Ihmiset aina höpöttävät kuinka se ja se on selvinnyt hengissä esim. psyykelääkkeiden avulla. Okei onhan se näinkin.
Mutta miten helkkarissa nämä ihmiset saadaan vielä elämään energistä ja rakentavaa elämää. Se nimittäin katoaa aivan varmasti heiltä näiden psykiatristen hoitojen myötä (nimimerkillä asioita nähnyt). He ovat kuin käveleviä haamuja vailla minkäänlaista mahdollisuutta oikeaan rakentavaan elämään. Eikö missään tai kenelläkään todella ole mitään vaihtoehtoisia ja erilaisia auttamistapoja. Ihminen kyllä lentää kuuhun ja surffailee ympäri maailmaa. Mutta missä on toimiva mielen tiede vai eikö sitä ole??? Kertokaa!!!
Mutta miten helkkarissa nämä ihmiset saadaan vielä elämään energistä ja rakentavaa elämää. Se nimittäin katoaa aivan varmasti heiltä näiden psykiatristen hoitojen myötä (nimimerkillä asioita nähnyt). He ovat kuin käveleviä haamuja vailla minkäänlaista mahdollisuutta oikeaan rakentavaan elämään. Eikö missään tai kenelläkään todella ole mitään vaihtoehtoisia ja erilaisia auttamistapoja. Ihminen kyllä lentää kuuhun ja surffailee ympäri maailmaa. Mutta missä on toimiva mielen tiede vai eikö sitä ole??? Kertokaa!!!
Vastaukset 32
Vanhimmat
Minäpä olen nähnyt työssäni noin 3000 psyykenlääkkeitä käyttävää ihmistä, joista ei varmasti näe päällepäin että heillä olisi psyykkisiä ongelmia ja työnsä hoitavat hyvin.
Valehtelet ihan pokerinaamallakin vielä!
Ei näy päällepäin! Sitäkö te hoidattekin! Eikös hoidon tarkoitus ole hoitaa syyt (ei ainostaan oireita) pois, niin että potilas voi ennenkaikkea sisäisesti/mieleltään hyvin. Hän voisi riemuita ja iloita silloin kun siihen on aihetta. Nämä lääkkeet kun poistavat (nehän "turruttavat"/"piilottavat" ne oireet oikeasti) teidän mukaan nämä pahat olot. Mutta kun lääkkeet poistavat myös todellisen ilon tunteen näiltä ihmisiltä elämästä (ja se on elämän virtaa). Ja sinun on minulle turha selitellä, että ei poistaisi. Tunnen niin monta mielialalääkitystä käyttävää ihmistä, että voin todeta sen itse keskustelemalla heidän kanssaan ja tarkkailemalla heitä.
Mikä kirjoituksessani oli valhetta?
Syiden ja seurausten hoitaminen ei ole niin simppeliä mitä yleensä luullaan. Se on paljon laajempi ja monimutkaisempi asia kuin mitä annat viestissäsi ymmärtää.
Esim syöpä. Pitäisikö hoitaa ensin syitä (liikaa tupakkaa, aurinkoa tai alkoholia) vai keskittyä sen kasvaimen aiheuttamaan oireeseen?
Esim sepelvaltimotauti. Jos oireet alkavat sydäninfarktilla, pitäisikö ensin hoitaa syyt eli ruokavalio ym? Vai saisiko tällä sinun logiikalla mennä hoitamaan oireita? Eli käyttää beetasalpaajia jotka voivat ehkäistä hengenvaarallisia rytmihäiriöitä?
Esim Downin syndrooma. Pitäisikö ensin yrittää poistaa ylimääräiset geenit? Vai voisiko koettaa oireiden hoitamista ennen kuin tämä on edes mahdollista?
Psykiatria on samanlaista kuin muukin lääketiede. Potilasta pyritään auttamaan niillä keinoilla mitä on. Muussakaan lääketieteessä ei nykykäsityksen mukaan voida poistaa syitä. Joskus täytyy hoitaa pelkkiä oireita. Joskus oireiden hoitoa tarvitaan että varsinainen hoito (leikkaus, psykoterapia) onnistuisi.
Esitän kovin varmana tietosi siitä että lääkkeet turruttavat. Millä pätevyydellä voit arvioida mielialalääkkeiden vaikutuksia tarkkailemalla ihmisiä ja keskustelemalla heidän kanssaan? Oletko aivan varma että että päätelmäsi ovat tosia?
Suostuisitko kokeeseen, jossa sinun pitäisi arvioida, käyttääkö joku psyykenlääkkeitä vai ei?Sinun täytyisi pystyä ilmoittamaan esim tuhannesta ihmisestä tarkalleen juuri ne, jotka käyttävät mielialalääkkeitä ja ne jotka eivät käytä. Minä kun en usko että kukaan ihminen kykenee tällaiseen. Olen kyllä tavannut sellaisia jotka näin väittävät, mutta heidän suhteensa en todellakaan ole vakuuttunut kyvyistä. Vaan siitä että heillä on aivan hirveän paljon ennakkoluuloja ja näillä perusteilla he ns päättelevät asioita.
Tullaan taas vanhaan ongelmaan, kumpi oli ensin, muna vai kana.
Oletko varma, että mielialalääkkeet vievät ilon, riemun ja muut positiiviset asiat ihmisen elämästä. Vaikka tuntisit kuinka monta lääkkeiden käyttäjää, se ei muuta sitä asiaa, että he mitä luultavimmin ovat siksi kääntyneet lääkärin puoleen, kun positiivisuus on kadonnut.
Lääkkeet eivät tee ihmeitä, niitä täytyy usein käyttää pitkään, ennen kuin elämisen laatu paranee. Sitten kun tuntemasi ihmiset kertovat lopettaneensa lääkityksen, sinä tulkitset sen siten, että lääkkeitten turruttava vaikutus on väistynyt, vaikka he lopettivat lääkityksen siksi, että se oli heidän mielensä saanut takaisin raiteilleen eivätkä he siksi enää tarvitse lääkkeitä.
Miksi luulet tuntemiesi ihmisten suostuvan käyttämään lääkkeitä, jos väittämäsi olisi totta? Sinä et sittenkään voi tuntea toisen tuntemuksia. Sinä et näe päälle, miten paha olo voi jonkun sisällä olla. Useinhan ihmiset yrittävät viimeiseen asti tulla toimeen ilman lääkkeitä tai muuta psyykkistä apua, siksi tilanne pääsee niin pahaksi, että sen korjaantuminen vie aikaa. Lisäksi siinä vaiheessa, kun ihminen lakkaa sinnittelemästä ilman apua, tilanne näyttää ratkaisevasti huonontuvan. Todellisuudessa, se tuli esiin, mitä oli piiloteltu.
Minä en kuule tulkitse yhtään mitään, havainnoin vain. Vaihtoehtoja??? Meillähän on valtion rahoittamat "ammatilaiset". Ei siinä vaihtoehtoja tarjoilla. Toisten hullujen käsiin vain odottamaan kohtaloansa (joka ei ole ruusuinen).
Kommenttisi on kuin nimimerkkisi "pahemmin tulkittuna".
Itse potilaana kokemani tapaus: psykoosissa olo oli karmea ennen kuin tajusin itse hakeutua lääkäriin.
Pari pilleriä syötyäni aloin taas tajuta maailman kuin ennenkin ja valtava ahdistus alkoi pikkuhiljaa tasaantua. Jos nykyaikaista lääketiedettä ei olisi, niin olisin todennäköisesti toipunut, mutta olisi kestänyt vuosia. Ja tuska olisi ollut kova.
Kolme viikkoa sairaalassa ja ei päivääkään sairaslomaa tähän mennessä (10v.)
Joten on turha puhua paskaa psyykelääkkeistä.
Toki ihmiset on erilaisia ja lääkevaste ja muut edellytykset toipua on erilaisia.
Sano mitä sanot (mistä edes tiedän oletko sepittänyt koko tarinan), myrkkyjä ne huumelääkkeet kuitenkin ovat.
Tuhansia tällaisia tarinoita on kirjattu ylös. Mm lääketieteen tietopankki on auki eli sen kun etsimään
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?db=PubMed
Ainahan tällaisia sivuja voi puuhastella kuka vain. Ei nämä webbisivut mitään todista! Taas yritetään syöttää auktoriteetin omia totuuksia. Tämähän on aivopesua!
Miksi olisin sepittänyt kokojutun.
Juttu on tosi
ja sitkeydellä selvisin ja tosiasioiden tunnustamisella. Oli kuitenkin todella vaikeita vuosia,taustasta johtuen lääkärit olivat liian varovaisia lääkityksen suhteen, en saanut riittävää lääkitystä, ja joiduin kärsimään turhaan.
No ei siinä mitään, töissä käytiin ja myöhemmin työnohessa opiskelin amk:ssa pari vuotta.
Ikävä kyllä ns. huumelääkkeet eivät ole myrkkyjä vaan lääkkeitä, jotka kuuluvat niitä tarvitseville vaikka jästipäät suomalaiset ovatkin niin kovin tietäväisiä.
Myrkkyjä myydään kadulla ja niitä kutsutaan huumeiksi.
Niin usko jo! Samaa paskaa ne on kaikki, vai eri rasiassa. Toiset tarjoaa vain valtion ylläpitämä virallinen taho. Ei se niitä aineita miksikään muuta. Psykiatrithan ne ovat huumeet tänne luoneetkin aikoinaan!!! That is it.
Käy katsomassa ja kerro millä perusteella sanot näiden sivujen olevan "puuhastelua". Kyseessä kun lienee maailman arvostetuin mahdollinen kokoelma tieteellisten artikkeliden lyhennelmiä.
Tietämättömyytesi tästä tietolähteestä ei liene suuri yllätys. Kannattaisi ottaa edes perusteiden perusteiden alkeista ennen kommentointia.
Muiden lukijoiden on syytä huomata että osa täällä ohjeita antavia ei ole edes alkeista perillä. Kehotan myös nimim."Kusettajaa" kertomaan tämän jatkossa viestiensä lopussa.
"Toiset tarjoaa vain valtion ylläpitämä taho".
Olet tainnut lukea "uljatta uutta maailmaa".
Kehottaisin plaraamaan puhelinluetteloa ja etsimään lähimmän psykiatrin.
kuulostaa nimittäin hieman vainoharhaiselta.
Luultavasti luonto itse on luonut huumeet kasvien muodossa, suojellakseen itseään tai saavuttaakseen edun muihin nähden.
No ole sitten sinisilmäinen tässä asiassa (mutta pidähän silmäsi auki). Sehän on tietenkin sinun oma päätöksesi mitä päätätkin. Toivotan menestystä valitsemallesi tielle! Toivon ihan vilpittömästi, että olet tehnyt oikean valinnan ystäväiseni, koska se on sinun tulevaisuutesi.
Älä nyt kallonkutistaja ala tunteilemaan. No tottakai ne nyt tämän vuodattelevan kirjoitelmasi perusteella ottavat omaksi totuudeksi teidän mielenhuijareiden esittämät totuudet (vaikka ette reppanat edes tiedä miten ihmisestä tulee mielisairas ja tämä on kyllä erittäin huolestuttavaa). Kaikenlaisia korjaajia sitä maailma kantaakin...
Olen onneksi saanut uuden mahdollisuuden, terveeseen ja tuottavaan tulevaisuuteen.
Kiitos psykiatrian ja lääketeollisuuden.
"Vain oma mielikuvitukseni on mahdollisuuksieni kattona"
No itse psykiatrihan se siellä kuikuilee nimimerkin takana. Jäitpäs kiinni.
Siitä sais hyvän duunin kun on jo psykiatrikin.
Ja vielä lääkityksellä.
Luultavasti työpaikka hakemukseen pitäis jonkin näköinen lupakirjakin olla. Ei taida ajokortti riittää.
Kerroin sinulle mistä löydät helposti adekvaattia tietoa. Ihan vastaisen varalle. Mikä siinä on muka tunteilua?
Taidat itse syyllistyä tunnetason argumentointiin (kallonkutistaja, kirjoitelma, reppana). Anna tulla vaan reippaasti kaikki faktatieto millä kantaasi perustelet. Laita vaikka otsikkoon että nyt tulee faktaa, etten joudu lukemaan näitä alatyylin heittojasi.
Luvallani voit tarkastaa asiaa sivuvahdilta (joka taitaa olla jo lomalla kun asiattomuuksia ei saada siivottua). Ja kerro samalla että täällä voi pistäytyä useammin.
ongelmaisten ihmisten omat arviot tilanteestaan ja sen hoidosta mielestäsi asiattomuuksia?
Onko pelkästään lääketeollisuuden edustajien linja asialinjaa?
Maksetaanko sinulle siitä että propagoit lääketeollisuuden tuotteita keskustelupalstoilla?
Kai täällä on turha kysellä asialinjan perään. Ihmiset tykkäävät purkaa tunteitaan nimimerkin takaa ja kai se on jotenkin inhimillistäkin.
Nämä kaksi kysymystä eivät kyllä vie keskustelua yhtään eteenpäin. Toisaalta niillä halutaan kai luoda käsitystä, että tarkoitusperäni olisivat epärehellisiä. Pitäisikö jokaiseen vihjaukseen vastata ja onko hiljaisuus myöntymisen merkki? Lukija voi itse arvioida näiden kysymysten arvon tämän keskustelun kannalta. Eräsmies vaihtaa todennäköisesti nimimerkkiä ja jatkaa kyselyään.
Tekisi mieli luovuttaa ja jättää tämä keskustelualue ennalleen ja "sokea ohjaa sokeaa"-meininki saisi jatkua. Jotenkin tällainen vastaaminen ihmisten kysymyksiin vain tuntuu minusta hyvältä ja koen että minullakin on moraalinen velvollisuus tällaiseen toimintaan.
"Onko pelkästään lääketeollisuuden edustajien linja asialinjaa?
Maksetaanko sinulle siitä että propagoit lääketeollisuuden tuotteita keskustelupalstoilla?"
Otaisitko psykoottisen ihmisen asumaan luoksesi ilman,että hänellä on lääkitystä.Kestäisitkö sen,että hän vuorokaudet ympäriinsä pesisi kukkamultasi fairilla,koska naapuri on myrkyttänyt salaa mullan.Miltäs kuulostaa,luulen,että alkaisit jonkun päivän jälkeen toivoa,että hänellä olisi jonkinlainen lääkitys,joka selkiyttäisi hänen ajatusmaailmaansa.Asukin löytäminen tuskin tuottaa vaikeuksia,näitä avohuollon kukkasia pyörii kaduilla ihan riittävästi vailla asuntoa-kiitos yhteiskunnan eli siitä vain valitsemaan ja tekemään hoitotyötä ilman lääkitystä.Täytyy nähdä todella sairas ihminen jotta voi tajuta mistä kirjoittaa ainakin näissä mielenterveysasioissa.
Lääkkeet selkiyttää ajatusmaailmaa? Nehän vievät tietoisuutta alaspäin eikä mitään muuta. Sellainen on huumeiden vaikutus ihmiseen! Pestään sitten fairyllä yhdessä kukkia ja vaikka muutakin. Olisi kiva piristysruike joka päiväiseen arkeen
Jaa että ottaisit psykoottisia kotiisi? Se käy hyvin helposti. Ilmoitat vain tänne osoitteesi.
Lääkkeillä saattaa olla etuja luonnonmenetelmien suhteen:
Kuhne-hoitajien raju tilitys
"Lapsiuhri tarpeen hoidon suosiolle"
Ranualainen pikkupoika kuoli viisvuotispäivänään,
kun hänen diabeteksensä insuliinihoito vaihdettiin kuhne-kylpyihin. Pojan vanhemmista ja luontaishoitoa antaneista Ritva Rissasesta ja Pauli Lehtosesta on tehty rikosilmoitus. Heitä epäillään kuolemantuottamuksesta, kivun ja säryn aiheuttamisesta. Kuhne-guruja syytettäneen myös lääkärinammatin laittomasta harjoittamisesta.
..
-On hirveän valitettavaa että pieni lapsi joutui olemaan uhrina. Myöhemmin varmasti ymmärretään että hänen antamansa uhri oli tarpeen, jotta hoitomuoto saa lisää kannattajia, sanoo Ritva Rissanen rauhallisesti.
...
Viisivuotissyntymäpäivänään menehtyneen pikku-Laurin vanhemmat varoittavat kuhne-hoidon vaaroista.
-Kenenkään ei pitäisi jättäytyä yksin kuhne-hoidon varaan, josta ei ole muuta näyttöä kuin luulot ja uskomukset. Ainoa meille jäänyt varma näyttö hoidosta oli, että menetimme rakkaan lapsemme.
Pojan ihoon paloi rakkuloita
Rissanen ja Lehtonen eivät suoraan syytä ranualaispojan vanhempia vaikka uskovatkin että hän kuoli hoito-ohjeiden epätarkkaan nuodattamiseen. Jos vanhemmat osaavat noudattaa insuliinihoitomääräyksiä, miksei sitten kuhne-ohjeita?
- En tiedä, vastaa Lehtonen.
