voi käyttää? Omia kokemuksianne?
Mitä kalkkitabletteja raskaana
kyselee maidon juoja
81790
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kalsiumin tarve on tosiaan raskauden aikana selvästi suurempi kuin muulloin. Jos käytät jotain raskausajan monivitamiinia niin niissähän on kalkkilisä jo itsessään. Muistathan kuitenkin käyttää riittävästi d-vitamiinia, jotta se kalsium imeytyy. Sitä voi (ja kannattaa) ottaa reilusti lisänä myös näin kesäaikana.
Mulla näyttäis olevan Calcichew D3 Forte purutabletteja. 500mg kalsiumlisä riittää kun kuitenkin maitotuotteita jonkin verran käytän, ja 10 mikrog D-vitamiinilisä on suositusten mukainen. Monivitamiinia en koe tarvitsevani kun ruokavalio on monipuolinen, ennen raskautta ja alkuraskaudessa käytin foolihappoa erillisenä valmisteena (sen tarpeellisuudesta ollaan montaa mieltä, ei virallinen suositus, mutta on viitteitä että siitä olisi enempi hyötyä kuin haittaa meille taviksillekin).
Apteekissa ovat asiantuntijoita tässä lajissa, joten jos käytät useampaa valmistetta, kannattaa kysyä sieltä että sopivat kaikki raskauteen ja ettei ole päällekkäisyyksiä. Joissain valmisteissa on huomioitava myös ottoajankohta, eli jos vaikka tarvitset jossain vaiheessa rautalisän, sitä ei kannata ottaa kalkkitabletin kanssa samalla kertaa.
Myös itse Calcichew-D3 ostin tänään
Kalsium sitraatti on hyvä valinta. Tuo karbonaatti on pelkää kuollutta liitua, joka tukkii suonet.
Kyllä normiruuasta saa kalsiumia ihan riittävästi, koska suomessa suositellaan kalsiumia ihan liikaa.
Kalsium kerääntyy kehoon, jos kärsii D-vitamiinin puutteesta ja tuo 10µg ei riitä talvella.
http://www.terveysportti.fi/xmedia/duo/duo99587.pdf
Raskaana olevan D-vitamiini tarve saataa olla jopa 100 µg/vrk.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/kalsium.htm
Itse en kyllä käytä mitään kalkki tabletteja, koska juon maitoa ja käytän maitotuotteita. Uskon kyllä saavani niistä ihan riittävästi kalsiumia nyt raskaanakin. Ja syön d-vitamiinia.
Ulkomailla tutkittua on, että kun juo 3 kuppia maitoa päivässä, tulee iso vauva
Kalsium ei yksin suojaa luustoa
http://www.iltalehti.fi/terveys/2011070213991596_tr.shtml
Puolet maailman väestöstä ei juo koskaan maitoa ja heillä on ihan hyvät luut.
Maito on miellä suuri bisnes.
Itse syön juustoa ja jogurttia. Maito maistuu pahalle ja en ole sitä juonut 30 vuoteen.