Avoliitto voisi ehkä olla neutraali, muu loukkaa uskontoamme

Addsubdivmul

Voisiko joku valaista mitä homot ja lesbot nykyään menettävät, kun avioliitto on miehen ja naisen liitto? Onko kyse lapsenkasvatusoikeudesta vaiko rahallisista eduista? Onhan paljon yksinhuoltajiakin, joiden suuntautuneisuudesta ei kukaan tee numero, kuten eivät tee heterotkaan omastaan.

Näyttäisi siltä, että liikkeellä on joukko "pimahtaneita" pirun kätyreitä tms., joiden olisi syytä hävetä sitä, että haluavat syvästi loukata toisia ihmisiä ja heidän uskoaan! Miksi pidetään niin kovaa ääntä suuntautuneisuudestaan, kun sen voi täysin pitää omana asianaan ja antaa myös muiden olla rauhassa. Lapsellista vouhotustako, kuten näyttää?

Jos on suuria menetyksiä, niin eikö avoliitosta voisi tehdä neutraalin ja pitää avioliitto ennallaan. Muu loukkaa uskontoamme, koska avioliitto on eräs peruspilareista.

Myöskään kirkko ei voi toimia Raamatun sanaa vastaan! Jos niin kuitenkin tapahtuu, kehoitan uskovia vaihtamaan esimerkiksi katoliseen kirkkoon. Näin sanoo ainakin vaimoni tekevän ja minä seuraan varmuudella mukana.

10

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Addsubdivmul

      Avioliittoon meno on valinta- ei tasa-arvokysymys. Yhtä hyvin voitaisiin vaatia ikä-, lukumäärä- tai vaikkapa kohdeneutraalia liittoa. Kaikki nämä loukkaisivat sekä oikeustajua että uskoa. Avioliiton merkitys on niin suuri, ettei sitä pidä rikkoa. Miten sen selvemmin sanoisi, kuin Raamattu sanoo, elämänkokemus ja historia kertoo.

    • Sulupuoli neutraali avioliittu.
      Puolison kuoleman jälkeen puolisolla on eri oikeudet kumppanin pesään, kuin jos he eläisivät avoliitossa.

      Miten raamattu voi estää kyseisen asian?
      Suurin osa suomalaisista ei usko koko kirjan tarinoihin.
      Kokoajan kasvava jouko suomalaisia eroaa kirkosta.

      Tuomari voi vihkiä nähä avioliitot.

      Muistutus.
      Suomessa avioliitto perustuu suomen lakeihin, ei raamattuun.

      Koska KD alkaa vaatimaan muiden raamatun "oppien" noudattamista.

      Ensimmäisenä odotan, että noudatetaan raamatun kohtaa jossa sanotaan että ne jotka ovat pyhäpäivänä töissä tulee tappaa....

      • valehtelioille?

        Mitä se käske tekemään valehtelijoille, puolueen johdolle?


    • taloudellisia etuja

      Avioliitto turvaa lesken ja lasten edut:
      Omaisuuden jako (avio-oikeus/ avioehto)
      Leskeneläke toisen kuollessa
      Puolisoiden välinne elatusvelvollisuus
      Erossa omaisuuden jako
      Verotuksessa joitakin vähennyksiä, joita saavat jo nyt
      http://portal.vero.fi/public/?contentid=9523&nodeid=8342

      Ainakin nämä.

    • KD puolue yrittää estää oman maan kansalaisia saavuttamaan ylläolevat edut.
      Yksikään niistä eduista ei ole raamatun mukainen, vaan suomen lakien.

      Millä perusteella KD yrittää pienentää Suomen Kansalaisten lain mukaisia etuja.

    • Hiljainen Ääni

      "Miksi pidetään niin kovaa ääntä suuntautuneisuudestaan, kun sen voi täysin pitää omana asianaan ja antaa myös muiden olla rauhassa."

      Miksi uskovaiset pitävät sitten niin kovaa ääntä suuntautuneisuudestaan, kun sen voi täysin pitää omana asianaan ja antaa myös muiden olla rauhassa?

    • Ajatollah

      Täytyy kuitenkin muistaa, että avioliittoon voidaan vihkiä uskonnottomasti maistraatissa tai sitten uskonnollisesti tiettyjen uskonnollisten yhteisöjen toimesta. Homot ja lesbot voitaisiin vihkiä avioliittoon aivan hyvin maistraatissa. Silloin ongelmana eivät olisi mitään uskonnolliset rajoitukset.

      Suurin ongelma tässäkin on kuitenkin se, että Suomessa kirkkoa ja valtiota ei ole erotettu toisistaan normaalin sivistysmaan tapaan vaan käytäntömme on yllättävän lähellä teokraattista valtiota, kuten Irania ja se on maamme sivistyksellinen musta piste. Maamme pitäisikin saada pikaisesti normaalin sivistysmaan kaltaiseksi.

