joka öiset painajaiset

Olen nyt viimisen puolen vuoden aikana nähnyt melkein joka yö painajaisia ja erittäin ahdistavia unia. Sitä ennen hyvä kun pari unta muisti aamusella vuoden aikana.
En ole stressaantunut tai mitään, mistä voisi johtua??
2289
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jaa-a, kuulostaa kyllä varsin mielenkiintoisesta, peräti oudolta. Itse en keksi muuta kuin, että joku asia mieltäsi painaa, vähintään alitajunassa (en ole minkään sortin ammattilainen). Liittyvätkö nuo painajaisesi aina samaan tai muutamaan eri aiheeseen? Ovatko ne siinä mielessä realistisia, että unissasi näkemäsi asiat voisivat tapahtua todellisuudessa? Liittyvätkö ne johonkin tiettyyn sinulle tärkeään asiaan?

Itse muistan, kun ostin ensimmäisen autoni, niin olin siitä silloin niin innoissani, että "pahimmat pelkoni" auton osalta tulivat uniin ja näin yllättävän usein unta, että sille tapahtui jotain. En kuitenkaan koskaan hereillä tietoisesti miettinyt tai pelännyt, että autolle voisi tapahtua jotakin. Eivät nuo autounet sinänsä painajaisia olleet, sillä vaikka niiden vuoksi silloin tällöin heräsi, niin eivät ne pelkoa aiheuttaneet, ketutusta pikemminkin.

Puoli vuotta painajaisia on kyllä pitkä putki. Itse en noita "autounia" nähnyt kuin kolmisen kuukautta, enkä läheskään jokaisena yönä. Otin tuon kuitenkin esimerkiksi, jos vaikka olisit puoli vuotta sitten ostanut unelmiesi talon ja sen jälkeen alkanut näkemään unia, joissa se tuhoutuu tai menetät sen.

Äänestä

Kyllä se niin on vaan, että painajaisten avulla mieli yrittää päästä yli niistä stressitekijöistä, joita olet kohdannut elämässässi. Ja jos olet vielä stressaantunut, niin nämä unet korostuvat kovasti.

Toisaalta, kannattaa suhtautua näihin uniin mahd. positiivisesti. Nehän ovat kuitenkin unen näkijän puolella - yrittäen selvittää ja kompensoida elämääsi. Eli, ei kannata pelätä - vaan ottaa opikseen niistä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nightmareeeeeee kirjoitti:

Olen nyt viimisen puolen vuoden aikana nähnyt melkein joka yö painajaisia ja erittäin ahdistavia unia. Sitä ennen hyvä kun pari unta muisti aamusella vuoden aikana.
En ole stressaantunut tai mitään, mistä voisi johtua??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu