Otsikossa jotenkin asiaani liittyvä on. Pissahätä on nykyään 28krt/h. Johtuuko se aina vain raskaudesta sinulle.
Ulostus/pissaus vko22
tylsnhhh
4119
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos nuilla viikoilla käyt tunnin aikana 28 kertaa pissalla niin aika todennäköstä että sulla on pissatulehdus. Edes viimeisinä viikkoina ei ole tullu käytyä pissalla nuin montaa kertaa vaikka tuntuu että jatkuvasti saaki rampata ;)
Mulle tuumasi lääkäri H21 että "ei se kohtu vielä tässä vaiheessa vaikuta virtsaamistiheyteen" ja määräsi oireiden perusteella antibiootit -> seuraavalla viikolla vastatut viljelytulokset täysin puhtaat, eli mitään tulehdusta ei missään vaiheessa ollutkaan. Joten kyllä mua ainakin pissitti jatkuvaan tuossa vaiheessa ihan raskauteen liittyen, mutta ei nyt sentään 28krt/h :) Mut välillä tuntui, että kun pytyltä nousi, niin saman tien oli fiilis että pissittää... rakko ei tuntunut tyhjenevän kunnolla.
Jos on PIENINTÄKÄÄN epäilyä virtsatulehduksesta, niin kyllä se pissinäyte kannattaa kiikutella, ei ole niin iso vaiva, lähetteen voi tehdä neuvolaterkkari pelkän puhelun perusteellakin (ainakin meillä). Mut mulla oli vain raskaudesta johtuvaa.
Se on ku jokaisella on niin erilainen anatomia.
Raskausaikana hormonit vaikuttavat sen verran, ettei rakko koskaan tyhjene täysin. Eli aina sinne jotain jää. Tähän oli jokin hieno lääketieteellinen syykin, jota en nyt muista, mutta on normaalia, että rakko ei kerralla tyhjene ja saa käydä vessassa koko ajan liruttelemassa.
Voihan olla että syynä on se, että usein virtsaaminen "huuhtelee" virtsaputkea, ja siten ehkäisee tulehdusta, joka taas voi olla raskaudelle haitallinen.
Silloin kyseessä on todennäköisesti tulehdus, jos jatkuvasti tuntuu, että pissattaa, mutta vessaan mennessä ei mitään kuitenkaan tule. Ja usein tulehdukseen liittyy myös kova vihlonta rakon ja virtsaputken suulla pissatessa.
Kohdun asennosta riippuen, voi kasvanut kohtu hyvinkin jo noilla viikoilla painaa rakkoa, ja lisätä virtsaamisen tarvetta tai sen tunnetta.