, mutta syyn löytäminen ja havaitseminen sen sijaan suuren työn alla:-)
- Minä vaan
Aiemmin meillä hevoset nuolivat maata, joka on enimmäkseen multaa. Nuoleminen loppui siihen kun laitettiin suolakivi laitumelle.
- Anonyymi
Ponini syö mutaa mitä teen hänellä on heinää puhasta vettä mutta mutaa hän vain syö
- Anonyymi
se saa varm liikaa väkirehuu
syötä psylliumii ja ota väkirehut vaikka kokonaan pois
eli syötä karkee rehuu ja psylliumia
se voi olla toki myös paha tapa
mut kanttii vaihtaa kuivikkeeks olki ettei sais ähkyy
tarhojen kaa laittaisin heposen ruohotarhaan
talvel tarhaan vois laittaa soraa tai kumimattoi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun443126Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5081917Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171900Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si781680- 181502
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431388- 261322
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901319Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1141147UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1101123