Valitse yksi tai useampi vaihtoehto
[ ] Työttömyys
[ ] Epämieluisat työmahdollisuudet
[ ] Sopivan miehen tai naisen puute
[ ] Tapahtumat (tai niiden puute)
[ ] Luontoympäristö
[ ] Asukkaat
[ ] Jotain muuta. Mitä?
Olisitko valmis muuttamaan takaisin tai harkitsemaan pois muuttoa uudelleen missään tilanteessa?
[ ] Työttömyys
[ ] Epämieluisat työmahdollisuudet
[ ] Sopivan miehen tai naisen puute
[ ] Tapahtumat (tai niiden puute)
[ ] Luontoympäristö
[ ] Asukkaat
[ ] Jotain muuta. Mitä?
Olisitko valmis muuttamaan takaisin tai harkitsemaan pois muuttoa uudelleen missään tilanteessa?
Vastaukset 31
Vanhimmat
En saanut tussua Nurmeksessa. Muutin Lieksaan. Nyt saa tussua!
Nyt isot ikäluokat mitkä elää valuu takaisin kylään etelästä
halpojen asumis kustannusten siivittämänä .
Kaikki paluumuuttajat ovat kovasti tervetulleita takaisin kotiseudulle eläkepäiviä viettämään. He ovat yleensä myös hyviä veronmaksajia ja osallistuvat aktiivisesti ja rakentavasti alueen kehittämiseen.
Pohjoios-Karjala on muuten ollut muuttovoittoinen maakunta parin viime vuoden aikana.
Kun luopui pääkaupunkiseudun asunnosta, sai täältä hyvän asunnon tilalle rauhalliselta paikalta. Lisäksi auton pystyi vaihtamaan uuteen ja jäi vielä mukavasti rahaakin jäljelle. - Täällä lisäksi saa palveluja veromarkoilleen. Porukka on ammattitaitoista ja ystävällistä.
Poliitikot ja virkamiehet vetävät kotiinpäin. Liian sisäänpäinlämpiävä kylä. Siksi muutin, möin omaisuuteni ja nyt asun ilmapiiriltään vapaammassa kaupungissa.
Minäkin muutan heti takaisin,kun saan hyvän kaksion keskustasta.
Johan tuota on 28 vuotta oltu poissa sieltä.
Vinkkejä asunnosta voi kirjoitella sähköpostiin.
Saako nusessa pilluu?
Vaan kyllä irtovvaaa!!!
Miettikee nyt kahesti ennen kun Nurmekseen muutatta !
Tiällä on se Nurmeksen lakikin joka voi tulla muualta tulleelle yllärinä !
Pieni paikka ja kaikki tuntee toisensa, jos ei naama miellytä oot pian kusessa !
Jos et ala joo joo mieheksi oot v....nen. Eläkeläisten muuttaminen ei pitkään lämmitä, nuoret älyää muuttaa muualle missä on elämisen mahdollisuus ja töi-
tä. Elä ainakaan muuta nurmeksen sivukylille, siellä asuu vain ne tyhmimmät
jäärät joista ei ollu edes minnekään lähtijäksi. Töitä et saa täältä ainakaan jos et niitä itse tuo. Kannattaa miettii kahesti !
"minä tiijän-nimimerkille". Olisikohan aika joskus katsoa peiliin. Kovin suppeat ovat näkemyksesi. Ehkä on hyvä käydä hakemassa sivistystä maailmalta. Menestystä siellä. Kyllä nurmeslaiset ovat aika suvaitsevaista ja mukavaa väkeä. -Vika saattaa olla siellä peiliin katsojassakin.
mites onko persettä tarjolla?
On muuttaa jos haluaa itselleen edes jonkinlaiset tulevaisuuden näkymät. Ei töitä, ei naisia.
Nurmes on loistava paikka. Hyvät palvelut, kaunis ja monipuolinen luonto, mukavia ja välittömiä ihmisiä sekä edullisia asuntoja on tarjolla niin keskusta-alueelta kuin vähän sivummastakin. Paikkakunnalla on tekemisen meininki. Nämä olivat meidän perheellämme niitä kriteerejä, joiden perusteella teimme muuttopäätöksen Nurmekseen. Täällä on hyvä lasten kasvaa kohti aikuisuutta. Samoin täällä on vielä naapuriapukin arvossaan. Nurmes on eittämättä eräs vetovoimaisimmista paikkakunnista lähivuosina. Tiedämme vaimoni kanssa useita kaltaisiamme muuttoaikeista perhettä Ruuhka-Suomesta, jotka ovat tekemässä lähtöä pois oravanpyörästä.
Mutta kun ei saa pillua! Ainakaan alle 40v naisen.
On todella outoa jos ei lortolta saa?
Onhan se Nurmes paikkana loistava ja monipuolinen luonto...... vain kun ei se tänä päivänä riitä, kun pitäis elää jollakin vielä. SIIS VIELÄ KERRAN ÄLÄ HYVÄ
IHMINEN MUUTA NURMEKSEEN, EI TÄÄLLÄ OLE TÖITÄ TÖITÄ TÖITÄ !!!
