Vilkin käyttö.

on se vaikeeta...

Ihmettelen suuresti erästä asiaa minkä olen tässä huomannut liikenteessä. Nimittäin vilkun käyttö, ja siinä varsinkin sitä kun vaihdetaan kaistalle joka on ainoastaan kääntyvä, kaistalle mennessä suurin osa jättää sujuvasti vilkun näyttämättä, MUTTA kun auto on jo kaistan päässä eli jo kääntymässä kaistalta josta ei pääse kuin siihen yhteen suuntaan niin siinä vaiheessa isketään se vilkku päälle. Eiköhän tyhmempikin jo tajua että siinä ollaan varmaan kääntymässä, eikö? Tietysti kaikkien taiteen sääntöjen mukaan sitä vilkkua pitäisi siinäkin vaiheessa käyttää, mutta eikö ole loogisempaa jättää se siinä vaiheessa pois ennemmin kuin kaistalle siirtyessä??? Kun se tuppaa kuitenkin olemaan sen verran vaikeaa sitä käyttää niin vaikka sitten silloin. Eli, näyttäkää sitä hemmetin vilkkua kun sirrytte kaistalle, ja jos on pakko se aina välillä jättää pois niin jättäkää silloin kun olette kaistalla joka on vain kääntyvä. Olen puhunut.

8

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on se vaikeeta...

      ja nyt joku valopää pääsee heti kommentoimaan otsikon kirjoitusvirhettä, kaikille teille selvennykseksi, siis vilkun käyttö..

    • Sormi Pori

      "Vilkin"
      *tirsk*

      • on se vaikeeta...

        khihihihihihhiiii...


    • morrenoliimos

      Toinen asia mistä haluisin mainita tässä vilkkujutussa on vilkun käyttö liikenneympyrässä. Se on hyvin tärkeä ly:ssä varsinkin ryyhka-aikaan jotta liikenne pääsee ympyrään koko ajan eikä tarvitse tunkea, kun näkee että ahaa tuo kääntyy tuonne kun silä on vilkku. Mutta jos ei näytäkkään vilkkua niin sitten sen huomaa vasta kun se on kääntynyt ja silloin on jo myöhäistä lähteä kun takaa tulee hirveä jono kiertoliittymään...

      • etpä taida ymmärtää

        "silloin on jo myöhäistä lähteä kun takaa tulee hirveä jono kiertoliittymään... "

        Kuinka niin myöhäistä lähteä?????

        Eihän hirveä jono sinne kiertoliittymään pääse ellet mene alta pois.


      • Suuntamerkkiä(vilkku) näytetään yleensä silloin kun poistutaan kiertoliittymästä. Ei liityttäessä sinne.


    • morrenoliimos

      Niin sitähän tässä tarkoitin juuri että jos joku ei näytä vilkkua poistuessaan ympyrästä sinusta ensimmäiseen vasemmalla tai samaan suuntaan kun itse olet tulossa ja hänen takaansa tulee taas uutta väkeä liikenneympyrään niin enpä usko että siihen ehtii reakoida niin nopeasti että ehtisi sinne väliin, kun taas jos tämä henkilö olisi käyttänyt ajoissa vilkkua niin silloinhan tuohon väliin olisi ehtinyt. Liikenneympyrä vaatii toimiakseen sujuvasti ruuhka-aikaan vilkun käyttöä!

    • Kusti Kuskinen

      Liikenteessä on erittäin paljon pölkkypäitä, joiden mielestä se ei kuulu kenellekään mihin hän on menossa.

      Toivon sen takia, että liikenteessä torveilun takia menetetyn ajokortin takaisin saaminen maksaisi kaksi kertaa niin paljon kuin muuten maksaisi. Eiköhän panisi edes vähän miettimään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      172
      13125
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      154
      5468
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4860
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      149
      3699
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      39
      2808
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      123
      1989
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      114
      1734
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      367
      1655
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      110
      1552
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      136
      1481
    Aihe