Timo Soinin ainoa poliittinen toive on, että Kreikasta tulisi EU-n ensimäinen konkurssimaa, ja tätäkautta Euroopan rahamarkkinaat sekaisin. Jos Soinin toive toteutuu, niin mitähän Soini sitten aikoo, kas siinäpä pulma jopa Soinillekin. n?????
Johan on aikoihin eletty.!!
Uusi-Ukki,se oikea.
22102
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Mikään Soinin sanomisissa ainakaan ei viittaa siihen, että hän sellaista (Kreikan kaatumista) toivoisi. Hän sanoo pikemminkin niin, ettei se ole toivottavaa, mutta hyvin todennäköistä. Sitähän emme voi tietää, mitä hän mielessään toivoo, mutta ei nyt kuitenkaan aleta tulkita hänen sanojaan tuolla tavoin.
En minä vääristele, Onhan Soini jo koko talven huutanut, tämä ei kertakaikkiaan toimi, tämä EU. Siis yksi Soini Suomesta, on ainoastaan EU-ta vastaan, kaikki muut Euroopan maat yrittävät tukea ja pitää pystyssä tätä yhteistä koaliitiota.
..ja puristelee muniaan että toive toteutuisi. Sitten kaikki sanoisivat:
SOINI OLI OIKEASSA!
nurin. Uudet vaalit. Persut suurimmaksi puolueeksi.
Ei se sen kummempaa aio...
Soini siis mielestäsi haluaa kaataa persujen kannatuksen juuri saavutetun murskavoiton jälkeen? Oppositiossa on persujen paikka, kysy vaikka Soinilta.
Soini pitää kantaa väkipakolla hallitukseen niin kuin Vennamo eduskunnasta ulos, kuten televisiolähetyksessä joku mainitsi.
kaataa itse itsensä?! Ei siihen Soinia tarvita.
Kun Kreikka laukeaa EU:n syliin, niin hallituksen "yhtenäisyys" on taakse jäänyttä elämää.
Monta kiveä on vielä kääntämättä tuonkin asian suhteen. Niitä käänneltäviä kiviä (vaihtoehtoja) näkyy löytyvän sitä mukaa kuin tilanne etenee. Mikä sinänsä on hyvin mielenkiintoista. Ei ollutkaan yhtä totuutta tässäkään asiassa?
Paras hommeli on tässä: jokainen voi nyt tehdä ruutupaperista vaan kirjoittamalla omia 200EUR seteleitä jotka kaupat hyväksyvät, pankkiireiden tyhjästä rahasta oppia.
sitten vain touhuun ;)))
Älä ammu viestintuojaa, tuskin kukaan toivoo Kreikan romahtamista, koska seurauksena olisi taas maailmanlaajuinen lama. Kreikan romahtaminen aiheuttaisi Euroalueen pankkikriisin, näin, vaikka euromaiden takaukset ovat olemassa. Kriisistä hyötyisi nousevat Aasian maat varsinkin Kiinan talous. Kiinan hyötyisi vahvojen sisämarkkinoidensa vuoksi ja myös siksi, että dollarinkurssinnousu -suhteessa euroon, olisi merkittävä taloudellinen voitto Kiinalle.
Soini teki varsin merkittävän teon, nostaessaan Kreikan ongelmat pinnalle. Aiemminhan ajateltiin pankkikriisin olevan lähinnä euromaiden ongelma ja finanssitavaratalot vain keräisivät voitot.Tilanne on sikäli muuttunut, että euroalueenmaiden halukkuus sitoutua takauksiin on merkittävästi vähentynyt ja maiden demokraattinen päätöksentekoprosessi on myös suurten maiden pankkien uhkana.Finanssipiirien on vastuuta lisälainoituksesta otettava, näinhän nyt on jo tapahtumassa. Häiriköinti on joskus paikallaan, vaikkakaan sillä ei irtopisteitä noukita.
Soinin esiintulo oli myös pysyvän vakausrahaston kannalta merkittävä, hänen puheenvuoronsa katkaisi liikuttavan yksimielisyyden, joka tästä (ESM) asiasta oli vallitsemassa. Demokratianvoitostahan oli kyse -tässäkin.
Kuuleppas tollakko. Soini ei tässä asiassa ole saanut yhtään mitään aikaan, eihän hän ole ollut yhdessäkään EU kokouksessa tai missään muuallakaan asioista päättämässä. Suomen oppositiossa ei EU asioita ohjailla, vaikka kuinka huutaisi.
En tiedä miteb voit talousasioista aina olla pihalla kuin lintulauta.Missä ihmeen suojatyöpaikassa sinä olet kun et ole oppinut edes lukemaan
Kyllä nämä pankkien lainaaikojen pidennykset ja muut kaavaillut rsikien siirrot myös sijoittajille ovat lähtöisin suurten EU-maiden Saksan ja Ranskan aloitteista, ei edes Suomen Soinia säikkyneiden edustajien sekoilu ole niihin juurikaan vaikuttanut.
