Uusi Buster - tinkimisvaraa?

Haaveilemme uuden Busterin ostamisesta ja nyt olisi aika pyytää tarjouksia eri veneliikkeistä ennen ostopäätöksen tekemistä. Olisiko jollain suht tuoretta (2010/2011) kokemusta ko. veneiden hinnoista, olivatko hinnat lähes samat eri liikkeissä vai oliko vaihtelua? Olivatko hinnat lähellä netissäkin olevia suositushintoja vai oliko niissä tinkimisvaraa? Ja jos oli, oliko prosentuaalisesti ihan kunnolla (10%...) vai vain pyöristyksen verran? Pyydämme luonnollisesti hinnat ainakin parista kolmesta liikkeestä, mutta jos joku tietäisi heti suositella, jotain "hyvää" (ostajan kannalta) liikettä... :) Lähinnä kiikarissa Turun talousalueen liikkeet, mutta kyllähän tuon nyt kerran ajaa trailerilla akselilta Pori - Tampere - pääkaupunkiseutu.
13901
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Kokemusta tältä keväältä nimenomaan Turun seudulta. Kahden liikkeen tarjoukset vaihtelivat lähes 10 pinnaa. Myös listahinnasta saa helposti pois jos käteiskauppaa teet. En ala liikkeitä erittelemään koska tapanani ei ole lytätä yrittäjiä, jokainen pyytää miltä itseltä tuntuu. Mutta kuten sanoit niin kannattaa kysellä tarjoukset eri liikkeiltä.

Äänestä

Miksi et itse voi pyytää tarjouksia buster-jälleenmyyjiltä, ei niitä nyt niin kauhean montaa ole ettei voisi tehdä soittokierrosta?

Ja muitakin merkkejä on kuin Buster,ja nimenomaan ne hyvät veneet ovat muita kuin bustereita. Ei Buster huono ole, ainakaan uudemmat, mutta en ole koskaan käsittänyt mistä busterin haluttavuus juontaa? Ajo-ominaisuudet max keskinkertaiset, turkki vesivaneria, knaapit ja kaiteet popniiteillä kiinni....huoh.

Äänestä

syksyllä 2010 uusi magnum Merimarinasta Tampereelta. oli suomen halvin tarjousvastaus mutta ei kuulemma edusta enää busteria.

Äänestä

Busterissa on vissiin hyvä jälleenmynti arvo?
Juurikaan muuta hyvää ei taida olla.

Äänestä
  • Jälleen yksi järjen jättiläinen,sivustolla. Alkuperäinen kysyjä kyseli tarjoushintoja ei veneen ominaisuuksia. Ilmeisesti tiesi että busteri on tosi hyvä vene. Kannattaisi tutustua itse veneeseen,eikä kertoilla esson baarin juttuja,tietämättä itse asiasta mitään.

    Äänestä

Mitä "toisi hyvää" Busterissa on?

Äänestä

En oo koskaan uutta venettä ostanut mutta ajattelisin että kannattaisi samaan tarjouspyyntöön laittaa kaikki muutkin venevarusteet mitä tarvii, kuvittelisin että "ketjuohjaus" on aikka tiukka veneiden hinnoissa, mutta saman kaupan muut kamat vois saada melkein nettohinnalla, kun saavat katteen veneestä..?

Äänestä

Kannattanee pyytää tarjousta myös muutamasta muustakin venemallista. Mieti Onko se busteri oikeasti ominaisuuksiltaan niin ylivertainen, että siitä pitää maksaa muutama tonni ylimääräistä kilpailijoihinsa nähden. Listaa ominaisuudet joita haluat ja katso vaikka venelehtien vertailuista olisiko jokin parempi ja halvempikin vaihtoehto olemassa. Usein on. Buster ei esim sovellu juurikaan verkkokalastukseen ja vetouisteluunkaan se ei ole kovinkaan kaksinen. Finnboat.fi sivuilla löytyy Suomessa myytävät venemallit listattuna, jossa on hyvä tehdä vertailua.

Äänestä

Tuo Buster on jännä juttu. Minäkin vuosi sitten venettä ostaessani lähdin ajatuksesta että Buster sen tulee olla. Mutta tutustuttuani siihen tarkemmin, ajettuani sellaisen ja verrattuani myös muita, päädyin AMT:n veneeseen.
Eikä ole tarvinnut katua missään asiassa. Siisti, vakaa, hyvin tehty, miellyttävä ajaa.
Mielikuvilla Busteria myydään, mutta on se niin ankea, eikä mukava missään suhteessa. Ehkä ainoa hyvä puoli voisi olla jos tarvitsisi kuljettaa hiekkaa veneen lattialla vaikkapa uimarannalle, niin siihen se sopisi paremmin, muuten ei.

Äänestä

Buster-veneiden ja eri moottorimaahantuojien suositushinnat löytyvät helpoiten täältä: http://suunnittele.buster.fi/

Kaupathan tekee sitten kuitenkin kauppias. Hintaan voi vaikuttaa sellaiset asiat kuin vaihtovene, varastossa olevat veneet, moottorien tarjouskampanjat ja kauppiaan taloudellinen tilanne. Vastaavantehoisten moottoreidenkin välillä voi olla tuntuvia eroja eri valmistajilla, valinta on sitten ehkä laatu- ja makuasia. Yleensä yksi kauppias myy vain yhtä moottorimerkkiä, joten jos tiettyä merkkiä halajaa on syytä valita kauppias sen mukaan.

Ostajan näkökulmasta kannattaa tietysti pyytää tarjouksia: ensin lista halutuista varusteista ja moottorivaihtoehdoista ja sitten emailia kauppiaille.

Vuodenaika vaikuttaa hintoihin myös jonkin verran. Syyspuolella voi olla tarjouskampanjoita ja ainakin kauppiailla on vähemmän kiireitä, jolloin kenties asennustyöt sujuvat joustavammin. Moottoriahan ei pultata veneeseen tehtaalla vaan useimmiten myyjällä on päivän verran asennustöitä (plotterit sun muut), jos niitä jälkikäteen laitellaan. Buster taitaa kyllä prerigata (hallintalaitteet ja läpiviennit ym) valmiiksi useimmille moottorimerkeille, joten se nopeuttaa asennuksia.

Mallien ja varusteluiden suhteen tilanne on sama kuin autokaupassa: kauppiaalla on yleensä jonkunsorttinen valikoima oman harkinnan mukaan varusteltuja veneitä, jotka saa heti matkaan. Valmistajalta taas saa haluamansa mukaan varustellun veneen, mutta ei ihan heti eikä etenkään toukokuussa tilattuna.

Äänestä

Alumiini johtaa kylmää ja lämmintä lisää epämiellyttävyyttä, ei vaimenna ääniä, pinta vaurioiden korjaaminen käytännössä mahdotonta.
Muuten ihan kiva.

Kalvanoinnin hapertuessa likaantuu kukkamekkokin rouvalta?
= Paskan möivät!

Äänestä
  • Ugh, hyvin on Harlika puhunut.

    Ensinnäkään en ole koskaan kuullut kenenkään valittavan kuumasta meri- tai järvivedestä alumiinin kautta hohkaavaa lämpöä. Jos vesi on kovin kylmää niin silloin kyllä on syytä olla vaatettakin veneillessä.

    Toisekseen ei se muovikaan kovin vaimenna esim. koneen imu- tai pakoääniä. Ajosta syntyvät äänet kuten veden liplatus ei vielä koskaan ole minua ainakaan häirinnyt.

    Kolmanneksi Busteria tai muuitakaan alumiiniveneitä ei ole galvanoitu. Galvanointi tarkoittaa teräksen pinnoittamista sinkillä tai alumiinilla ja alumiiniveneiden pelti on ihan "umpialumiinia".

    Ps. Ehkä Harlikallakin joskus on rahaa edes siihen Ro-Busteriin

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Vesille 2011 kirjoitti:

Haaveilemme uuden Busterin ostamisesta ja nyt olisi aika pyytää tarjouksia eri veneliikkeistä ennen ostopäätöksen tekemistä. Olisiko jollain suht tuoretta (2010/2011) kokemusta ko. veneiden hinnoista, olivatko hinnat lähes samat eri liikkeissä vai oliko vaihtelua? Olivatko hinnat lähellä netissäkin olevia suositushintoja vai oliko niissä tinkimisvaraa? Ja jos oli, oliko prosentuaalisesti ihan kunnolla (10%...) vai vain pyöristyksen verran? Pyydämme luonnollisesti hinnat ainakin parista kolmesta liikkeestä, mutta jos joku tietäisi heti suositella, jotain "hyvää" (ostajan kannalta) liikettä... :) Lähinnä kiikarissa Turun talousalueen liikkeet, mutta kyllähän tuon nyt kerran ajaa trailerilla akselilta Pori - Tampere - pääkaupunkiseutu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu