Tuohon alempana olevaan harrastusketjuun liittyen haku:
Olisitko kiinnostunut tutustumaan erilaisiin harrastuksiin kaksin tai miksei vaikkapa porukalla? Käydään kokeilemassa islanninhevosilla ratsastamista, pelaamassa sulkapalloa, teatterissa, vaeltamassa Nuuksiossa, koirapuistoilemassa Sipoossa (jos olet koiraihminen), terassilla mojitoilla, opettelemassa melontaa, kokeilemassa pistooliammuntaa ja mitä ikinä keksitäänkin! Ja/tai tavataan välillä keskustellen kirjoista ja tehdään käsitöitä, käydään käsityömessuilla ja muissa tilaisuuksissa.
Asun Itä-Helsingissä, käyn töissä, lapsi on jo aikuinen joten aikaa olisi uusille harrastuksille. Nuo ylläolevat asiat olivat vain omia kiinnostuksenkohteitani, kaikkia ei tietenkään tarvitse toteuttaa ja vastaavasti olisin kiinnostunut kokeilemaan asioita, joita en itse ole edes tullut ajatelleeksi.
Laitan anonyymin sp-osoitteeni tänne jos näyttää siltä, että kiinnostusta löytyy.
Harrastuskavereita 40+ naiselle Helsingistä?
13
255
Vastaukset
- kljhfayt
Moi! Mä olen 33-vuotias nainen Espoosta.
Etsin myös uusia ystäviä. Jos haluat laita meiliä mulle.
Mun meiliosoite on [email protected]. - ratkaisu:
Mikset harrastaa miehesi kanssa?
- 17+13=1713
Minkä miehen? Ei ole ollut miestä muutamaan vuoteen.
- voi tätä elämätä
voi kun kuullostaa kivalta tuo aloittajan teksti :) tulisin kanssasi mielelläni, mutta kun ole työtön, ei rahani riitä moisiin harrastuksiin, joten onnea sinulle etsinnöissäsi.
minulla muuten sama tilanne kuin sinulla lapset lähteneet pesästä ja olen yksin, eikä miestä, harmittaa kovasti tämä tilanteeni, meillä olisi voinut olla hauskaakin .- T.Yötön
Samanlaisia juttuja ja harrastuksia haluaisin tehdä, työttömän budjetilla jää vaan haaveeksi. Onneksi käveleminen, luonto, puistoissa istuminen, koiran kanssa lenkkeily ja kirjastot ovat vielä ilmaisia. Joskus vaan kaipaisi aikuisen ihmisen seuraa.
- mennään vaan
Hei, mua vois kiinnostaa, asun myös Helsingissä (lähellä Malmia) ja olen vajaa nelikymppinen kahden pienen lapsen äiti. Olis kiva kokeilla seinäkiipeilyä, melontaa, vaeltamista........ ja istuskella terasseilla silloin tällöin "maailmaa parantamassa". Myös se teatteri ja muu kulttuuri kiinnostais uuden kaverin/ kaveriporukan kanssa. Laita viestiä jos vielä kiinnostusta!
- Aladdin52
Moikka! Mua kiinnostaisi tällä hetkellä juuri tuollainen mukava harrastus-ja keskusteluseura. Olen juuri eronnut, joten aikaa riittää. Olen 52-vuotias, mutta sekä fyysisesti että henkisesti nuorekas - ainakin omasta mielestäni :-) Ainoa "puutteeni" on se, ettei minulla sattuneesta syystä ole juuri tällä hetkellä autoa. Pidän eläimistä - tosin minulla vain kisuliini, jonka kanssa pitkät lenkit eivät oikein onnistu...Ota yhteyttä jos kiinnostaa.
Puheena olleita harrastuksia on tarjolla Eurosinkuissa, eurosinkut.net
Itse olen siinä teinin ja kypsän ihmisen välissä, ja eurosinkuissa käy valitettavan vähän nuorempaa väkeä...
Eli siis: aloittajalle ja muillekin kaikki on jo valmiina tarjolla mainitsemassani paikassa!- kotikulta
Ihanaa, seuraa siis löytyy! Enkä todellakaan tarkoita, että aina pitäisi kokeilla jotain maksullisia juttuja, pieni on vapaa-ajan budjetti itsellänikin. Esimerkiksi lukupiiri tai tapaaminen käsitöitä tehden tai aarrekarttaa askarrellen vaikkapa meidän taloyhtiön kerhohuoneessa ei maksa mitään. Tai lenkkeily koirien kanssa tai vaikka käynti Rajasaaren koirapuistossa.
Minulle voi laittaa postia osoitteeseen [email protected]
Jos joku tietää hyvän mustikkapaikan niin aloitetaan siitä! (Autoa ei minullakaan ole käytettävissä eli julkisten yhteyksien päässä pitäisi kuitenkin olla.) Tai jos Vartiosaari kiinnostaa niin käydään kiertämässä siellä luontopolku. - ode68
Kiinnostusta löytyisi yhteisiin harrastuskokeiluihin ja listasi oli kattava kuin olisin sen itse kirjoittanut eli kiinnostuksen kohteeni ovat samanlaisia.
Olen Itä- Helsingistä myöskin ja lapset jo teini-ikäisiä, joten aikaa olisi erilaisiin harrastuksiin.
Minulle voi laittaa postia... [email protected] - katinka1234
Ammunta, melonta ja terdereissut : ilmoittaudun! Teatteri ja kirjat on myös jees :D Asun myös Itä-Hgissä, olen samaa ikäluokkaa, sinkku ja työssäkäyvä urheilullinen nainen. Vai pitäiskö täst tehdä joku joukkokokoontuminen jo? XD
Terv. [email protected] - kotikulta
ode68 ja merisirri, teille on postia.
- mennään vaan
Mullekin voi laittaa postia, jos tarviitte lisää kavereita joukkoon, vastaukseni on tossa ylempänä =)
Meiliosoitteeni... [email protected]
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11586Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras991517Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva208978- 124849
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2797Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29770Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42751- 7734
- 61710