Rissanen oli paikalla kun poika vajosi tajuttomuuteen. Hän kiirehti Vihdistä Ranualle vanhempien ilmoitettua että vievänsä lapsen sairaalaan. Vanhempien mukaan Rissanen pyysi perumaan sairaala-ajan.
-Lähden aina itse tutkimaan vaikeita tapauksia. Tiedämme että insuliini - kuten kaikki verenpainelääkkeet - voidaan jättää pois, jos kuhne-ohjeita noudatetaan, sanoo Ritva.
...
Rissanen vetäytyy sanomalla lapsen kuolleen siksi että hänelle annettiin liian haaleita höyrykylpyjä. Hän korostaa että höyrykylvyissä veden on oltava kiehuvaa.
...
Lisäksi Rissanen oli juottanut kohonneesta verensokerista kärsivälle lapselle hunajavettä.
...
"Valvontaa tiukennettava"
Pikkupojan kuolema on järkyttänyt vaihtoehtohoitoihin erikoistuneen lääkärikunnan.
-Olen hirveän pettynyt, että kaikenmaailman puoskarit saavat vapaasti tehdä ihmisten terveyden kustannuksella mitä sattuu, sanoo lääketieteen lisensiaatti Markku Pirinen Lääkärikeskus Bios Oy:stä Oulusta.
...
-Valvontaa olisi huomattavasti tiukennettava. Yhtenäinen terveydenhuollon peruskoulutus tulisi olla vähimmäisvaatimuksena vaihtoehtotyössä toimimiselle.
...
-Lääkärin näkökulmasta insuliinihoidon poisjättäminen tuntuu kohtuullisen hirveältä, sanoo dosentti Heikki Pirttiaho Oulun yliopistollisesta keskussairaalasta.
...
Kuhne-gurujen kanta on juuri päinvastainen:
-Ei lääketehtaiden mafia, eivätkä voidellut lääkärit voi luonnolle mitään. Me olemme täysin vakuuttuneita, että pelkkä vesi poistaa ihmisestä taudinainekset. Se on lääketehtaille ja koululääketieteelle skandaali, koska vesihoito on käytännössä ilmaista, julistaa Lehtonen.
Kuinkas monella eri nimimerkillä sinä vierailet tällä palstalla, ystäväiseni?
Tarpeeksi monella.
No niin.. Eipä ollut kovin vaikea arvata :)
Eihän aids:n ole keksitty parantavaa lääkettä.Psykiatrissa on lääkityksessä edistytty paljon vuosikymmenten saatossa,muu hoito on nyt idiootti äänestäjien vuoksi retuperällä,ei hoitopaikkoja,päteviä työntekijöitä jne.Joskus tilanne vaan on sellainen,että tokkuraisuus lääkkeestä on parempi kuin ihmisen olo ilman lääkettä.Itse kokeneena en voi olla ihmettelemättä kirjoitusta,se ei riitä että on sivusta seurannut näissä asioissa.Jos haluat parantaa tilannetta,mieti ketä äänestät.
Ei välttämättä, jos löytyy oikea lääke. Itse olen nyt jonkun aikaa syönyt SSRI-lääkettä, ja olen huomannut, että tarmoni paiskia töitä on lisääntymään päin. Tätä ennen oli vaikea keskittyä töihin. Tunnen yhden ihmisen, joka paiski Prozacin voimalla väitöskirjan kasaan ja on nyt proffana hyvässä yliopistossa.
Juuri kun olin kirjoittanut, kone sanoi 'tilt'...
Olen syönyt lääkkeitä pitkään. En ole turta, olen perheellinen, meitä on 5 kun koira tietysti lasketaan mukaan. Ilman lääkkeitä olisin neljän seinän sisällä...mutta nyt...hah. Ja tunnen rakkauden perhettäni kohtaan, rakastan ystäviäni, koen erilaisia tunteita.
Jos sinun päätäsi särkee, tai kenen tahansa keskivertosuomalaisen, hän ottaa Buranaa tai Aspiriinia...jos on bakteeritulehdus, otetaanpas antibioottia-juuri tiettyyn tulehdukseen sopivaa.
Miksei siis saisi lääkkeitä käyttää, jos ne helpottavat elämää???
Töissä, kotona hellan ääressä, ulkona, lenkillä, luistelemassa kun on jää jne jne jne
Mikä niissä pelottaa?
Etkö itse ole syönyt eläissäsi mitään "kemiaa"???
N