Laskelma: Kreikan pelastaminen maksaa joka kodille 1450 euroa
Talouselämä
Kiistassa Kreikan velkakriisistä on viime kädessä kyse siitä, kuka maksaa laskun - kenen pussista Kreikan liiallisesta velkaantumisesta syntyneet tappiot nipistetään?
Ajatushautomo Open Europen laskelmat yrittävät laittaa tappioita jonkinlaiseen suuruusluokkaan. Ajatushautomon raportissa lasketaan, että uuden pelastuspaketin hinta jokaiselle euroopalaiselle kotitaloudelle on vuoteen 2014 mennessä 1450 euroa - kelpo etelänloman verran.
Tällaiseen laskelmaan päädytään, jos Kreikalle rakennetaan uusi lainapaketti viime vuonna sovitun lisäksi. Sen suuruudeksi ajatushautomo laskee 122 miljardia euroa.
Raportti kuitenkin toteaa - aivan oikein - että kun velka kasvaa 150 prosenttiin kansantuotteesta, historiasta ei juuri löydy tapauksia, jossa maa on kyennyt maksamaan velkansa takaisin.
Raportista kertoo brittilehti Telegraph.
Tällä hetkellä jokainen eurooppalainen kotitalous on vaarassa menettäää 535 euroa Kreikan velkakriisin vuoksi. Uuden velkapaketin rakentaminen siis kolminkertaistaisi laskun. Tämän päälle Euroopassa on monia isoja pankkeja, joilla on Kreikka-riskiä ja ovat veronmaksajien omistamia, raportti muistuttaa.
Vieläkö Kreikalle lainaaminen on hyvää bisnestä? Aika huonolta näyttää
MAKSA KILTISTI
DUAL INTERFACE
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26917423Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245602- 1182622
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172122Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361786Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111028- 59966
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32924Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45920