Kuka väittää, että Suomi on jo Natossa? Ei moni, mutta kyllä niitäkin tampioita riittää kuten mm. ”Itse asiassa Suomi on jo Natossa jne..”..
Ei sellaista asiakirjaa ole olemassakaan ja mitä sotilaat tai poliitikot ovat keskenään sopineet, ei sellaisilla ole mitään virkaa varsinkin silloin kun he ovat entisiä politiikkoja ja hyvässä lykyssä entisiä sotilaita - nämä sopimukset voidaan mitätöidä.
Jos Euroopan itsenäistä puolustusta ei tule, ei se ole meidän ongelma pikemminkin se on muiden Euroopan maiden ongelma - olkoon orja kansaa jos haluavat olla. Vapaus ja demokratia viedään tarvittaessa yhdessä yössä, amerikkalaisittain (erityisesti heidän ulkopolitiikassaan ne ovat hyvinkin heppoisia brändejä, jotkut tosin pitävät ”vesiväreistä” kovin kiinni, mutta silloine ainakin repeytyy) ja kovemman ulkopolitiikan tulessa pelkkiä vesivärein piirrettyjä brändejä syyssateella.
Jos meidän täytyy olla kovina niin ennen oma vahva presidentti, kuin käytännössä vieraanvallan Yhdysvaltojen presidentin alla, ei tietenkään mikään pakosta kaiketi USA:n nuolija niin kuin Niinistö (ei Niinistö varmasti luonteeltaan nuolija ole, CIA on kait voidellut sen ja kenties mukana hänen presidentin vaalikampanjassaankin omalla tavallaan siis epäilen, niin se on oltava ja se mies on jos kuka CIA:n kiristeltävänä, kun ne tekee ei pelkästään "kivoja" jippoja jolla kiristää käyttäen hyväkseen "personalisuuskartoituksia", ei nämä mitään salatieteitä ole, varsinkin jos on resursseja, mikä missäkin parhaiten puree, aika usein pelkkä selväjärkinen päättely riittää (useimmiten) jos on ollut mahdollisuus tutustua herraan vähän paremminkin) Vastaehdokkaaksi jos tulee Liisa Jaakonsaari, no ei-häntä hyvillä tahdolla voi edustavana pitää, Varma Naton kannattaja hänkin ns ”CIA demari”, eli oikeistodemarina paremmin tunnettu. Valitse siitä sitten. jos on nämä kaksi Nato tyyppiä siellä silloin kuitenkin on, kuin ammattiyhdistysliikkeet metalli ja muut jyrää politrukeillaan Jaakonsaaren toiselle kierrokselle (jos siis ehdokkaaksi ryhtyy) ja näissä porukoissa on niin vähän niitä jotka viitsisivät ajatella edes äänestää, muuta kuin mitä ”kehotetaan”. Toki heissäkin poikkeuksia löytyy mutta ei vielä ehkä riittävästi. Ulko- ja turvallisuuspolitiikassa samaa tavaraa erissä paketissa, Liisa Jaakon Saari vain paksun ketsuppipallon muotoisena pakettina, laki täytyy olla kova presidentillä, ennemmin harkitseva, kuin kovinkin hypertoimelias, eli mietti aluksi useamman viikon mitä tässä nyt uskaltaa tehdä ja toisaalta on tilanteita jolloin piru perii jos ei uskalla. Ei nuolia presidentiksi sovi, ettei heti kolmannen virkaviikon jälkeen saa maanpetosyytettä ja taas uudet presidentin vaalit.
USA haluaa jollakin tavoin sotilaallisesti Suomeen kenties vain liittolaisuuden kerä ja myöhemmin sitten ne ohjuskilvet vaikka ne Natoon ei liitykään Suomen Natojäsenyys on niille astinlauta, Suomi on taas piirun verran riippuvaisempi jenkeistä, jolla sitten painostetaan vielä tehokkaammin. Niitä ohjuskilpiä Yhdysvaltojen ohjuskilpiä on Kauko-asiassa asti, joten ei ne pelkästään Irania varten ole niitä voidaan käyttää ketä vastaan vain tai oletteko kuulleet aseesta jolla voidaan ampua ainoastaan venäläisiä, mutta ei Yhdysvaltalaisia? Miten ne on strategisesti sijoitettu, ensisijaisesti Venäjää vastaan. Onhan se ainoa maa, joka kykenisi ydinsodassa vastaiskun Yhdysvaltoja vastaan, no mitä sitten, no sitä sitten, että koska ohjuskilvet ovat Venäjän vastaiskun torjuntaan on ne myös Venäjän ydinohjusten ensiojaisesti kohteita. Yhdysvallat on kärsivällisiä, joku voisi heti kysyä no miksei Eestiin ole rakennettu ohjuskilpiä. ei vielä sillä jujun ymmärtäisi sen jälkeen tyhmempikin suomalainen upseeri.
Vielä epäselvä kysymys on missä menee SUPO:n ja CIA:n välisten suhteiden laillisuus? Jos eduskunta ei tiedä kehottaisin asian määrittelemiseen kiireisesti ja tutkimaan myös onko ne sallituissa rajoissa?
En muuten sitten ole pätkääkään Venäläismielinen, mutta otan tunteet pois ja näen, että Yhdysvaltojensotilaallisen ylivalta-aseman johdosta, jossain tapauksessa venäjä voisi olla Euroopan ja Yhdysvaltojen mahdollisesti kasaantuvien ongelmien sattuessa jos niitä satava ”Jokeri”. UHAN totaalinen imperiumi Rooman vallan tapaan ei toteutuisikaan, jos Venäjä ja Eurooppa löytäisivät tiiviimmän ekonomisen ja sotilaallisen sävelen. me suomalaiset emme lämpene ajatukselle, mutta Euroopan suuret maat voivat hyvinkin lämmetä asialle ja jos tämä tapahtuisi, eikä Yhdysvaltojen uhkailutkaan tehoaisi USA olisi kauhuissaan, ei sen ”Vapauden ja demokratian tähden,” se olisi vähintään yhtä paljon meillä. USA kauhistuisi, sitä että se olisi traumaattisesti menettänyt asemiaan maailmanpolitiikassa sillä on se merkitys, että jos vain yhdelmämaalla maailmassa ilman todellista vastustajaa, tekee tämä Supervalta Rooman-imperiumin mallin mukaisesti muista orjia tai siis ne muut eivät äänestä, eivätkä päätä mistään mitään, kuin korkeintaan armosta.
http://www.saul-masson.info
-masson.
USA:n imperiumin nousu ja toivottava sen häviäminen.
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse934722Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133902Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2043768Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.882169Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751951Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791328- 1311214
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1611183- 531085
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30934