Kreikkaa ei päästetä nurin ennenkuin se on turvallista muulle euroalueelle ja sitä kautta maailmantaloudelle. Kreikka kuitenkin ajetaan nurin ennemmin tai myöhemmin, sitä ennen se joutuu realisoimaan tai ainakin antamaan reaalivakuuksina ison osan valtion omaisuudestaan. Näin siis konkurssin yhteydessä omaisuus ei jää Kreikkalaisille vaan siirtyy muiden haltuun. Kreikan kansa siis lopulta on tuon Soinin opin suurin häviäjä: Suomen veronmaksajien osuus jää pieneksi, kiitos viisaan uuden valtionvaraiministerimme.
Puuttumatta mitenkään henkilööni kohdistuneeseen arvosteluun, niin toivoisin Sinun kuitenkin hieman perehtymään yhteiskunnallisessa keskustelussa käytettyyn terminologiaan, ei se niin vaikeaa pitäisi olla edes peruskoulun suorittaneella. En juurikaan kosketellut taloutta, viestini käsitteli lähinnä kansainvälistä politiikkaa johon toki myös talous liittyy.
Eräitä perusasioita: Euroopassa on laajemminkin EU.n vastaista liikehdintää. Lainojentakaukset ovat tätä liikehdintää lisänneet, samoin varsin hallitsematon pakolaisvirta on lisännyt populististen puolueiden kannatusta. Perussuomalaisten voimakas vaalitulos, lisäsi merkittävästi varovaisuutta koko Unionin alueella, koska se muodosti varsin luontevan uhkakuvat myös muiden maiden saman tyyppisen ilmiön noususta. Soinin ei siis tarvinnut istua kokouksissa. Vaalivoitto oli niin selvä osoitus, kuinka nopeasti voivat poliittisen voimasuhteet muuttua ja enää ei onnistuisi . Haiderin/Itävalta tapaus, Suomen julistaminen poliittiseen boikottiin ei olisi mahdollista -ei enää.
Jos talouspolitiikasta puhutaan, niin Suomen mahdollisuudet olivat varsin mittavat, maamme olisi pystynyt kaatamaan väliaikaisen vakaussopimuksen (ERVV). koska yksimielisyys oli ehdoton vaatimus sopimuksen synnylle. Soinin madollinen hallitukseen tuleminen , kalvensi varsin usean EU päättäjän nenänpäätä. Pysyvästä vakaussopimuksesta keskustellaan ja sen toimivuutta epäillään yhä laajemmin, aiemminhan yksimielisyys oli suorastaan liikuttavaa.
Politiikka ja demokratia ovat mielenkiintoisia seurattavia. Asioita kun voi kovin täsmällisesti ennakoida, koska varsin pienetkin muutokset poliittisessa voimakentissä, vaikuttavat merkittävästi tehtyihin päätöksiin, näin demokratia toimii myös Unionintasolla.
Maan ajaminen "nurin" vaikuttaa lähinnä poikaromaanien teemalta, koska en oli kyseiseen kirjallisuudenlajiin liiemmin tutustunut, en lähde luomaasi utopiaa mitenkään kommentoimaan. Kansainväliseen politiikkaan kannattaisi kuitenkin jatkossa hieman tutustua, silloin salaliittoteoriat olisivat vähemmän huimia.
olen pettynyt sinuun niinpä niin. Ja kuinka olenkaan sinua kehunut ja Jomppea. Taidattekin olla niitä homomiehiä kuitenkin?????????
No joo, Niinpä niin, kuten viisaana kirjoittajana huomasitkin, minä en ole tuon yläpuolellani olevan "oksennuksen" tuottaja. Tätä minun entistä rekisteröityä nimmariani käyttelevät nämä Kepuhupakot pilvin pimein.
Mitä taas tulee tuohon Euroopan valtioiden velkataakan lisääntymiseen, minua ihmetyttää miksi nämä kaikki mahtivaltiot, kun verrataan vaikka piskuiseen Suomeen, ovat saattaneet itsensä tuollaiseen tilaan.
Muistan jo Kansakouluajoilta, (muita kouluja en ole käynytkään) kun opettaja aina kehui juuri Kreikkalaista sivistystä ja elintasoa. tuolloinhan me Suomalaiset kaivoimme ojia, ja söimme "Maitoperunoita", ja silakoita.
Pitäisikö vain sanoa, "Niin muuttuu maailma Ukkiseni" hyvää kesänjatkoa sinulle Niinpä niin.
Jep, maitoperunoista sen verran, että punapää on vallan tästä ruokalajista innostunut. Punapää on saanut sellaisen käsityksen, että kyseinen ruokalaji on kansallisruokiemme aarteita. Vältä itse toki olemasta silloin ruokailemassa, kun suomalaiskansallinen romanttisuuden puuska meidän keittiöömme pesiytyy.
Euromaiden sisämarkkinat ovat aika yksinkertaisesti käsitettävissä. Tilanne on täsmälleen sama kuin maassamme. Alueilla, jossa on vientiteollisuutta, menee kohtalaisen hyvin vaikeissakin markkinatilanteissa nämä alueet pärjäävät. Mikäli kunta on lähes pelkästään perustuotannon varassa, ongelmia on jopa nousukaudella ja peruspalvelujen tuottamiseen tarvitaan lainaa. Euroalueilla tilanne on sama, mikäli vientiteollisuutta ei ole, sisämarkkinat tuovat kyllä tavaraa. Viennin puutuessa, tavaroiden ostaminen tietää valtion ja henkilöiden velkaantumisia.
Maatalousvaltaisen ja pääosin turismin tuomilla vientituloilla elävät valtiot eivät kilpailussa pärjää, kun yhteismarkkinoilla on vahvoja teollisuusmaita. Suomessa tämä kehitys näkyy kuntien velkaantumisena, Euroopassa -etelä-Euroopan ongelmina.
Hyvää kesää myös Sinulle, vietän kesäni täällä maaseudun rauhassa, yritän viimeinkin saada tutkimukseni valmiiksi. Laiturin nokassa on varsin mukavaa työskennellä etenkin näillä ilmoilla.
En missään nimessä halveksi niitä Punapääsi Maitoperunoita, minun "Mustapäälläni" kun ei kaiken yltäkylläisyyden keskellä, keksi edes mitä keittäisi, niin hän lausuu, mitähän jos keitettäisiin "Maitoperunat", joka saa myöskin aina minun kannatukseni.
Maitoperunoiden virallinen Keitto-ohje: Keitetään perunat kuori päällä, senjälkeen pehmeät perunat kuoritaan, lisätään,huom: huoneenlämpöinen maito kuumiin kuorittuihin perunoihin, sekä voi ja sipuli, ja ruokailunautintosi voi alkaa, että sellainen tapaus.?
Kreikka konkurssiin ja Suomen hallitus kaataa itsensä. Siinä on kuluvan vuoden todennäköisimmät ja merkittävimmät tapahtumat.
Uutta hallitusta katsellessa ja kuunnellessa tuli sellainen ajatus, että nyt on hallitus muutamaa poikkeusta lukuun ottamatta täynnä utopisteja ja tumpeloita. Ei sellainen hallitus voi kauaa pystyssä pysyä. Arhinmäki on kuin olisi eksynyt täysin väärään seuraan ja tuleekin olemaan sen seurueen suurin floppi. Ainoa ajateltavissa oleva homma sille miehelle on puulaakijalkapallo.
Olen kanssasi samaa mieltä, kovin, kovin epävarmalta ja "tietåmåttömältä" tämä Hallitus vaikuttaa. Ei siinä riitä, että Katainen ja Urpilainen ovat "tomerantuntuisia", jos muut Hallituskumppanit "tupeloivat", niin eihän siitä mitään tule. Voit siis olla paljolti oikeassa, tämänkin Hallituksen suhteen.
Soini on pelkkä poskisolisti. Laski alleen, kun olisi pitänyt kantaa vastuuta. Tyhjän saa pyytämättä Soinin ilman hakua.
Soinilta viisas päätös jäädä hallituksen ulkopuolelle. Perussuomalaisten jäsenaines ei kovin monen henkilön osalta täytä hallituskelpoisuusvaatimuksia ja siitä vähästä on vaikea valita ne oikeasti viisaat. Parempi Soinille jäädä pois kuin mennä hallitukseen ja tulla omien hölmöläisten takia nolatuksi.
Persuille toivoisi hieman parempaa porukkaa, sillä he ovat monen asian suhteen täysin oikeilla linjoilla. Pitäisi vain olla uskottavampaa väkeä ajamassa heidän asiaansa.
Kyllähän sinä Bissen Yrjö asiaakin julistat, se miten nämä Sopinin "Tumpelo edustajat" pystyvät Ministeripostiaan hoitamaan, onkin jo kinkkisempi kysymys.
Muistammehan senkin Kerrallisen "Missin" Kepusta, jolla ei ollut aalkeellistakaan kokemusta Politiikaasta. Mutta kun Keskustan voimakas lehdistö tekikin tästä Missistä oikein "älyministerin", jo tuolloin minä Uusi-Ukki, ajattelin, " voi elämän kevät, ja kukkiva nuoruus", miten meitä kaansalaisia johdetaaan harhaan.
Että jos Persut tälle entiselle Kepun linjalle lähtyevät, niin onnistuvathan hekin kansalaisten "sumutuksessa". Että ei se pätevyys ole miisterin kohdalla pääasia, pääasia on sopivuus, siis joilleki piireille. Kyllä näin on näreet.?