Persuille näyttää kaikki kelpaavan
Matti Putkosesta perussuomalaisten vaaliveturi
Lauantai 14.8.2010 klo 13.08 Iltalehti
Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini on nostanut vaaliveturikseen SDP:stä vasta eronneen entisen ay-aktiivin Matti Putkosen.
HS - Kotimaa - 28.3.1990 -
SAK:laisen Maaseututyöväen liiton puheenjohtaja Matti Putkonen (sd) eroaa puheenjohtajan tehtävästä kahden viikon kuluttua. Hän jätti tiistaina eronpyyntönsä liittonsa liittotoimikunnalle, joka myönsi hänelle eron. Työsuhde päättyy 12. huhtikuuta, jolloin liiton valtuusto kokoontuu valitsemaan uutta puheenjohtajaa. Putkosen ero johtuu hänen saamastaan raiskaustuomiosta.
Korkein oikeus tuomitsi hänet helmikuussa raiskauksesta kahdeksan kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen.
Artolle loikkari tietoa
6
<50
Vastaukset
- SMP PS
Aito ja alkuperäinen
30.6.2011 21:46
Aidot perussuomalaiset - A.Wennamo
IL 31.1.2011 22:12 (Päivitetty 16.2.2011 13:41)
Timo Soinin johtamama Perussuomaliset sai viimehetken ehdokkaita.
Perussuomalaiset on saanut eduskuntavaaliehdokkaaksi Etelä-Savoon neljä uutta nimeä. Asiasta kertoo Iltalehti.
Yhtä nimistä voi luonnehtia pienimuotoiseksi ääniharavaksi. Mikkelin kaupunginvaltuustoon äänestetty Jukka Pöyry sai vuoden 2008 kuntavaaleissa kokoomuslaisista eniten ääniä eli 379.
Lehden verkkosivujen mukaan perussuomalaiset kaappasi myös toisen kokoomuslaisen loikkarin, savonlinnalaisen yrittäjän Kaj Turusen. - Jarin Myyrä
Päivitetty 14.12.2010 12:49, julkaistu 13.12.2010 20:23
Köyliöläisvaltuutettu loikkasi suoraan persujen eduskuntavaaliehdokkaaksi
Köyliöläinen keskustan valtuutettu ja kunnanhallituksen jäsen Maarit Markkula ilmoitti maanantaisessa valtuuston kokouksessa eroavansa Keskustan valtuustoryhmästä ja liittyvänsä Perussuomalaisten ryhmään. Samalla kertaa Markkula kertoi lupautuneensa Perussuomalaisten eduskuntavaaliehdokkaaksi.
Markkula perusteli loikkaustaan muun muassa sillä, että Satakunnan Keskusta on katsonut, ettei hän ole tällä hetkellä sopiva kansanedustajaehdokas puolueelle. - Saa olla
Perussuomalaiset haluaa vastedes riveihinsä vain "hyvämaineisia"
17.5.2009 15:54 STT
Hyvämaineisuuden vaatimusta selitettiin kokousväelle niin, että henkilöllä ei esimerkiksi saa olla rikostaustaa. Sellaista asiaa voitaisiin käyttää puoluetta vastaan. - Wanha Kumi
Merivirta jätti Wanhan Kymin
21.3.2007 17:18
KOTKA. Kotkalainen valtuutettu ja kaupunginhallituksen jäsen Jorma-Kalevi Merivirta on kunnallispolitiikassa jättänyt sitoutumattoman Wanha Kymi -ryhmän ja siirtynyt edustamaan perussuomalaisia, oman ilmoituksensa mukaan sitoutumattomana. Hänestä tulee perussuomalaisten ainoa valtuutettu.
Ysiryhmä kokoontuu lauantaina pohtimaan Merivirran asemaa kaupunginhallituksen jäsenenä. Perussuomalaiset eivät ysiryhmään kuulu ja liittyminen edellyttää kaikkien nykyisten jäsenten hyväksyntää. Merivirta on istunut kaupunginhallituksessa vuoden alusta ysiryhmän toisena edustajana.- Puoluevaihdos
Merivirta perui puoluevaihdon
22.3.2007 14:55
KOTKA. Kotkalainen kaupunginvaltuutettu Jorma-Kalevi Merivirta on perunut ilmoituksensa puolueen vaihtamisesta. Kaupunginsihteeri Jani Salenius vahvistaa, että Merivirta oli häneen puhelimella yhteydessä torstaina ja kertoi vetävänsä alkuviikosta jättämänsä puoluevaihdosilmoituksen pois. Siinä Merivirta ilmoitti siirtyvänsä edustamaan Kotkan valtuustossa sitoutumattomana perussuomalaisia ja eroavansa Wanhan Kymin valtuustoryhmästä.
Puoluevaihdos olisi asettanut uhanalaiseksi Merivirran paikan kaupunginhallituksen pienten ryhmien ysiryhmän edustajana. Perussuomalaiset eivät ysiryhmään kuulu.
Merivirran asemaa kaupunginhallituksessa käsitellään peruuntuneesta loikkauksesta huolimatta ysiryhmän kokouksessa lauantaina, ryhmän puheenjohtaja Sami Virtanen kertoo.
Merivirta oli perussuomalaisten kansanedustajaehdokas sunnuntaina käydyissä vaaleissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti27717688Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245676- 1232642
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172162Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361795Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111047- 59973
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32941Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45941