Ihmettelen suuresti erästä asiaa minkä olen tässä huomannut liikenteessä. Nimittäin vilkun käyttö, ja siinä varsinkin sitä kun vaihdetaan kaistalle joka on ainoastaan kääntyvä, kaistalle mennessä suurin osa jättää sujuvasti vilkun näyttämättä, MUTTA kun auto on jo kaistan päässä eli jo kääntymässä kaistalta josta ei pääse kuin siihen yhteen suuntaan niin siinä vaiheessa isketään se vilkku päälle. Eiköhän tyhmempikin jo tajua että siinä ollaan varmaan kääntymässä, eikö? Tietysti kaikkien taiteen sääntöjen mukaan sitä vilkkua pitäisi siinäkin vaiheessa käyttää, mutta eikö ole loogisempaa jättää se siinä vaiheessa pois ennemmin kuin kaistalle siirtyessä??? Kun se tuppaa kuitenkin olemaan sen verran vaikeaa sitä käyttää niin vaikka sitten silloin. Eli, näyttäkää sitä hemmetin vilkkua kun sirrytte kaistalle, ja jos on pakko se aina välillä jättää pois niin jättäkää silloin kun olette kaistalla joka on vain kääntyvä. Olen puhunut.
Vilkin käyttö.
8
212
Vastaukset
- on se vaikeeta...
ja nyt joku valopää pääsee heti kommentoimaan otsikon kirjoitusvirhettä, kaikille teille selvennykseksi, siis vilkun käyttö..
- Sormi Pori
"Vilkin"
*tirsk*- on se vaikeeta...
khihihihihihhiiii...
- morrenoliimos
Toinen asia mistä haluisin mainita tässä vilkkujutussa on vilkun käyttö liikenneympyrässä. Se on hyvin tärkeä ly:ssä varsinkin ryyhka-aikaan jotta liikenne pääsee ympyrään koko ajan eikä tarvitse tunkea, kun näkee että ahaa tuo kääntyy tuonne kun silä on vilkku. Mutta jos ei näytäkkään vilkkua niin sitten sen huomaa vasta kun se on kääntynyt ja silloin on jo myöhäistä lähteä kun takaa tulee hirveä jono kiertoliittymään...
- etpä taida ymmärtää
"silloin on jo myöhäistä lähteä kun takaa tulee hirveä jono kiertoliittymään... "
Kuinka niin myöhäistä lähteä?????
Eihän hirveä jono sinne kiertoliittymään pääse ellet mene alta pois. Suuntamerkkiä(vilkku) näytetään yleensä silloin kun poistutaan kiertoliittymästä. Ei liityttäessä sinne.
- morrenoliimos
Niin sitähän tässä tarkoitin juuri että jos joku ei näytä vilkkua poistuessaan ympyrästä sinusta ensimmäiseen vasemmalla tai samaan suuntaan kun itse olet tulossa ja hänen takaansa tulee taas uutta väkeä liikenneympyrään niin enpä usko että siihen ehtii reakoida niin nopeasti että ehtisi sinne väliin, kun taas jos tämä henkilö olisi käyttänyt ajoissa vilkkua niin silloinhan tuohon väliin olisi ehtinyt. Liikenneympyrä vaatii toimiakseen sujuvasti ruuhka-aikaan vilkun käyttöä!
- Kusti Kuskinen
Liikenteessä on erittäin paljon pölkkypäitä, joiden mielestä se ei kuulu kenellekään mihin hän on menossa.
Toivon sen takia, että liikenteessä torveilun takia menetetyn ajokortin takaisin saaminen maksaisi kaksi kertaa niin paljon kuin muuten maksaisi. Eiköhän panisi edes vähän miettimään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 424330
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1384079- 643736
- 993602
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans333547Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe653351- 862921
- 542835
- 252636
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p142344