joka on käytännössä vasemmistohallitus ja jolla on tiiviimmät kytkökset ay-liikkeeseen kuin millään aikaisemmalla hallituksella on saanut aikaan ainakin sen että Helsingin pärssi on sukeltanut nimityksen jälkeen melko jyrkästi joka päivä. Myös irtisanomiset ja yrityspääoman sekä työpaikkojen siirtyminen ulkomaille on kiihtynyt.
Uusi hallitus on julkisesti ilmoittanut ajavansa oikeudenmukaisuutta ja
jättävänsä työllisyyden ja kansantalouden edistämisen nyt taka-alalle.
Uusi hallitus on julkisesti ilmoittanut ajavansa oikeudenmukaisuutta ja
jättävänsä työllisyyden ja kansantalouden edistämisen nyt taka-alalle.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei voi olla vaikeaa ymmärtää miksi Soini ei astunut tähän Kataisen ja Urpilaisen
kyhäämään vuotavaan ja kohta uppoavaan laivaan.
Pääomat virtaavat ulos Suomesta parhaillaan kovaa vauhtia ja vastaavasti
lainaa joudutaan ottamaan reilusti lisää jotta mm. Kreikan sosialistihallituksen
konkurssipesään lahjoitetut miljardit saadaan rahoitetuksi näin velkarahalla.
Ja korot nousee koko ajan!
Mikäli ihminen on lahjakas talousasioissa, hänestä voi tulla menestyvä liikemies
mutta ei missään tapauksessa poliitikkoa. Siksi politiikassa tyhmäkin voi joutua hoitamaan tärkeitä talousasioita koska fiksuja ei heissä ole.Urpilainen on tästä mainio esimerkki.
Oikeudenmukaisuus on yksi niistä sanoista, jotka on syytä kääntää demari-kielestä selkeälle Suomen kielelle.
Demarikielessä oikeudenmukaisuus tarkoittaa sitä, että demareitten eliitin tavoitteet toteutuvat: eli hyväpalkkainen paperityöläinen tai metallimies tai AKT-läinen voi korottaa omaa palkkaansa ja lisätä kyseenalaisin keinoin saavutettuja etuuksia muiden kustannuksella.
palkankorotukset eliittiliitoille on jo 4-5 % luokkaa, koska yritysten kilpailukyky on parantunut. Eli kun mm. EUn talousromahdusta Kreikan kommareitten taloussotkujen selvittämistä on tehty myös Suomen verovaroin, niin hyöty kaupan elpymisestä kuuluu nimenomaan ja vain ja ainoastaan eliittiliitoille.
Se että eläkeläiset, työttömiksi syrjäytetyt eivät pääse hyötymään talouden vakautumisesta siis estetään, jotta Demareitten "oikeudenmukaisuus" voisi toteutua.
Rehellisten Suomalaisten käsitys oikeudenmukaisuudesta tarkoittasi, että, kun yhteisillä varoilla on saatu vienti EUhun jatkumaan vakaana, niin nyt panostettaisiin uusien työpaikkojen luomiseen ja turvaamaan kohtuuhintaiset palvelut myös eläkeläisille. Mutta sehän ei ole Sosiaalidemokratiaa.
NINEL
Oikeudenmukaisuudesta puhuminen on vasemmistolle paljon helpompaa kuin yrittää saada Suomen kansantaloutta kuntoon.
Sossujen strategia on siis se että yritetään pitää kannatusta yllä höpisemällä
oikeudenmukaisuuden edistämisestä puuta heinää ja samalla unohtaen
kansantalouden ja työllisyyden koska ne ovat ikäviä aiheita ja niissä voi
ryvettyä pahemman kerran. He luottavat perinteiseen metodiinsa eli kun
kurjuus ja köyhyys lisääntyy niin vasemmiston kannatus kasvaa.
Tosin Soinin äänivyöry oli heille pelottava esimerkki siitä että köyhät ja kurjat
ei enää välttämättä äänestäkkään vasemmistoa. Köyhät ja kurjat ovat
alkaneet vasemmiston vahingoksi, ajatella omilla aivoillaan.