Kun on ruotsittaja
Kun on takinkääntäjä
Kun on soluttautuja
On se AHNE
Onko Arhinmäelle maksettu Vasurien kaatamisesta ???
7
57
Vastaukset
Vasemmiston kannatus on mennyt jo pitkään alamäkeä, aikanaan se oli lähellä puolta eduskunnan paikoista mutta nyt vain neljäsosa.
Voitaisiinko ajatella Arhinmäen olevan vasemmiston ja vasureiden pelastaja, uutta linjaa tarvitaan kun joukot vähenevät ja ainakin kommunistien suuntaan suunnan muutos vie homman arkkuun lopullisesti. Olisikohan Paavo pelastaja?- 12
Vasemmistoliitosta on kadonnu koossapitävä aate, sinne on pesiytynyt ihmisiä joilla on oma etu ensiksi.
Ihmisiä joiden käyttövoimana on sama kuin Kokoomuslaisilla nimittäin ahneus ja vallanhimo.
Kokkareille se sopii mutta Vasemmistoliiton tuollainen ainoastaan oman edun tavoittelu tuhoaa. Miten vasureiden etua olisi palvellut hallituksesta pois jäänti? Onko periaate jotta ei voi ottaa vastuuta vaan pitää antaa muiden viedä ja vaan haukutaan muut? Sitähän se on jonkin aikaa ollut.
Vasureita ei ole mikään pitänyt koossa vaan vasemmiston kannatus on tasaisesti laskenut enkä tarkoita tällä yksin omaan Vasemmistoliittoa. Aikoinaan vasemmiston kannatus oli lähellä puolta eduskunnasta ja nyt noin neljännes eli mikä sitä pitää kasassa?
On rohkeaa ja viisasta yrittää välillä jotain muuta kuin kyydissä oloa vaikka se joitain näyttää pelottavankin.- 3
Vasurien dilemma on mielenkiintoinen, puolue pyrkii parantamaan työläisten oloja ja varallisuutta, mutta mutta.
Miten ihminen toimii vaurastuessaan, alkaa tietysti varallisuutta kasvattaakseen ja suojellakseen äänestää oikeistoa.
Elikkäs Vasuri puolueen tarkoitus on puolueen tarpeettomaksi tekeminen.
Tokihan siellä hallituksessa voi olla, mutta jos hallitus ei muuta tee, kuten hallitusohjelmasta voi kukin lukea, kuin säätää lisää tasaveroja kansalle, kuten edellinenkin oikeistohallitus.
Niin voi vain kysyä että mitä järkeä siellä on olla itseään nolaamassa.
Joten taitaa se Arhin ahneus ja vallanhimo olla se todellinen syy Vasemmistoliiton hallituksessa majailuun. - Vasemmiston
kannatus on tasaisesti laskenut, se on totta, vahemmat ihmiset kannattivat enemmän vasemmistoa, vanhemmat ovat menossa pois ja menevät myös vauhdilla, nuoremmat jotka ovat eläneet suojatun Suomen aikoina hyvinvoinnissa eivät ole vasemmistoa juurikaan ymmärtäneet.
Se on kuitenkin tietyllä tavalla muutoksessa koko ajan, Euroopassa on jo esimerkkejä siitä, että vasemmisto taas vahvistuu ja nimenomaan nuorten voimin, näin näyttää olevan myös jo Ranskassa, jossa menivät tietyt ikäryhmät oikeiston kelkkaan, sekin politiikka on näyttänyt ja paljastanut itsensä, vasemmisto tekee siksi taas paluuta Eurooppaan. Tutkimuksen voi lukea Suuri Kaalihuijaus kirjasta, joka on monella tavalla valaiseva politiikan suhteen. Tässä pätkä esittelystä Soininvaaran blogissa.
"Loppuosa kirjasta kertoo kansalaisten pettymyksestä politiikkaan. Tommi rakastaa kaataa määrällisillä argumenteilla yleisiä uskomuksia. Tämä on kirjan nautinnollisinta luettavaa. Esimerkit ovat hyviä ja oivaltavia. Asia jota olen itsekin ihmetellyt on se, etteivät demarit tunnu ymmärtävän mihin heidän äänestäjänsä katoavat. Ne eivät katoa muiden puolueiden kannattajiksi (paitsi juuri ehkä nyt) vaan hautausmaille."
http://www.soininvaara.fi/2010/12/12/suuri-kaalihuijaus/ 3 kirjoitti:
Vasurien dilemma on mielenkiintoinen, puolue pyrkii parantamaan työläisten oloja ja varallisuutta, mutta mutta.
Miten ihminen toimii vaurastuessaan, alkaa tietysti varallisuutta kasvattaakseen ja suojellakseen äänestää oikeistoa.
Elikkäs Vasuri puolueen tarkoitus on puolueen tarpeettomaksi tekeminen.
Tokihan siellä hallituksessa voi olla, mutta jos hallitus ei muuta tee, kuten hallitusohjelmasta voi kukin lukea, kuin säätää lisää tasaveroja kansalle, kuten edellinenkin oikeistohallitus.
Niin voi vain kysyä että mitä järkeä siellä on olla itseään nolaamassa.
Joten taitaa se Arhin ahneus ja vallanhimo olla se todellinen syy Vasemmistoliiton hallituksessa majailuun.Työläisten olothan aina paranevat mitä enemmän he ovat yrittäjävetoisia jokainen. Silloin he voivat itse vaikuttaa siihen miten menestyvät eikä voi valittaa maailman kurjuutta. Tästä minulla on omakohtaisia kokemuksia ja olen varsin tyytyväinen maan tilaan tälläkin hetkellä, vasemmiston kannatuksen laskiessa koko ajan. Kannatus on noin puoliintunut vasemmistolla sotien jälkeisestä huipustaan.
- 16
Näin on, se on pitkässä juoksussa jatkuvasti tuota aaltoliikettä vasemmisto - oikeisto.
70 luvulla oli vasemmiston kultakausi, mutta alkoi touhu mennä mahdottomaksi joten siitä sai oikeisto tulta siipiensä alle.
Nyt kun tuota Käteistä kattelee niin näyttää oikeiston touhut menevän överiksi, unohtavat ylimielisyyttään kansan kokonaan.
Tämä johtuu siitä kun molemmat tahot vallassaollessaan ryssivät oman hommansa, se on tuo ahneus ja vallanhimo selainen käyttövoima ihmisellä.
Persut ovat taas uusi ilmiö, ovat tajunneet sen mikä vanhoilta puolueilta on päässyt unohtumaan. Persut nimittäin kuuntelevat kansan tuntoja ja tätä vanhan puolueet haukkuvat kateuttaan populismiksi.
On syytä muistaa politiikan alku ja juuri, populismi, aiemmin sitä kutsuttiin demokratiaksi jota se vieläkin aidoimmillaan on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k512264Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖251058Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82972Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11914Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt54883- 68873
Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me126853Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10773Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49759vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22753