      Ymmärrän toki, jos kirkon mielestä homot ja lesbot eivät voi avioitua, mutta valtion puolesta en edellä mainittua kieltoa ymmärrä. Eihän valtiolle kuulu sekään, että muslimit eivät voi uskontonsa puolesta syödä sikaa tai hindut naudanlihaa.

    • Tasapuolisuuden vuokis kristilliset voisivat tehdä aloitteen, että kouluissa ei saa tarjota kasvisruokaa, Kaikki emme syö kasvisruokaa.
      Raamatussa jeesus mursi leipää ja kalaa...
      Eli Raamatun mukaan kasvissyöjät ovat epänormaaleja ja heidät pitäisi terapialla saada normaaleiksi..
      Näin ainakin jos NINELin oppeja noudatamma...

      • On kiva jos on saanut jo omaa nimeä kantavan oppisuunnan, mutta ehkä sen sisältöä ei pitäisi ilman lupaa kehitellä.

        En muista, että edes vanhassa testamentissa olisi kasvisruuan syöntiä vaadittu rajoittamaan. Joka tapauksessa uusitestamentti vapauttaa kristityt ruokaan liittyvistä määräyksistä. Tosin kehoittaa kunnioittamaan niitä joiden vakaumus aidosti jotain ruokasääntöä vaatii.

        Mosessa asiassa Raamattu mahdollistaa joustavuuden: mutta yhdessä asiassa se on yksiselitteisen kielteinen; homoseksuaalisuuden suhteen.

        Se on Jumalalle kauhistus ja vastoin sitä elämää, jonka Jumala on ihmiselle osoittanut hyväksi. Homoseksuaalisuus on siis pyrkimystä huonoon elämään, halveksuntaa Jumalaa kohtaan.

        Ja tämä ei ole mitenkään vanhentunutta. Myöskään homoseksuaalisuuden lääketieteellinen totuus ei ole aikojen myötä muuttunut. Kyse on poliittisesta painostuksesta. Kielletään tieto, joka on osoittanut homoseksuaalisuuden persoonallisuushäiriöksi. Väitetään että on epätasa-arvoista sanoa, että homoseksuaalisuus on persoonallisuus häisiä.

        Mutta silloinhan skitsofreenikot ja sosiopaatit olisivat syrjinnän kohteina: kun heitä ei homojen lailla hyväksytä "normaaleina".

        Lopultahan tämä johtaisi tilanteeseen jossa homoseksuaalisuus: skitsofrenia ja Sosiopaatit määrittäisi hyväksyttävän normaaliuden ja muiden tulisi elää heidän ehdoillaan.

        NINEL


    • rautaako?

      "Voisiko joku valaista mitä homot ja lesbot nykyään menettävät, kun avioliitto on miehen ja naisen liitto?"

      He rekisteröivät parisuhteensa.

      "Onko kyse lapsenkasvatusoikeudesta vaiko rahallisista eduista?"

      Eiköhän kyse ole rakkaudesta. Lapsenhankinnnasta ja rahallisista eduista on omat lakinsa. Silläkin saralla esiintyy vielä epätasaarvoa, mutta nuokin korjaantuvat piakkoin.

      "Miksi pidetään niin kovaa ääntä suuntautuneisuudestaan, kun sen voi täysin pitää omana asianaan ja antaa myös muiden olla rauhassa."

      Siksi että eri suuntautuneisuuden omaavien välillä vallitsee tällä hetkellä suuri epätasaarvo. Kun se on hoidettu asia rauhoittuu. Vain kristilliset vastustavat tätä normaalia kehitystä. Niin ja persut mutta niitä ei kannata vieläkään laskea.

      "Lapsellista vouhotustako, kuten näyttää?"

      Niin minustakin. Elä ja anna toisten elää. Tasa-arvossa.

      "Jos on suuria menetyksiä, niin eikö avoliitosta voisi tehdä neutraalin ja pitää avioliitto ennallaan."

      Ei titetnkään. Avoliitto ja avioliitt ovat laillisesti hyvin erilaisia. Avoliitossa on paljon löyhemmät säännöt monilta osin (esim eron ja perinnön yhteydessä).

      "Muu loukkaa uskontoamme, koska avioliitto on eräs peruspilareista."

      Moni muukin uskonnon toisarvoisista peruspilareista on kaatunut vanhentuneine. Varsinainen peruspilari lähimmäisenrakkaus ja suvaitsevaisuus. Muut ovat rekvisiittaa.

      "Myöskään kirkko ei voi toimia Raamatun sanaa vastaan! "

      Meidän kirkkomme salli ehkäisyn ja naispappeuden. Raamattu on liian vanha ohjesääntö meidän aikaamme. Koraanikin on 700 vuotta tuoreempi, mutta sekin on monilta osin aikansa elänyt. Mutta raamatun ja Koraanin (ja Talmudin) perusviesti on sama ja ajaton.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pike surkea

      Pike on surkea
      Ikävä
      15
      3960
    2. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      2
      1625
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      106
      1587
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      225
      1085
    5. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1068
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      124
      881
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      836
    8. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      817
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      805
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      45
      789
    Aihe