Satamien sähkötolppiin ei ymmärtääkseni käy ¨perus¨ jatkokelan pistokkeet vaan väliin tarvitset jonkinlaisen adapterin? Veneessäni ei kiinteää järjestelmää ole, enkä akuille tarvitsisi erillistä laturia, aurinkopaneelit riittävät sen ylläpitoon. Kännykän ja tietokoneen lataukseen vain olisi tarvetta. Millainen systeemi teillä on ja minkälaisen adapterin tarvitsen jotta saan perus jatkokelan liitettyä siihen. Näin saisin ladattu tarvittavat laitteet eikä tarvitsisi ostaa mitään kalliita maasähköjärjestelmiä?
Eli laittakaa linkkiä millaista adapteria tarvitsen!
Kiitoksia jo etukäteen
Eli laittakaa linkkiä millaista adapteria tarvitsen!
Kiitoksia jo etukäteen
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tarvit tämän : http://www.marinea.fi/shop/product_details.php?p=2869
Tai tämän: http://www.biltema.fi/osteri/osteri.cgi?sivu=skriptisivut/index_kauppa.htm&linkki=44571.htm&tuote=44571
Tuossa jo vastattiinkin (ilmeisesti koskien adapteria) mutta miksi et lataa puhelintasi ja tietokonettasi akuistasi 12V laitteilla? ne toimisi sitten missä vaan oletkaan etkä tarvitsisi koskaan maista 230V jännitteistä sähköä.
Näin ainakin minä teen autossa ja veneessä ja olen riippumaton 230V verkkosähköstä.
jos et kerran tarvitse maasähköä, kun johonkin läppärin ja kännykän latuuseen, niin mahtaa olla kahdesta vatista kiinni virran puute. itse suosittelisin hakeutumista hoitoon.
olen jo hoidossa
mitähän varten satamiin asennetaan tuollaisia joihin käy vain joku norjalainen pistoke?
Ihan puhdas arvaus mutta ei varmaan liity juuri nimenomaan Norjaan ollenkaan vaan EUhun, eli yhtenäiset pistokkeet EUn satamissa?