Laskelma: Kreikan pelastaminen maksaa joka kodille 1450 euroa
Talouselämä
Kiistassa Kreikan velkakriisistä on viime kädessä kyse siitä, kuka maksaa laskun - kenen pussista Kreikan liiallisesta velkaantumisesta syntyneet tappiot nipistetään?
Ajatushautomo Open Europen laskelmat yrittävät laittaa tappioita jonkinlaiseen suuruusluokkaan. Ajatushautomon raportissa lasketaan, että uuden pelastuspaketin hinta jokaiselle euroopalaiselle kotitaloudelle on vuoteen 2014 mennessä 1450 euroa - kelpo etelänloman verran.
Tällaiseen laskelmaan päädytään, jos Kreikalle rakennetaan uusi lainapaketti viime vuonna sovitun lisäksi. Sen suuruudeksi ajatushautomo laskee 122 miljardia euroa.
Raportti kuitenkin toteaa - aivan oikein - että kun velka kasvaa 150 prosenttiin kansantuotteesta, historiasta ei juuri löydy tapauksia, jossa maa on kyennyt maksamaan velkansa takaisin.
Raportista kertoo brittilehti Telegraph.
Tällä hetkellä jokainen eurooppalainen kotitalous on vaarassa menettäää 535 euroa Kreikan velkakriisin vuoksi. Uuden velkapaketin rakentaminen siis kolminkertaistaisi laskun. Tämän päälle Euroopassa on monia isoja pankkeja, joilla on Kreikka-riskiä ja ovat veronmaksajien omistamia, raportti muistuttaa.
Vieläkö Kreikalle lainaaminen on hyvää bisnestä? Aika huonolta näyttää
MAKSA KILTISTI
DUAL INTERFACE
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 18013608
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1585493Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454940Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1543726Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska402853Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1282042Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1201801Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3721697Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1121560Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1371525