hiivatulehdus ja raskaus

hjohhknbbbhl

Silloin kun tein positiivisen testin, pääsin neuvolalääkärille joka teki sisätutkimuksen ja ultrasi. Viikkoja taisi olla jotain 5. Silloin lääkärisanoi että minulla näyttäisi olevan hiivaa hieman, mutta ellei kutia ei tarvitse hoitaa lääkkeillä. Nyt on viikkoja 11 4 ja edelleen valkovuoto on paksua ja sellaista kokkareista. Valkovuotpa lorahtelee myös pikkuhousuihon mutta viime raskaudessa minulla oli sama. Mitä pitäisi tehdä? Odottelenko että hiiva häviäävai hoidanko sen pois, jollain...? Ensimmäinen hiiva kyseessä.

3

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .......

      No, kutiaako se? Jos ei, niin miksi et vain antaisi olla, kuten lääkäri sanoi? Valkovuoto on helposti raskaana ollessa paksua ja kokkareista, eikä se tarkoita hiivaa. Itsellänikin tuollaista valkovuotoa ollut koko raskauden, mutta ei ole hiivatulehdusta.

    • dcanesten

      Minulle neuvolasta sanottiin että jos hiiva menee ikäväksi niin että pakko hoitaa on canesten paras kuulemma. Itse kun olen yliherkkä juuri sille niin olen sitten vain kärsinyt. Vaikka eihän kai mitään hiivalääkkeitä saa käyttää raskaudenaikana.Minusta se on omituista kun itsellä ainakin koko ajan oiretta.

      Kokeile piimää! Itse en ole ikinä kokeillut mutta niin ystäväni raskausaikana hiivaansa hoisi. Suihkuun piimäpurkin kanssa ja piimää pipariin :)

    • 23+2

      Minä olen hoitanut saman vaivan pois Bulgarian jugurtilla;))

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      50
      2202
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      197
      2029
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      47
      868
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      845
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe