Laitoin vanhaan mahonkipaattiin toisen akun rinnalle ns hupiakuksi. Väliin
tuollainen kytkin
http://kauppa.motonet.fi/web/guest/etusivu#productid=38-6786
Nyt laitoin molemmille akuille volttimittarit ja hämmästys on suuri sillä jännite on koko ajan sama molemmissa akuissa.
En ole mikään asiantuntija joten voisiko joku valaista mistä on kyse?
tuollainen kytkin
http://kauppa.motonet.fi/web/guest/etusivu#productid=38-6786
Nyt laitoin molemmille akuille volttimittarit ja hämmästys on suuri sillä jännite on koko ajan sama molemmissa akuissa.
En ole mikään asiantuntija joten voisiko joku valaista mistä on kyse?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Missä asennossa kytkin on?
Meniköhän kytkentä oikein?
Ei kunnossa olevien täyteen ladattujen akkujen välillä mitään isompaa eroa jännitteissä pitäisi kyllä silti näkyäkkään.
Kokeile tätä. Laita moottori käyntiin ja hieman kierroksia niin että laturi antaa akkujen omaa jännitettä korkeampaa latausjännitettä. Laita kytkin asentoon yksi. Nyt pitäisi 1 akulla näkyä korkeampi latasujännite ja akulla 2 matalampi lepojännite. Sitten asentoon "both" ja latausjännitteen tulisi näkyä molemmilla akuilla. Asennossa 2 lataus näkyy akulla 2 ja akku 1 on lepotilassa.
Jos se toimiin noin on se oikein kytketty
Älä muuten koskaan laita kytkintä asentoon "off" edes hetkeksi silloin kun moottori käy, voi meinaan mennä laturi rikki.
Kokeilin tuota ja asennossa 2 jännite nousi molemmissa mittareissa. Laturilta tulee piuha kytkimelle ja siitä 1 ja 2 akun plussiin. Olisiko pitänyt kuitenkin katkoa miinuksen puoleta kuten eräs vinkkasi? Otin laiskuuttani mittarivedotkin tuolta kytkimeltä joten sekin saattaa lukemissa näkyä.
Tuli luettua juttusi tuolta puuvene puoleltakin. Eli siis jos se latausjännite menee molemmille akuille asennossa kaksi on joko veneen sähkökytkennöissä jotain kummaa tai sitten kytkin on viallinen. Irroita kaikki johdot kytkimestä ja mittaa kytkimen toiminta resistanssimittarilla, onko se oletetun lainen. Jos kytkin on ehjä menee se latausvirta jotain kautta 1:ltä 2:lle ja huolestuttavinta on että todennäköisesti jotain sellaista johtoa pitkin jota ei ole tarkoitettu, onhan siellä sulakkeet kaikissa sähköissä, onhan?
Puuvene puolella joku puhui jostakin kytkennästä että kytkin tuliskin miinus puolelle, omintuinen ajatus mutta kai sen voi niinkin tehdä, normaalisti kuitenkin miinukset vaan kytketään yhteen, sekä laturin että akkujen.
Katso ettei akuille tule napaoihin mitään ylimääräisiä johtoja (tästä poikkeuksena pilssipumppu joka nimenomaan tulee olla kytkettynä suoraan (sulakkeen kautta) jompaan kumpan akuista. Siis periaatteessa ainoa johto akkujen plussista on kytkimelle (paitsi se pilssi). Ideana on tarkistaa että mitään galvaanista yhteyttä tai johtoa ei ole joka johtaisi suoraan toisen akun navasta toiselle, siis yhteys vain kytkimen kautta. Mittaa vielä varmuudeksi resistannsmittauksella että irroitetut plus navat eivät ole yhteydessä toisiinsa missään muussa kytkimen asennossa kuin "both". Jos ei tuolla asia selviä en oikein keksi muuta kuin että tässä on kyse siitä kuuluisasta jäännössähköstä joka jää johtoihin viipyilemään vielä joksikin aikaa sen jälkeen kuin sähköt on katkaistu.
Omassa venessä on sama kytkin ja muut ovatkin jo antaneet hyvät ohjeet. Kannattaa irroittaa molempien akkujen navan kengät ja mitata yleismittarilla kytkimen toiminta. Kytkin voi olla viallinen.
Miinuksen puolelta ei kannata katkaista sähköä, siitä tulee vaan enemmän harmia.
Jouduin pannaan sääntörikkomuksesta joka hiukan ihmetyttää kun seuraa keskustelun tasoa. Löysin sattumalta viankin ihan kokeilemalla. Kytkin on ehjä mutta mittariasennukseni oli puutteellinen. Keskustelua voidaan jatkaa puuvene sivustolla.