Pystyyky seuraavia ryhmäruusuja jakamaan uusiksi taimiksi?
- Queen Elizabeth
- Nina Weibull
- Bicolor rose, jossa keltainen taittaa vaaleanpunaiseen
Olen yrittänyt jo pitkään selvitää onko tämä mahdollista. Olen yrittänyt löytää myös englanninkielellä vastausta, jota en ole löytänyt.
Olen ainoastaan törmännyt jaloruusujen monistamiseen.
Olisin kiitollinen avustanne!
Voiko ryhmäruusuja monistaa/jakaa
3
1316
Vastaukset
- joku vaan
Yleensä ruusut lisätään pistokaslisäyksellä,jakamista harrastetaan lähinnä perennoilla.
- 4roses
Olet varmaan jo saanut vastauksen kysymykseesi jotain kautta. Kuittaan tähän nyt kuitenkin jotain ihan perusasioita ryhmä-, terttu- ja jaloruusuista, ts. "kukkapenkkiruusuista". Nämä ruusuthan koostuvat oikeasti kahdesta eri lajikkeesta, siis ne tehdään ymppäämällä jalon lajikkeen silmu jonkin hyvän juurakon kasvattavan, yleensä keski-eurooppalaisen lajin (rosa canina, rosa laxa) juurenniskaan. Siis kasvin juurakko ja maanpäällinen osa ovat eri kasveja. Siksi jaloruusut istutetaan niin syvään, että tuo arka juurenniska (=se paksu klupu ruusun tyvellä) jää ainakin 20-30 cm maan pinnan alle, muuten se paleltuu. Teoriassa ruusun jalo-osa saattaa tarpeeksi syvään istutettuna alkaa itsekin kasvattaa omia juuria, mutta se on enempi harvinaista. Joten koska juurakko on jotain villiruusua, ei ole mitään järkeä eikä tarvetta yrittää sitä jakaa. Ruusun jalo-osasta voi toki yritää ottaa alkukesästa pistokkaan (kuten esim pelargoniasta) ja yrittaa saada siihen juuret kasvatettua. Voi olla aika epätoivoista puuhaa, ja toinen kysymys on, suostuuko edes kasvamaan omilla juurillaan. Monia ruusuja ympätään juuri siksi, että niiden omat juuret ovat niin heikkoja, ettei kummoistakaan kukintaa olisi odotettavissa. Jos nyt välttämättä haluaa monistaa juuri sitä tiettyä omaa ruusuaan, niin suosittelisin kokeilemaan taivukasta (kuten esim. viinimarjapensaasta).
Ja ennen kaikkea suosittelen hankkimaan "oikeita" ruusuja, ts. kotimaassa lisättyjä OMAJUURISIA. Niissä on valikoimaa joka makuun, uusissa kanadalaisissa hyviä vaihtoehtoja aroille keski-eurooppalaisille massatuontiruusuille, alkaen matalista maanpeiteruusuista monimetrisiin köynnöksiin. Lisätietoa ja linkkejä löytyy mm. Suomen Ruususeuran sivuilta. - 2+1
Pistokkaasta saat jaettua. pistokaslisäykseen on olemassa hienot tiukat ohjeet, mutta itse aloittelijan tuurilla lisäsin viimekesänä ihan "tökkäsemällä" oksan pätkät maahan. Kokeile. Ei ota jos ei annakaan :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3914439Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit174243Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483779KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1142807Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku102457Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212272Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511952Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181928- 1231870
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241439