On asunnot halpoja mutta kun ei ole ostajia, siis rahaa !
Siitä vetovoimasta voi olla montaa mieltä.
Sitä tekemisen meininkiä ei oo vain näkyny, paremminkin tunnelma on että viimeinen sammuttaa valot.
Ns. kylähulluja suhteessa asukaslukuun riittävästi.
Ja siitä naisen puutoksesta..... ei täällä oo enää yhtään järissään olevaa
alle 40 v. naista....... he he heeeeeeeeee !
Ja vielä toistaiseksi seksi Somali vapaa .
olisipa minunkin tilanteessani lortolta saaminen se ykköstavoite. valitettavasti arvostan persoonaa niin paljon että se karsii aikalailla kaiken täältä. olen sen verran kieroon kasvanut persoona, jotta hakuprosessi voi osoittautua mahdottomaksi tehtäväksi. ei välttämättä ole edes paikkakunnan vika vaan liian erikoiset mielikuvat hyvästä naisesta enkä nyt siis tarkoita ulkonäköä pelkästään.
Nurmekseen tarvitaan ideoita ja nuoria niitä toteuttamaan !
Ei mopolla ajalu paljon kehitä mutta jos vaikka tietokoneella taikka muuten osaisi jotakin Youtubeen tehdä - niin siitä saataisiin hyvin uusia ideoita.
Nurmes tarvitsee raakaa vaihtuvuutta päättäjiin ruvetaan välillä tekemään töitä jätetään joululaulut sun muut vähemmälle
Asukkaat = Ihan liian hullua porukkaa, näkeehän sen jo näistä vastauksistakin!
Nuse on työttömälle juopolle hyvä paikka. Asunnot halpoja, ryyppyseuraa riittää ja sossusta irtoaa mukavasti juomarahaa!
Itse en ole Nurmeksesta päinkään alunperin ja menin Nurmekseen asenteella, ettei tänne voi jäädä ja muutinkin pois heti, kun sain työpaikan suuremmasta kaupungista (alueelta, josta itse olen kotoisin). Nurmeksesta en tiennyt juuri mitään ennen sinne muuttoani. Jos olet ammatissa, jossa joudut ihmisten kanssa tekemisiin, saat "pikkujulkkiksen" aseman. Sama tilanne on kaikissa muissakin samankokoisissa pikkukaupungeissa. viihtyminen on asenteesta kiinni. Nurmes ei ole sen huonompi tai sisäänlämpiävämpi kuin mikään muukaan Itä- tai Pohjois-Suomen tai Etelä-Pohjanmaan vastaavan kokoinen paikkakaan. Kaikissa alle 10 000 asukkaan kunnissa ihmiset tuntevat toisensa.
Olisitko valmis muuttamaan takaisin tai harkitsemaan pois muuttoa uudelleen missään tilanteessa
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
ei ikinä!!!!
= muutin lieksaan,ja tuppu kyläkin tämäkin,mutta on täällä sentään jotain elämää.
Muutin pois 12 vuotta sitten, nyt harkitsen vakavasti paluumuuttoa. Ei tämä Etelän vilske sovi maalaistytölle, koti-ikävä on kova. Työt vissiin pittää tuua tullessaan :)
Istutko työvälineesi päällä?
olet jo aika kauan asunut muualla pidä kiirettä työvälineesi väljähtyy ja rupsahtaa.
suatanpa pirruuttani muuttaa takasin kyläkoirien haukuttavaksi. SIinäpä haukkuvat, miuti vaan narraa ahvenia.
Tervetuloo vaan kyllä tänne sopii hippa kuin hippakin ei kylä ole sen
kummempi kuin muutkaan kyläpahaset.
Muutin opiskelupaikan saatuani toiselle paikkakunnalle. Olen asunut Nurmeksessa 22 vuotta. Nautin opiskelu ajasta Nurmeksessa, oli paljon kavereita ja pidettiin hauskaa. Sitten pikku hiljaa, kun oman ikäluokan kaverit lähtivät "maailmalle", niin alkoi tuntua, ettei siellä ole mitään mikä siellä minua pidättelisi.
Muutin isommalle paikkakunnalle, kävin koulun, sain töitä, perustin perheen ostin talon ja kotiuduin uudelle paikkakunnalle. Nautin elämästä täällä. Käyn säännöllisesti Nurmeksessa. Jostain syystä sinne mennessä, haluaisin jo takaisin kotiin. Ilmapiiri on sellainen kuin ihmiset olisivat luovuttaneet ja negatiivisuus kasvaa pyörivän lumipallon lailla. Tuntuu, että elämässään onnistuneita ja menestyneitä kadehditaan ja selän takana puhutaan paskaa. Toivoisin, että ihmiset osaisivat arvostaa omaa elämäänsä ja esim. työpaikkaa, joka ei ole Nurmeksessa itsestään selvyys.
Nurmeksesta ikävä jäi hyviä kalavesiä. En osaa kuvitelle sellaista tilannetta, että muuttaisin Nurmekseen takaisin.
Nurmes on aina Hikipedian väärti palstallaan ,Persläpi mikä persläpi