Rumat vuohenjuuret

X

Onko ehdotuksia, miten toimia, kun kevätvuohenjuuret kauniin kukintonsa päätteeksi muuttuvat rumiksi ja rehottaviksi? Olen leikannut ne alas, mutta ei se auta asiaa, rumia ovat silti tai sitten maa ihan mullalla.

Vuohenjuurikaistale on suurehko ja osin suuren perennapenkin keskellä, osin reunassa. Onko jotain perennaa, joka nousisi ikään kuin vasta vuohenjuurien mentyä ns. samalle paikalle (utopia)? Vai laittaisinko jotain kesäkukkaa vielä sinne väleihin jälkeen päin? Vai onko miuta viherpeukaloideoita? Vai pitääkö tämä vain joka vuosi sietää? Kiitos, jos keksit hyvän ehdotuksen. :)

3

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • katkon..

      Itse leikkaan kukkavarret poikki, lehdet alkavat senjälkeen kasvamaan isoiksi ja komeiksi.

      Laita vaikka vuorenkilpeä väleihin, se ainakin peittää.

    • tipitii..

      no miuilla on tuolla sellasia valkoisia, korkeita, kerrottuja päivänkakkaroita. peittää aika hyvin rupsahtaneen vuohenjuuripuskan. sitten siinä vieressä on myös JALOANGERVO. se levittää lehtensä hienosti levälleen, että pienemmät jääpi piiloon :)

      jos laittais esim. jaloangervoa ja vuohenjuurta vuorotellen, niin ehkä ne vuohet sitten sieltä katoaisivat lehtien alle piiloon :)

      • ap

        Kiitos teille! :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      144
      14417
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      39
      6015
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      161
      5608
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      312
      4407
    5. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      56
      4222
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      108
      3702
    7. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      21
      3670
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      29
      3607
    9. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      68
      2693
    10. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      15
      2145
    Aihe