Volvo Penta AQAD41

ultrex

Onko sellaisesta moottorista kuin volvo penta AQAD41 150hv vm 88 ajettu 1200h enään mihinkään? ei ole itselläni kokemusta volvosta eikä kyseisestä mallista mitään. tietääkö joku kyseisestä mallista mitään kokemusta ja kuinka luotettava on. kiitos

7

5726

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • volvoman007

      Oikea merkintä on AQD41, (AQAD41 on 200hv). Jos koneessa tai vetolaitteessa ei ole mitään vaurioita, niin tuolainen tuntimää ei tunnu missään, jos teho riittää.
      Itselläni AQAD41, ajettu 1260h,vm-89, ei mitään ongelmia. Vetolaitteeseen vaihdettu ainoastaan palkeita ja öljyjä, koskaan ei ole ollut öljyn seassa vettä.
      Moottoriin vaihdettu merivesipumpun stefat ,kumisiipiä,öljyjä ja suodattimia.
      Itse olen huoltanut, ei volvon huoltoon voi luottaa, rahastusta.

      • Vesillemielitekevi

        Moi,

        Tuli mieleen, kun luin juttuasi, niin oletko ajatellut/harkinnut vaihtaa stefoja vetarin ala ja ylä kertaan.

        Itselläni hieman uudemmat, viime kesänä toisenkoneen kartio alkoiluistamaan niin pahasti, ettei vaihde mennyt päälle eteenpäin. Vene jouduttin nostamaan ylös ja hiomaan kartio samalla vaihdettiin stefat yläkertaan, oli jo aikas korppu. Vettä ei ollut päästänyt sisään eikä öljyä ulos joten toimi, mutta kuinka kauan???

        Nyt vaihdatin alakerran ja toisen koneen yläkerran ja aika kovettuneita olivat nämätkin, veikkaan tulevan halvemmaksi toimia etukäteen, kuin sitten kun vesi imeytynyt sisälle. Tunteja ei ollut, kuin sisään ajoksi, mutta vuosia 7.


    • Tehot AQD41->AQAD41

      Hommasin samanlaisella koneella (AQD41) olevan koneen ja tsekkasin, että tekniset tiedot AQAD41-moottoriin (samat valmistusvuodet) ovat samat. Mistä huima 50hv:n tehon erot? Saako ns. jälkiasennuksena vai onko ongelmia sitten tiedossa?

    • AQD:stä puuttuu AQAD:hen verrattuna välijäähdytin. Kyseinen malli on varsin harvinainen, joten en voi varmuudella sanoa, mutta uskoisin että suutinkärjet ja turbo voivat olla erilaiset kuin AQAD:ssä. Muuten selviät välijäähdyttimen asentamisella ja syötön lisäyksellä.

      • iouyrte

        Onko siinä tiivisteet vannasputkissa vai Suorissa Putkissa? Entäpä ne Kovat Äänet?


    • Nyt Yanmar

      Volvön moottori itse on luotettava, mutta apulaitteet=lämmönvaihdin, öljynjäähdytin ym, cooleria siinä ei tainnutkaan olla. Moottorissa on sisäänajo tunnit vasta menossa. Kun seuraan nesteen pakkasen kestoa, paljastuu jos menee vedet sekaisin, käyntiin laitettaessa kannattaa kurkata peräpäähän, ettei tule öljyä veteen, en tarkoita dieselin ohutta kalvoa kylmäkäynnistyksessä, vaan reilua öljykerrosta. Selvisin kerran moottoriremontilta, kun kurkkasin peräpäähän, öljynjäähdyttimen pilliin oli tullut reikä, josta öljy meni meriveden joukkoon ja pakoputkesta mereen. Kyseessa ei ollut Volvon kone.

    • EX huoltaja

      Tämä tyyppi on vielä ilman turhaa elektroniikkaa ja siksi merellä luotettava. Välilauhduttimen asentaminen on mahdollista myös jälkikäteen, mutta siihen liittyy niinpaljon tavaraa että osat tulisi löytää käytettynä. Volvon hinnoittelun tietäen uskoisin uusien osien hinnan ylittävän moottorin nykyarvon

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1087
    2. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      123
      860
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      103
      825
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      275
      652
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      68
      559
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      72
      553
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      552
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      526
    9. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    10. Jos saisit olla

      Kaivattusi kanssa päivän niin mitä tekisit?
      Ikävä
      50
      463
    Aihe