Oluen valmistus...?

Olut kurki

Olen tehnyt olutta tuota Tuoppi mallasuute paketista, joka on helppo tehdä ja valmistuu nopeasti.
Kiinnostaisi kokeilla tehdä olutta tuollaisesta kaupassa myynnissä olevasta isommasta olut uute satsista, jota myydään noissa peltipöniköissä.
Onnistuuko sen valmistus, kun ensinhän sitä olutta käytetään käymis astiassa määrätyn ajan eli pidempään, kuin tuota Tuoppi mallasolutta.
Mutta sen huoneenlämmössä käymisen jälkeen, kun olut pullotetaan, niin ohjeessa neuvotaan laittamaan olut viileään paikkaan valmistumaan muutamaksi viikoksi.
Ongelma on vaan se, ettei minulla ole oikein viileää säilytys paikkaa, kun tuosta pönikästä tulee 20 litraa olutta.
Viileäkaappiin mahtuu muutama pullo, mutta suurin osa jäisi ilman viileäsäilytys tilaa.
Onko viileä tila välttämätön, jos haluaa valmistaa olutta näistä paremmista olut uutteista vai jos säilytys onnistuu huoneenlämmössä, niin laittaisi viileään tilaan aina muutaman pullon muutamaksi viikoksi ennen oluen juomista.
Jos ei huoneenlämmössä onnistu, niin täytyy sitten joko tehdä puolet satsista tai ostaa halpa viinikaappi tai vastaava.

3

2172

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • l

      Kotiolutta olen tehnyt Real-alesta myös bitter on hyvää .olen laittanut 2 kg sokeria 23 L vettä.Parempaa tulee panimosokerista ,se on vähä miedompaa joten 1 kg panimosokeria ja 1.3 kg tavallista.Huoneen lämmössä käy noi 2 viikkoa.Aivan oleellinen asia on ominaispainomittari .Mittarin näyttäessä noin 2-3 olen pullottanut .Välillä on näyttänyt melkein nollaa.Pestyihin kaljapulloihin pohjalle 0.5 teelusikallista sokeria.Pullotus ja kruunukorkit päähän.Se on valmista 2 viikon päästä,mutta se säilyy hyvin ,itselläni ei ole kylmätilaa ,täysin juomakelvollista 8kk päästäkin.En tiedä prosenteista mutta on vahvempaa kuin nelos olut

    • 6+9

      Jätä sokerit pois ja laita puolet vesimäärästä. Maku paranee, vie vähemmän säilytystilaa ja lopputuloskin saattaa jopa muistuttaa kiljun sijaan olutta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2215
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      833
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      800
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      756
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      517
      716
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      615
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe