Kilpailun puute pitää taksien hinnan korkealla
Perjantai 1.7.2011 klo 04.10
Kilpailuviraston mielestä taksiala on ylisäännelty.
Kilpailunedistämisryhmää johtavan Seppo Reimavuon mukaan alalle on liian vaikea päästä, mikä pitää myös hinnat korkeina.
Reimavuon mielestä taksien määrien sääntely tulisi poistaa, ja päästää alalle kaikki vakavaraiset ja ammattitaitoiset yrittäjät.
Tiukasti omaan liittoonsa sitoutuneet taksit ajavat enimmäistaksalla, vaikka sen saisi myös alittaa. Kilpailuvirastossa uskotaan, että halvemmallakin saatettaisiin ajaa, jos alalle pääsisi enemmän yrittäjiä.
- Taksiala on eniten säännelty toimiala Suomessa, vaikka kyse ei ole rakettitieteestä, Reimavuo huomauttaa.
Reimavuo ei kuitenkaan usko, että sääntelystä päästään eroon lähivuosina. Kilpailuviraston mielestä taksiliikennelaki kaipaa täysremonttia, mutta valmisteilla olevassa lainmuutosesityksessä ei puututa sääntelyyn.
Taksimatkat kallistuvat tänään 3,2-3,4 prosenttia. Esimerkiksi kymmenen kilometrin matka viikonloppuyönä maksaa nyt 22,9 euroa, kun aiemmin sen hinta oli 70 senttiä vähemmän.
Valtioneuvosto päätti korotuksista eilen taksiliikenteen nousseiden kustannusten perusteella.
STT
PUOLUSTAAKO PERSUT TAKSIKARTELLIA ?
pirssi
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti27517546Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245645- 1212631
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172135Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361788Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111040- 59970
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45933Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32931