Suomen tukipaketti Italialle

Nostaako vai ei?

Olenko käsittänyt oikein, että eurokuplan rakentaneet maat ovat kiinnostuneet pitämään kynsin ja hampain kiinni Suomesta erilaisten tukipakettien kasaamisessa.

Koska a) Suomessa on hyvin rahaa pankkitileillä b) eläkevaroissa riittää sijoitettavaa.

Italy Ranked Riskier Than Hungary, Ireland - Bloomberg: http://t.co/X5U3Ikg | Italian riskeistä lisää suomeksi: http://t.co/RG1kQTu

Voisivatko pääministeri Berlusconi ja Katainen pitää aiheesta tiedotustilaisuuden? Ensi tilassa.

3

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • haloo Suomi

      Ja totuushan on ettei Portugali, Irlanti ja Kreilkka ole oikeasti sen huonommassa kunnossa kuin ne oli EU:iin liittyessä. Ne väärensi tilastot päästäkseen sisään ja porskuttivat jos silloin omilla eväillään. Pärjäisivät ihan hyvin ilman EU:takin.

      Vrt. Irlanti mainosti vielä 2001 että niillä on täys työllisyys. Eikä niillä ole sosiaaliturvaa tai yleisin verorahoin rakennettua turvaverkkoa kuten Suomessa (vaikka kansa on täälläkin aika perusköyhäää), ja laman tai yksittäisen epäonnen tullessa valtio auttaa kansalaisen takaisin jaloilleen, kuin vakuutus. Sitten Irlanti ihan itse puhalsi itselleen valtavan arvonnousukuplan ja kansalaiset ottivat velkaa sen kuplan verran. Nyt "köyhänä" päivänä varat ovat samat kuin alussa, vain velkaa enempi, kun kupla puhkesi. Ja kenellä se velka siellä on? Mihin ne mukamas duunit katosivat? Kuka sitä apua siellä kaipaa? Pankit vai kansalaiset? Mä en maksa sinne latiakaan.

      Nyt on tullut aika rahastaa EU:lta rahat pois. Siksihän ne siihen liittyivät. Ei niillä ole omaa veronmaksu järjestelmää ...kun kansalla ei ole rahaa, ja koska valtio ei tue...niin köyhyys tulee vain esille. Ei niille pidä maksaa mitään. Ne oli köyhiä jo tulessaan ja NIILLÄ OLI HYVÄÄ AIKAA järjestää omat asiansa...mutta niinhän ne eivät tehneet. Sama meno jatkui ja jatkuu edelleen ja pyytävät nyt rahaa EU:lta vain koska se on tapa. Ei ne muutu siitä miksikään.

      Voila....täysi kusetus. Suomalaiset meni retkuun.

    • mte

      Välittäjä setä
      1.9.2011 17:12
      0
      Eli olen tyhjänpäiväinen suunsoittaja, jolla ei ole vielä edes kivekset laskeutuneet!
      Pelin henkin on erittäin selvä, sinä kerrot kuka olet, minä lähetän sopimusluonnoksen jossa on minunkin tiedot. Sopimus viilataan molempia osapuolia (varmasti ja mukavasti) tyydyttävään kuntoon. Tulet sovittuna aikana sovittuun paikkaan ja taivutat sen putkesi ehtojeni mukaisesti. Ja lopputulos on, että olet tienannut luvatun rahamäärän. Varmasti nautit!

      P.S. Olet silmissäni luuseri ellet tartu tarjoukseen! Jos olet alle 17 vuotta saat vielä tikkunekun ja vähän ekstraakin meikäsedältä.

      Hei hei taivutelluin terveisin
      Välittäjä-setä

    • Hoh, hoh, hoh

      Ja tämä liittyi eläkesäästämiseen miten? Aasinsillan kauttako, että pitää itse säästää enemmän tulevia eläkepäiviä varten, kun annamme kertyneet eläkevaramme italialaisille?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      55
      11579
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      95
      8779
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      9
      4352
    4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      20
      3931
    5. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      5
      3851
    6. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      7
      3626
    7. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      89
      3560
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      13
      3419
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      34
      3202
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      45
      2375
    Aihe